Przejdź do głównej zawartości

Szczęśliwego Nowego

Na zakończenie roku 2021 wierszyk o innym roku, a jakże aktualny. Ozdabia go zdjęcie z jednego z moich wieczorów, na którym wystąpiłem wspólnie z Damianem Czarneckim. 

 

Fot. Benedykt Rogala
 

1968


Czasy takie,

że lepiej kupić grób

niż mieszkanie.


Zresztą umierałem

już nieraz.


W tym roku

dwa razy,

gdy odeszła babcia

i kolega z pracy.


Teraz tylko czekam

na z martwych powstanie.


Adrian Szary


Tu zdjęcie z tego samego wieczoru w poszerzonym składzie z Rafałem Błędowskim, który również od lat towarzyszy mi na scenie.

 

Fot. Benedykt Rogala
 

Na prośbę widzów i słuchaczy, na koniec roku, zbieram w jednym miejscu dotychczasowe odcinki programów: „Ludzie – pasje – sukcesy”, nagrane z Adamem Dziedzicem, dla kanału internetowej telewizji „ObiektywnieTV”. Do obejrzenia poniżej:


Odcinek 0 – Światowy Dzień Poezji – Szary tutaj.

Odcinek 1 – Autodestrukcja – Aneta Kamila Sieradz tutaj.

Odcinek 2 – Łazarz – Maciej Bujanowicz tutaj.

Odcinek 3 – Samba codzienna – Magdalena Krzesicka tutaj.

Odcinek 4 – Po drugiej stronie - „Lustro”: Konrad Przerwa, Grzegorz Kowalczyk tutaj.

Odcinek 5 – Złote dziecko – Marta Wiktoria Trojanowska, Aleksandra Trojanowska tutaj.

Odcinek 6 – H jak holiday, czyli wakacje - „Just in Case”: Julia Ziętek, Krzysztof Chodacki tutaj.

Odcinek 7 – Let`s dance – Oliwia Lucedarska tutaj.

Odcinek 8 – Wiersze: Szary, Bujanowicz, Krzesicka, Sieradz (odcinek specjalny) tutaj.

Odcinek 9 – Femme fatale – Agnieszka Złotkowska tutaj.

Odcinek 10 – Uchwycić chwilę – Karolina Pierzchalska tutaj.

Odcinek 11 – Erato – Grupa Poetycka z KDK tutaj.

Odcinek 12 – Tygiel – Grupa Literacka z „Arki” tutaj.

Odcinek 13 – Vivat Academia, Vivant Professores - Prof. Dariusz Trześniowski tutaj.

Odcinek 14 – Sushi – Nikola Zielińska tutaj.

Odcinek 15 – Hussar – Mariusz Wiśniewski tutaj.

Odcinek 16 – Świąteczna Buka – Magdalena Buka Boduła tutaj.


A tu audycje „Szara strefa poezji”, nagrane dla „Radia Plus Radom”:


Odcinek 1 - tutaj.                                  Odcinek 9 - tutaj.

Odcinek 2 - tutaj.                                 Odcinek 10 - tutaj.

Odcinek 3 - tutaj.                                 Odcinek 11 - tutaj.

Odcinek 4 - tutaj.                                 Odcinek 12 - tutaj.

Odcinek 5 - tutaj.                                 Odcinek 13 - tutaj.

Odcinek 6 - tutaj.                                 Odcinek 14 - tutaj.

Odcinek 7 - tutaj.                                 Odcinek 15 - tutaj.

Odcinek 8 - tutaj.                                 Odcinek 16 - tutaj.


A tutaj jeszcze kilka dodatkowych materiałów z tego roku. Video z audiobooka „Szary człowiek”, wydanego z Damianem Czarneckim tutaj. Bajki, nagrane dla Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka tutaj. O książce „Blogo” i antologii „#13” w „Radiu Radom” tutaj i w „Radiu Plus Radom” tutaj. Dorzucam jeszcze relacje z „Witryny” w KDK tutaj oraz "Rafy 2021" tutaj. I mój udział w programie „Gadu – Gadu” tutaj. A tu o książce „Geno” również w „Radiu Plus” tutaj. I materiały od Lidii Mikockiej Rosińskiej: wizyta z Adamem Dziedzicem w Guzowie tutaj i wieczór w MBP Filia 6 cz. 1cz. 2 i cz. 3. Tu także o audiobooku "Szary człowiek" z Damianem Czarneckim na antenie "Radia Rekord" tutaj. I na koniec nasza „Kolęda miłości” tutaj i o naszej kolędzie w „Radiu Radom” tutaj.


To był dobry rok. W przyszłym chciałbym kontynuować programy telewizyjne „Ludzie – pasje – sukcesy”, radiowe audycje „Szara strefa poezji”, opiekę nad grupami: „Tygiel” z „Arki”, „Erato” z KDK i „Recenzentami Resursy”. Myślę, że wszyscy autorzy spotkają się wraz z moimi zdolnymi uczniami z VI LO i studentami z UTH w kolejnej, składanej przeze mnie antologii „Ars scribendi”. Powoli zbieram materiały i zaczynam działać. Z autorskich książek zacząłem już pracę nad wyborem moich wierszy, które stały się piosenkami. Książka nosić będzie tytuł „Do Muzy(ki)”. No i może wreszcie uda się nam z Wojtkiem Krupą wydać wybór naszych bajek i wierszyków dla dzieci, z cyklu „Krupnik i szarynki, czyli bajkowe wieczorynki”, prezentowanego na „Kozimrynku”. Zobaczymy.


To już chyba ostatni wpis na tym literackim blogu w tym roku. Dziewięćset piętnasty. W kończącym się roku sto pięćdziesiąty. Dziękuję Wszystkim, zaglądającym tu czasem. I życzę Wam, w nawiązaniu do wiersza, którym zacząłem ten wpis lepszych czasów i wielu „wskrzeszeń”, zwłaszcza wiary, nadziei, miłości, radości, pasji i spełniania marzeń. Niech rok 2022 będzie twórczy! Czego i sobie życzę.





Popularne posty z tego bloga

29. RKL - znamy werdykt

Miło nam poinformować, że znamy już werdykt 29. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Na zdjęciu z Izabelą M. Krasińską. Fot. Adam Dziedzic   Oto laureaci w kategorii szkół podstawowych:   1 miejsce Natalia Kowalczyk , PSP nr 28 w Radomiu – “Być może”. 2 miejsce Martyna Napiórkowska , PSP nr 25 w Radomiu – “Pierścień obietnic”. 3 miejsce Klaudia Wesołowska , PSP nr 26 w Radomiu – “Uschnięte jezioro”. Wyróżnienie: Martyna Fituch , PSP nr 25 w Radomiu, “O psie, który wrócił do domu”.   Oto laureaci w kategorii szkoły ponadpodstawowe:   1 miejsce Anna Janusz , Plastyk, “Bezpański”. 2 miejsce Wiktoria Bujanowicz , Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta, “Bez tytułu”. 3 miejsce Zofia Spyra , Plastyk, “Berlin”. Wyróżnienie: Maksymilian Papiewski , KLO,   “Róż Elafonisii”.   Na konkurs wpłynęło 14 prac prozatorskich. Oceniała je pisarka Izabela M. Krasińska. Wręczenie nagród odbędzie się 29 listopada o godzinie 17.30

30. RKL rozstrzygnięty

  Z radością podajemy nazwiska laureatów 30. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Kategoria dorośli: I Nagroda Halina Markowska Budniak II Nagr oda Stanisław Wicher III Nagroda Jelena Jasek Wyróżnienia: Magdalena Krzesicka Janina Malicka Eliza Mikulska Kategoria dzieci i młodzież:   I Nagroda Antoinette Malczewski Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu II Nagroda Wiktor Skrzypczak VI LO w Radomiu III Nagroda Magdalena Ośka PSP 26 w Radomiu Wyróżnienie: Franciszek Karkosa PSP 34 w Radomiu Adam Matysiak VI LO w Radomiu Liliana Suwała Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu   Prace oceniało Jury w składzie:   Iwona Bitner - poetka Grupy Poetyckiej "Erato" z Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka; Ewelina Duchnik - poetka Grupy Literackiej "Tygiel" z "Centrum Arka" w Radomiu; Adrian Szary - poeta, opiekun Grup: "Tygiel" i "Erato", sekretarz.   Gratulujemy laureatom i opiekunom. Dziękujemy wszystkim uc

X edycja konkursu "O laur Kochanowskiego" - werdykt

Dziś rozstrzygnęliśmy X edycję konkursu "O laur Kochanowskiego", organizowanego przez VI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Jury w składzie: pani Łucja Banaszkiewicz - polonistka, wicedyrektor VI LO - przewodnicząca; pani Elżbieta Górecka - polonistka, nauczycielka filozofii w VI LO - członek komisji; pan Adrian Szary - polonista VI LO, poeta - sekretarz,   Rys. Olga Stodulska - absolwentka VI LO w Radomiu przyznało następujące nagrody i wyróżnienia: I Nagroda - "Laur Kochanowskiego" - Anna Włoskowicz PSP nr 11 w Radomiu II Nagroda - Anna Hermanowicz - Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu III Nagroda - Viktor Velykyi - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta w Radomiu Wyróżnienia: Maja Gajewska PSP nr 26 w Radomiu Julia Król - Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu Hanna Czarnota  PSP nr 26 w Radomiu   Dziękujemy wszystkim uczestnikom i opie