Przejdź do głównej zawartości

Erato. Antologia

Wczoraj w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka odbył się piękny jubileusz 25 - lecia Grupy Poetyckiej "Erato", połączony ze wspaniałym koncertem Magdaleny Howorskiej i Gniewomira Tomczyka oraz promocją antologii "Erato. Era to nowa". Miałem przyjemność, jako opiekun Grupy (od pięciu już lat) napisać posłowie do tej wspaniałej publikacji. Dziś zamieszczam je na tym moim literackim blogu.


Na okładce książki obraz Urszuli Świerczyńskiej

Era to nowa


    „
Era to nowa” taki wierszyk napisałem w 2018 roku, kiedy obejmowałem opiekę artystyczną nad Grupą Poetycką „Erato”, działającą w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. Do 2018 roku Grupą opiekowała się Halina Koryńska. Do dziś współpracujemy jak Mama i Tata „Erato”.
    Słowa z mojego wierszyka okazały się prorocze. W 2020 roku wybuchła pandemia i nowa era zaczęła się nie tylko dla „Erato”, ale dla całego świata. Nasze spotkania, na prawie dwa lata, stały się w dużej mierze wirtualne. Ale udało się przetrwać i zachować ciągłość Grupy. Grupy, która ma 25-letnią historię swojego istnienia.
    W ostatnich latach, poza współpracą z Grupą „Schillingówka”, doszła współpraca z radomską Grupą „Tygiel” z Centrum Arka w Radomiu. Obie Grupy spotykały się w antologiach, w ośrodkach kultury, programach radiowych i telewizyjnych. Wymieniały swoje doświadczenia, uczyły się warsztatu, w ramach otwartych warsztatów literackich ze specjalistami i prezentowały się z uznanymi twórcami, w ramach spotkań „Witryna”. Członkowie Grup brali też udział w konkursach literackich. Ważnym wydawnictwem był audiobook, zatytułowany - nomen omen - „Erato”.
    Grupa „Erato” składa się z wielu członków, mniej lub bardziej aktywnych. Także z tych honorowych, będących nestorami kozienickiej poezji. Próbki ich twórczości znajdziecie w tym almanachu. Wielu Autorów odeszło już od nas na zawsze... Kilkoro ma już na swoim koncie indywidualne książki. Każdy z nich ma swój ciekawy, indywidualny, osobny styl. Działa zarówno solo, jak i pod szyldem Grupy.
    Jestem pewien, że po tej książce i ćwierćwieczu działalności, otwiera się przed Grupą „Erato” jeszcze nowa, inna era.

Adrian Szary

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...

122. Szara strefa poezji

W ostatniej, przed wakacjami, 122. "Szarej strefie poezji" wiersze zauważone przeze mnie w konkursach. Bohaterami będą: Maja Szczepanik i Julia Burek z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wł. St. Reymonta w Radomiu, Franciszek Potrzebowski z VI Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu oraz Patryk Iwańczyk z Lublina.    W studiu "Radia Plus Radom". Zdjęcie własne Do usłyszenia zatem 17 czerwca o godzinie 19.30 w "Radiu Plus Radom" (90.7 FM). Prowadzenie: Adrian Szary. Gość specjalny: pani Kinga Zakrzewska. Realizacja audycji: Robert Kłos.