Przejdź do głównej zawartości

Erato. Antologia

Wczoraj w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka odbył się piękny jubileusz 25 - lecia Grupy Poetyckiej "Erato", połączony ze wspaniałym koncertem Magdaleny Howorskiej i Gniewomira Tomczyka oraz promocją antologii "Erato. Era to nowa". Miałem przyjemność, jako opiekun Grupy (od pięciu już lat) napisać posłowie do tej wspaniałej publikacji. Dziś zamieszczam je na tym moim literackim blogu.


Na okładce książki obraz Urszuli Świerczyńskiej

Era to nowa


    „
Era to nowa” taki wierszyk napisałem w 2018 roku, kiedy obejmowałem opiekę artystyczną nad Grupą Poetycką „Erato”, działającą w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. Do 2018 roku Grupą opiekowała się Halina Koryńska. Do dziś współpracujemy jak Mama i Tata „Erato”.
    Słowa z mojego wierszyka okazały się prorocze. W 2020 roku wybuchła pandemia i nowa era zaczęła się nie tylko dla „Erato”, ale dla całego świata. Nasze spotkania, na prawie dwa lata, stały się w dużej mierze wirtualne. Ale udało się przetrwać i zachować ciągłość Grupy. Grupy, która ma 25-letnią historię swojego istnienia.
    W ostatnich latach, poza współpracą z Grupą „Schillingówka”, doszła współpraca z radomską Grupą „Tygiel” z Centrum Arka w Radomiu. Obie Grupy spotykały się w antologiach, w ośrodkach kultury, programach radiowych i telewizyjnych. Wymieniały swoje doświadczenia, uczyły się warsztatu, w ramach otwartych warsztatów literackich ze specjalistami i prezentowały się z uznanymi twórcami, w ramach spotkań „Witryna”. Członkowie Grup brali też udział w konkursach literackich. Ważnym wydawnictwem był audiobook, zatytułowany - nomen omen - „Erato”.
    Grupa „Erato” składa się z wielu członków, mniej lub bardziej aktywnych. Także z tych honorowych, będących nestorami kozienickiej poezji. Próbki ich twórczości znajdziecie w tym almanachu. Wielu Autorów odeszło już od nas na zawsze... Kilkoro ma już na swoim koncie indywidualne książki. Każdy z nich ma swój ciekawy, indywidualny, osobny styl. Działa zarówno solo, jak i pod szyldem Grupy.
    Jestem pewien, że po tej książce i ćwierćwieczu działalności, otwiera się przed Grupą „Erato” jeszcze nowa, inna era.

Adrian Szary

Popularne posty z tego bloga

29. RKL - znamy werdykt

Miło nam poinformować, że znamy już werdykt 29. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Na zdjęciu z Izabelą M. Krasińską. Fot. Adam Dziedzic   Oto laureaci w kategorii szkół podstawowych:   1 miejsce Natalia Kowalczyk , PSP nr 28 w Radomiu – “Być może”. 2 miejsce Martyna Napiórkowska , PSP nr 25 w Radomiu – “Pierścień obietnic”. 3 miejsce Klaudia Wesołowska , PSP nr 26 w Radomiu – “Uschnięte jezioro”. Wyróżnienie: Martyna Fituch , PSP nr 25 w Radomiu, “O psie, który wrócił do domu”.   Oto laureaci w kategorii szkoły ponadpodstawowe:   1 miejsce Anna Janusz , Plastyk, “Bezpański”. 2 miejsce Wiktoria Bujanowicz , Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta, “Bez tytułu”. 3 miejsce Zofia Spyra , Plastyk, “Berlin”. Wyróżnienie: Maksymilian Papiewski , KLO,   “Róż Elafonisii”.   Na konkurs wpłynęło 14 prac prozatorskich. Oceniała je pisarka Izabela M. Krasińska. Wręczenie nagród odbędzie się 29 listopada o godzinie 17.30

30. RKL rozstrzygnięty

  Z radością podajemy nazwiska laureatów 30. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Kategoria dorośli: I Nagroda Halina Markowska Budniak II Nagr oda Stanisław Wicher III Nagroda Jelena Jasek Wyróżnienia: Magdalena Krzesicka Janina Malicka Eliza Mikulska Kategoria dzieci i młodzież:   I Nagroda Antoinette Malczewski Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu II Nagroda Wiktor Skrzypczak VI LO w Radomiu III Nagroda Magdalena Ośka PSP 26 w Radomiu Wyróżnienie: Franciszek Karkosa PSP 34 w Radomiu Adam Matysiak VI LO w Radomiu Liliana Suwała Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu   Prace oceniało Jury w składzie:   Iwona Bitner - poetka Grupy Poetyckiej "Erato" z Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka; Ewelina Duchnik - poetka Grupy Literackiej "Tygiel" z "Centrum Arka" w Radomiu; Adrian Szary - poeta, opiekun Grup: "Tygiel" i "Erato", sekretarz.   Gratulujemy laureatom i opiekunom. Dziękujemy wszystkim uc

X edycja konkursu "O laur Kochanowskiego" - werdykt

Dziś rozstrzygnęliśmy X edycję konkursu "O laur Kochanowskiego", organizowanego przez VI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Jury w składzie: pani Łucja Banaszkiewicz - polonistka, wicedyrektor VI LO - przewodnicząca; pani Elżbieta Górecka - polonistka, nauczycielka filozofii w VI LO - członek komisji; pan Adrian Szary - polonista VI LO, poeta - sekretarz,   Rys. Olga Stodulska - absolwentka VI LO w Radomiu przyznało następujące nagrody i wyróżnienia: I Nagroda - "Laur Kochanowskiego" - Anna Włoskowicz PSP nr 11 w Radomiu II Nagroda - Anna Hermanowicz - Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu III Nagroda - Viktor Velykyi - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta w Radomiu Wyróżnienia: Maja Gajewska PSP nr 26 w Radomiu Julia Król - Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu Hanna Czarnota  PSP nr 26 w Radomiu   Dziękujemy wszystkim uczestnikom i opie