Przejdź do głównej zawartości

Praca, praca, praca

Minął kwiecień. Miesiąc dość intensywnej pracy, w którym sporo się działo. Dziś o kilku wydarzeniach wspominam na tym moim literackim blogu, pełniącym też czasem funckcję pamiętnika. No to zaczynamy. 

 

Dnia 4 kwietnia wyemitowana została na antenie "Radia Plus Radom" kolejna audycja "Szara strefa poezji", nagrana wspólnie z Robertem Kłosem, podczas której zaprezentowałem kilka wierszy Andrzeja Niewiadomskiego, a 5 kwietnia z grupą moich studentów dziennikarstwa Wydziału Filologiczno – Pedagogicznego Uniwersytetu Technologiczno – Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu odwiedziliśmy "Radomską Szkołę Rocka", by wziąć udział w nietypowych zajęciach emisji głosu, prowadzonych przez panią dyrektor tej instytucji, wokalistkę Julię Ziętek. Dzień później spotkałem się z grupą "Recenzentów Resursy", działających literacko w "Resursie Obywatelskiej".


Dnia 8 kwietnia miał swoją premierę kolejny odcinek programu "Ludzie – pasje – sukcey", nagrany wspólnie z Adamem Dziedzicem, z udziałem Izabeli Dębowskiej, na antenie "ObiektywnieTV". Rozmawialiśmy o zdrowym żywieniu, a 9 kwietnia w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka odbyło się kolejne spotkanie literackie z cyklu "Witryna", w którym wzięli udział: poeta Józef Baran i aktor Stanisław Górka, a także członkowie Grup "Erato" z Kozienic i "Tygiel" z Radomia. Po spotkaniu zabrałem Józefa do Radomia, gdzie spędziliśmy ciekawy, literacki weekend. 11 kwietnia jego wiersze zaprezentowałem w "Szarej strefie poezji". I rozpoczął się czas przygotowań do Świąt Wielkanocnych. 12 kwietnia uczestniczyłem w spotkaniu wielkanocnym w "Arce", a 13 w VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Tego dnia odbyła się także duża promocja antologii "Ars scribendi" w "Resursie Obywatelskiej". 14 kwietnia spotkanie wielkanocne mieliśmy w Stowarzyszeniu Rozwoju Regionu "Hussar". I potem krótka przerwa na świętowanie z rodziną.


Dnia 20 kwietnia włączyłem się, wraz z moją wychowawczą klasą z "Kochanowskiego", w obchody rocznicy powstania w getcie warszawskim, przygotowane przez "Resursę Obywatelską". Z ramienia "Kochanowskiego" uroczystość organizowała moja koleżanka Iwona Grześkiewicz. Po raz pierwszy zabrakło na niej naszego nieodżałowanej pamięci przyjaciela Zbigniewa Wieczorka. Był za to jego wychowanek Mateusz Wojcieszak, który dzień później wygłosił w szkole wykład, w ramach cyklu "Kochanowski dla Radomia". Mateusz mówił o organizacjach pozarządowych.


Dnia 22 kwietnia wybrałem się z moją klasą do Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, gdzie wysłuchaliśmy wspaniałego wykładu prof. Anny Spólnej. Tego dnia odbyła się także premiera odcinka z udziałem dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej – Przemysława Czai. Rozmawialiśmy o książkach. Był to także dzień moich urodzin. Dzień później miały miejsce Dni Otwarte w mojej szkole. Był to też weekend pełen koncertów; w sobotę w Szkole Muzycznej, a w niedzielę w Sali Koncertowej Urzędu Miejskiego. Ten drugi koncert był doskonałym recitalem Ralpha Kamińskiego. 

 

Grafiki: Benedykt Rogala
 

W poniedziałek 25 kwietnia zorganizowaliśmy w "Kochanowskim" Światowy Dzień Książki z udziałem pana profesora Jacka Książki. Nauczyciele i uczniowie mówili o swoich ulubionych książkach. Ja mówiłem o "Akademii Pana Kleksa" Jana Brzechwy. Tego dnia odbyła się też emisja "Szarej strefy poezji" z moimi wierszami. W środę 27 kwietnia w "Arce" mieliśmy kolejne warsztaty literackie i spotkanie Grupy Literackiej "Tygiel". Tuż po nim przenieśliśmy się na małe afterparty do "Teatralnej". W czwartek miał miejsce drugi etap konkursu, poświęcony Janowi Kochanowskiemu – "Kto mi dał skrzydła" im. Prof. Zbigniewa Wieczorka. A wieczorem odbyło się zebranie Radomskiego Towarzystwa Naukowego. W piątek pożegnaliśmy maturzystów i po raz dziewiąty już wręczyłem absolwentom statuetki za ich działalność kulturalną, tak zwane "Jany". Sobota upłynęła mi na wiosennych porządkach, a dziś - oprócz wizyty w kościele św. Rafała - wreszcie chwila odpoczynku. Święto Pracy, jak co roku, świętuję odpoczynkiem od pracy.


Warto wspomnieć, że w kwietniowym numerze "Rycerza Młodych", w mojej rubryce, pojawił się wiersz Ewy Kaczmarczyk, a w "Szarych eminencjach" teksty Joanny Tuźnik. Z Wojtkiem Krupą na "Kozi", przygotowaliśmy teksty primaaprilisowe. A w maju? Maj też zapowiada się pracowicie.


Już 4 kolejne spotkanie "Recenzentów Resursy". W dniach 5-6 biorę udział w pracach jury konkursu literacko – plastycznego, poświęconego Wandzie Malczewskiej. Dodatkowo 5 w "Łaźni" promocja antologii Grupy "Eliksir", do której miałem przyjemność pisać wstęp, a 6 kolejna premiera sztuki Teatru Proscenium. Tego dnia także premiera odcinka z udziałem Zuzi Mostowskiej i Oliwki Górki na kanale "ObiektywnieTV". 7 maja zebranie "Hussara". 8 – spektakl "Duchy Conana Doyle`a" w reż. Mateusza Pakuły. A w poniedziałek 9 maja "Szara strefa poezji" z udziałem Krystyny Wandy Serdecznej. 13 maja planujemy z żoną wyjazd do Nałęczowa. Na zaproszenie Muzeum Bolesława Prusa.


Warto jeszcze wspomnieć, że bohaterką "Szarych eminencji" w maju będzie Joanna Wiśniewska, a "Rycerza Młodych" - Justyna Markiewicz. Na "Kozi" napisaliśmy też z Wojtkiem Krupą wierszyki o maju. Nie zabraknie również moich wierszy. W maju na kanale "ObiektywnieTV" zaplanowana jest także rozmowa z poetą Pawłem Podlipniakiem, a w "Szarej strefie poezji" wiersze: Joanny Wiśniewskiej, Mariusza Wiśniewskiego, Kingi Szczodry, Agaty Dumy, Ewy Kaczmarczyk, Moniki Milczarek, Dominiki Wujkowskiej, Aleksandry Makurat i Sylwii Prygi. A potem będzie bajkowo. Moje wierszyki czytać będą: Przemysław Bednarczyk, Aneta Sujka, Edyta Korcz, Sandra Skrzypczak, Agnieszka Mąkosa, Katarzyna Bochyńska – Wojdył, Emilia Wróbel, Rafał Sadowski, Honorata Dyjasek i Rafał Błędowski.


Na maj oczywiście zaplanowane są również spotkania: Grupy Poetyckiej "Erato" w KDK, a także Grupy Literackiej "Tygiel" w "Arce". Pojawią się też regulaminy 28. Regionalnego Konkursu Literackiego, organizowanego przez "Arkę", przy współpracy "Plastyka", "Kochanowskiego", XII LO i WFP UTH (do jury zaprosiłem Anetę Kamilę Sieradz) oraz IX Konkursu "O laur Kochanowskiego", organizowanego przez VI LO w Radomiu. Zaglądajcie więc czasem na ten mój literacki blog. Więcej szczegółów już wkrótce. A w międzyczasie matury. Trzymamy kciuki za maturzystów! Póki co, odpoczywamy. Świętujemy Święto Pracy.

 

Popularne posty z tego bloga

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...

Tandem. Antologia

Niedługo pojawi się siedemnasta antologia z prowadzonych przeze mnie warsztatów literackich. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa "Lucky". Piękną okładkę zaprojektowała Paulina Krajewska.   Projekt okładki: Paulina Krajewska   Tandem. Bo dwie duże Grupy Poetyckie: "Tygiel" i "Erato". Bo każdy (prawie) po dwa wiersze. Bo autorów ułożyłem w pary. Bo jesteśmy grupą ludzi, współpracujących ze sobą. Bo wiersze, o tym tytule, otwierają i zamykają książkę. Siedemnastą już książkę z warsztatów literackich, które prowadzę w "Centrum Arka" w Radomiu i Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. Jak zawsze gościnnie zaprosiłem poetów z całej Polski, a nawet tych, mieszkających poza jej granicami. Współpracujące instytucje: uczelnia, szkoły, domy kultury. Laureatów, organizowanego przeze mnie Regionalnego Konkursu Literackiego. No, to chyba tyle. To jeszcze tylko przypomnijmy, że dotychczas ukazały się: Antologie Puzzle pamięci , Radom 2008. Now...