Przejdź do głównej zawartości

Mój ukochany Prus i jego Nałęczów

Dziś 110. rocznica śmierci mojego ukochanego pisarza Bolesława Prusa. Z tej okazji, na moim literackim blogu, pragnę wspomnieć zeszłotygodniowy pobyt w Nałęczowie.


Wyjechaliśmy z żoną w piątek po pracy, na zaproszenie pani dr Joanny Wiśniewskiej z Muzeum Bolesława Prusa. Kiedy dotarliśmy, z drobnymi problemami transportowymi (piątek 13), od razu przypomniał mi się cytat z filmu "Doktor Judym", na podstawie powieści – "Ludzie bezdomni" Stefana Żeromskiego – również związanego z Nałęczowem. A cytat brzmi tak: - "To jest miasto Cisy?" - pyta Żyda doktor Tomasz Judym - "Miasto? Dlaczego miasto?" - odpowiada pytaniem tamten. I po chwili dodaje "To jest miasto Cisy".


Z dworca w Nałęczowie odebrał nas bardzo miły pan taksówkarz, który wyglądem swoim nieco przypominał Bolesława Prusa. Zatrzymaliśmy się w pensjonacie "Samoniówka". Gorąco polecamy! Pierwszy spacer – wieczorem - odbyliśmy po Nałęczowie w deszczu. 

 

Fot. Magdalena Kania - Szary
 

Następnego dnia, w sobotę, zjedliśmy pyszny obiad z panią Asią w Restauracji "Ewelina", po którym bezpośrednio udaliśmy się do Muzeum Bolesława Prusa. Tam około godziny 15.30 rozpoczęło się spotkanie literackie, w ramach "Nocy Muzeów", podczas którego promowałem swój najnowszy tomik "Do Muzy(ki)". Jednak z tej książki w efekcie przeczytałem tylko dwa wiersze: "Niczego nie zmienia" i "Laurka". Wróciłem natomiast do nieco starszych wierszy. Z pierwszego tomiku "Wianek z myśli" zabrzmiały wiersze pozytywistyczne, za które dostałem niegdyś nagrodę specjalną od prawnuka Marii Konopnickiej – pana Jana Bieleckiego: "O starozakonnym żebraku" i "Emancypantki". Ten drugi utwór odczytał pan Maciej z publiczności. Potem swoim autorskim wierszem podzieliła się pani Monika – także z widowni. Wreszcie pojawiły się moje teksty z tomu "Sylwa": "Wakacyjny plener w Nałęczowie" oraz "Lalka. Recykling" i humorystyczny tekst "Do brody" z książki "CV".


Spotkanie doskonale prowadziła pani dr Joanna Wiśniewska, a otworzyła je pani profesor Monika Gabryś – Sławińska – Kierowniczka Muzeum, znana mi jeszcze z czasów moich studiów na UMCS-ie w Lublinie. Podczas spotkania mówiliśmy o Prusowskich inspiracjach, "Lalce", moim warsztacie pracy. Licznie zgromadzona publiczność także chętnie zadawała pytania. Doskonale mną i moją żoną podczas wydarzenia zajęła się pani Monika Marek – również pracownica Muzeum Bolesława Prusa. Bardzo Wszystkim Pracownikom tej instytucji dziękujemy. Polecamy to klimatyczne miejsce. To był wyjątkowy wieczór literacki, w wyjątkowym miejscu. Pełnym pamiątek po moim ukochanym pisarzu Bolesławie Prusie. Co mnie zachwyca u Prusa? Chyba podobny poziom wrażliwości. 

 

Na kolację udaliśmy się z żoną również do "Eweliny". A w niedzielę zwiedziliśmy park, Chatę Żeromskiego i kościół p.w. Karola Boromeusza. U "Wedla" wypiłem swoją ulubioną, białą czekoladę no i oczywiście nie mogłem odmówić sobie zdjęcia z ukochanym pisarzem Bolesławem Prusem, który wielokrotnie przechadzał się w parku, a dziś siedzi tam sobie na ławeczce. Wieczorem wróciliśmy do Radomia. Do szarej rzeczywistości. W najbliższy weekend "Majówka z panem Prusem". Jedźcie, jeśli możecie. Mnie zatrzymują w Radomiu pewne zobowiązania. Ech, pewnie, że bym pojechał. Niewątpliwie będę do Nałęczowa wracał jak Prus. Miał rację ten wybitny, pozytywistyczny pisarz, kiedy twierdził, że: "Ludzie byliby o wiele lepsi, gdyby choć raz mogli przyjechać do Nałęczowa".


Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...