Przejdź do głównej zawartości

2021

Na ulicach Radomia pojawiły się skrzyneczki z książkami. Do jednej z nich dorzuciłem moją książkę dla dzieci, wydaną w 2018 roku. A ile książek dorzuciłem do swojej domowej biblioteczki w tym roku? Autorskie dwie: poetycką „Moja genologia” (we współpracy z Olgą Lewicką, która przetłumaczyła moje wiersze na język rosyjski) i prozatorską z zapiskami blogowymi - „Blogo”. Dodatkowo z Damianem Czarneckim nagrałem audiobook „Szary człowiek” z wyborem moich wierszy. Ukazała się też trzynasta antologia z arkowych warsztatów literackich, zatytułowana „#13”. Duża promocja tych wydawnictw odbyła się w MBP Filia nr 6 i w „Resursie Obywatelskiej”. Materiał video z pierwszego spotkania, audiobooka i jasełek z "Blogo" znajdziecie w internecie.


Na zaproszenie Magdaleny Kapuścińskiej wziąłem udział w kilku wydanych przez nią w tym roku antologiach: „Ludzie, których podziwiam”, „Wierszyki uśmiechem plecione”, „Gwiazdozbiór pegaza 2021”, „Wwierszowzięci”, „Uskrzydleni” i „My się zimy nie boimy”. A na zaproszenie Eweliny Duchnik w almanachu „Beyond the Langue”. Ukazały się też cztery moje artykuły naukowe: dwa w czasopiśmie „Guliwer”, a także w „Radomskich Studiach Filologicznych” oraz wydawnictwie „Język na rozdrożu”.


Nie zapominałem też o promocji twórczości innych autorów. Na portalu „Kozirynek”, w prowadzonym przeze mnie dziale „Szare eminencje” ukazały się w tym roku sylwetki twórcze: Elizy Mikulskiej, Jeleny Jasek, Moniki Bieniek – Ciarcińskiej, Karoliny Glibowskiej, Olgi Lewickiej, Agaty Choroś, Katarzyny Kowalik, Anny Tlałki, Elżbiety Wawrzeckiej – Orchel, Anny Lach, Elżbiety Kęsiak, Justyny Markiewicz, Joanny Agaty Jaśkiewicz i Anety Kamili Sieradz. Tradycyjnie z Wojtkiem Krupą publikowaliśmy też nasze bajki i wierszyki w cyklu „Krupnik i szarynki, czyli bajkowe wieczorynki”. A ja co tydzień prezentowałem swoje stare i nowsze wiersze. Wspomniane materiały znajdziecie na portalu „Kozirynek.online”. Dziękuję za współpracę redaktorowi naczelnemu Jakubowi Hapce.


W prowadzonej przeze mnie rubryce „Ry(cerskie)my” w ogólnopolskim piśmie „Rycerz Młodych” zaprezentowałem w tym roku wiersze: Eweliny Duchnik, Sylwii Matczak, Anny Czartoszewskiej, Andrzeja Wróblewskiego, Urszuli Krajewskiej – Szeligowskiej, Agaty Choroś i Anny Tlałki. Szczegóły na stronie „Rycerza Młodych”.

 

 

zdjęcie własne

 

Nowością w tym roku było prowadzenie autorskiej audycji o poezji, zatytułowanej „Szara strefa poezji” na antenie „Radia Plus Radom”. Od września udało się nagrać szesnaście odcinków, w których przedstawiłem wiersze: Pauliny Krajewskiej, Edyty Sieradz – Gnatowskiej, Moniki Bieniek – Ciarcińskiej, Olgi Sochaczewskiej, Elizy Mikulskiej, Haliny Markowskiej Budniak, Marii Komsty, Iwony Bitner, Jeleny Jasek, Katarzyny Jesionek, Katarzyny Kowalik, Agnieszki Cichoń, Macieja Witkowskiego, Elżbiety Kęsiak, Magdaleny Kani, Mai Kowalskiej, Pauliny Tatol, Piotra Krzoska, Julii Kowalczyk, Olgi Stefanowskiej, Natalii Fałek, Natalii Romelczyk, Olgierda Turzyńskiego, Amelii Pudzianowskiej, Karoliny Glibowskiej, Agaty Choroś, Magdaleny Krzesickiej, Justyny Chojnackiej, Wiktorii Mrozik, Klary Rydz, Julii Sucheckiej, Karoliny Kulczyckiej, Łukasza Lindebnego, Ewy Adamskiej, Józefa Kaźmierczaka, Joanny Agaty Jaśkiewicz, Gabrieli Osóbki, Teresy Kurzepy, Julii Weitz, Filipa Iwańskiego, Aleksandry Młyńskiej, Macieja Bujanowicza, Zofii Kucharskiej, Zbigniewa Szumierza, Janusza Kozłowskiego, Jerzego Bąka, Wojtka Krupy, Wiktora Szałasa, Anny Lach, Eweliny Duchnik, Agnieszki Złotkowskiej, Anety Kamili Sieradz, Lidii Mikockiej – Rosińskiej, Izabelli Mosańskiej, Jerzego Marleckiego, Anny Tlałki, Magdaleny Kapuścińskiej, Moniki Magdy Krajewskiej, Urszuli Lewartowicz, Anny Czartoszewskiej, Barbary Piskuli i Justyny Markiewicz. Teksty pomagali mi czytać: Paulina Krajewska, Paulina Górka, Dorota Krupa, Elwira Kozłowska, Aleksandra Cieciora, Anita Czyż, Agnieszka Jastrzębska, Wiktoria Malinowska i Michał Błędowski. Wszystkim Autorom i Lektorom bardzo dziękuję! Wszystkie odcinki znajdziecie na stronie „Radia Plus Radom”. Więcej o programie pisałem w poprzednim blogowym wpisie.


Tradycyjnie w tym roku spotykałem się z Grupą „Tygiel” w Centrum „Arka” w Radomiu i z Grupą Poetycką „Erato” w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. W KDK udało nam się zorganizować ciekawe warsztaty literackie z Kasią Chołuj, Karolą Pisarską i spotkania autorskie z Maciejem Bujanowiczem (online) oraz Andrzejem Niewiadomskim (stacjonarnie), w ramach cyklu literackiego „Witryna”. W „Arce” odbyły się dwie kolejne edycje Regionalnego Konkursu Literackiego, tym razem z udziałem Haliny Markowskiej Budniak i Anny Rudnickiej – Litwinek. Powołałem też do życia kolejną grupę młodych pasjonatów literatury, działającą w „Resursie Obywatelskiej”, w Radomiu. Prowadziłem kolejną „Rafę” i odwiedziłem kolejną „SpłyWarkę”, a w wakacje miałem przyjemność prowadzić warsztaty literackie na Harendzie, w krainie Kasprowicza i zdobywać góry ze wspaniałą, arkową ekipą.


Wraz ze społecznością „Kochanowskiego” udało się zorganizować kolejne Narodowe Czytanie, „Zaduszki Kochanowskie” konkursy: recytatorski „Od Jana Kochanowskiego do poety współczesnego” i interdyscyplinarny „O laur Kochanowskiego”. Tu także działało koło młodych literatów. No i hybrydowa praca na naszej radomskiej uczelni, gdzie również udało mi się wyłowić w tym roku kilkoro zdolnych, piszących ludzi i dobrze zapowiadających się dziennikarzy.


A propos dziennikarstwa, kończący się rok przyniósł mi wspaniałą współpracę z Adamem Dziedzicem oraz jego portalem „Obiektywne.info.pl” i internetową telewizją „ObiektywnieTV”, ale o tym już w kolejnym, podsumowującym ten mijający rok, blogowym wpisie.

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...