Przejdź do głównej zawartości

WierSZYKI

Na początku tego roku, w wydawnictwie "Lucky", ukazała się kolejna, trzynasta już antologia, z moich warsztatów literackich, które prowadzę od 2008 roku w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży – "Arka" w Radomiu, zatytułowana "#13" (2021). Z "marmurkową" okładką Magdaleny Kapuścińskiej i Piotra Skrzypczaka.


W tym samym czasie ukazała się, w autorskim wydawnictwie Magdaleny Kapuścińskiej – "Poetariat", moja kolejna autorska książka, złożona z zapisków blogowych, zatytułowana "Blogo" (2021). Na okładce książki znalazła się fotografia autorstwa Patryka Mikosa.


Na wydawnictwo złożyły się: felietony, artykuły, recenzje, teksty sceniczne, bajki, opowiadania, piosenki i wiersze, których wybór znalazł się na nagranym, przy tej okazji w "Radomskiej Szkole Rocka", audiobooku "Szary człowiek" (2021) ze specjalnym udziałem radomskiego muzyka Damiana Czarneckiego. Realizacją zajął się Mikołaj Ganabisiński, który wykonał również sesję fotograficzną i materiał video. Promocja trzech wydawnictw: "#13", "Blogo" i "Szary człowiek" odbyła się w czerwcu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu, Filia nr 6. Zarejestrowana przez Lidię Mikocką – Rosińską. 

 

Fot. Paulina Krajewska
 

W drugiej połowie roku ukazała się moja książka poetycka "Moja genologia" (2021), zawierająca wybór wierszy, wydanych w latach 2007-2021, przełożonych na język rosyjski przez Olgę Lewicką. Książka ukazała się również w "Poetariacie". Zdjęcie na okładkę wykonała Paulina Krajewska. Posłowie napisała pani prof. Edyta Manasterska – Wiącek. Oficjalna promocja książki zaplanowana jest na przełom sierpnia i września. We wrześniu, po wakacyjnej przerwie, ruszą też kolejne zajęcia Grup Literackich: "Tygiel" w SCM "Arka" w Radomiu i "Erato" w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. Tegoroczna oferta zajęć wzbogacona zostanie również o elementy krytyki literackiej, analizy, interpretacji i wartościowania poezji oraz prozy, skierowana do młodzieży, zainteresowanej literaturą. Wszystko za sprawą nowego projektu "Resursy Obywatelskiej" w Radomiu. Więcej szczegółów niebawem.


W tym roku ukazały się również dwie antologie "Poetariatu", zredagowane przez Magdalenę Kapuścińską, w których wziąłem udział. Pierwsza to "Ludzie, których podziwiam" z wierszami, druga - z bajkami "Wierszyki uśmiechem plecione". W przygotowaniu kolejny almanach "Wwierszowzięci", w którym ukażą się moje najnowsze wierszyki. Trochę "drobiazgów" jak: "Haiku o wolności", "Laurka" czy "Śmierć vs życie", a także: "Polda i Paulina", "Magdalenka", "Szary człowiek na ulicy Czarnej 2", "Niczego nie zmienia" i "Boso continuo" – mój głos w sprawie depresji.


Za kilkanaście dni wróci też moja współpraca z "Kozimrynkiem", nasze odcinki programu "Ludzie – pasje – sukcesy", które robimy z Adamem Dziedzicem dla "ObiektywnieTV". Wystartują szkoły i uczelnie. A póki co, cieszmy się jeszcze ostatnimi tygodniami wakacji.


Popularne posty z tego bloga

29. RKL - znamy werdykt

Miło nam poinformować, że znamy już werdykt 29. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Na zdjęciu z Izabelą M. Krasińską. Fot. Adam Dziedzic   Oto laureaci w kategorii szkół podstawowych:   1 miejsce Natalia Kowalczyk , PSP nr 28 w Radomiu – “Być może”. 2 miejsce Martyna Napiórkowska , PSP nr 25 w Radomiu – “Pierścień obietnic”. 3 miejsce Klaudia Wesołowska , PSP nr 26 w Radomiu – “Uschnięte jezioro”. Wyróżnienie: Martyna Fituch , PSP nr 25 w Radomiu, “O psie, który wrócił do domu”.   Oto laureaci w kategorii szkoły ponadpodstawowe:   1 miejsce Anna Janusz , Plastyk, “Bezpański”. 2 miejsce Wiktoria Bujanowicz , Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta, “Bez tytułu”. 3 miejsce Zofia Spyra , Plastyk, “Berlin”. Wyróżnienie: Maksymilian Papiewski , KLO,   “Róż Elafonisii”.   Na konkurs wpłynęło 14 prac prozatorskich. Oceniała je pisarka Izabela M. Krasińska. Wręczenie nagród odbędzie się 29 listopada o godzinie 17.30

30. RKL rozstrzygnięty

  Z radością podajemy nazwiska laureatów 30. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Kategoria dorośli: I Nagroda Halina Markowska Budniak II Nagr oda Stanisław Wicher III Nagroda Jelena Jasek Wyróżnienia: Magdalena Krzesicka Janina Malicka Eliza Mikulska Kategoria dzieci i młodzież:   I Nagroda Antoinette Malczewski Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu II Nagroda Wiktor Skrzypczak VI LO w Radomiu III Nagroda Magdalena Ośka PSP 26 w Radomiu Wyróżnienie: Franciszek Karkosa PSP 34 w Radomiu Adam Matysiak VI LO w Radomiu Liliana Suwała Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu   Prace oceniało Jury w składzie:   Iwona Bitner - poetka Grupy Poetyckiej "Erato" z Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka; Ewelina Duchnik - poetka Grupy Literackiej "Tygiel" z "Centrum Arka" w Radomiu; Adrian Szary - poeta, opiekun Grup: "Tygiel" i "Erato", sekretarz.   Gratulujemy laureatom i opiekunom. Dziękujemy wszystkim uc

X edycja konkursu "O laur Kochanowskiego" - werdykt

Dziś rozstrzygnęliśmy X edycję konkursu "O laur Kochanowskiego", organizowanego przez VI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Jury w składzie: pani Łucja Banaszkiewicz - polonistka, wicedyrektor VI LO - przewodnicząca; pani Elżbieta Górecka - polonistka, nauczycielka filozofii w VI LO - członek komisji; pan Adrian Szary - polonista VI LO, poeta - sekretarz,   Rys. Olga Stodulska - absolwentka VI LO w Radomiu przyznało następujące nagrody i wyróżnienia: I Nagroda - "Laur Kochanowskiego" - Anna Włoskowicz PSP nr 11 w Radomiu II Nagroda - Anna Hermanowicz - Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu III Nagroda - Viktor Velykyi - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta w Radomiu Wyróżnienia: Maja Gajewska PSP nr 26 w Radomiu Julia Król - Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu Hanna Czarnota  PSP nr 26 w Radomiu   Dziękujemy wszystkim uczestnikom i opie