Przejdź do głównej zawartości

Wierszyki uśmiechem plecione

W tym tygodniu obchodziliśmy Dzień Dziecka. Z tej okazji w wydawnictwie "Poetariat" ukazała się książeczka "Wierszyki uśmiechem plecione". Znalazły się w niej moje dwa wierszyki: "Refleksja ekologiczna" i "Dzień Języka Ojczystego" pięknie zilustrowane kolejno przez: Weronisie Kaczmarczyk, lat 6 i Hanię Kiliańską, lat 6.


Ponadto w publikacji znalazły się wierszyki moich przyjaciół: Olgi Lewickiej "Na łące", z rysunkiem Hani Jurczak, lat 7 i "Zabawa z liskiem", z ilustracją Patrysi Szporek, lat 9, a także Wojciecha Krupy: "Zarazki, z rysunkiem Lenki Strzeleckiej, lat 10 i "Dzieci ratują las", z ilustracją Frania Kowalskiego, lat 8. Nie zabrakło także tekstów moich warsztatowiczów z "Tygla": Eweliny Duchnik i Elżbiety Kęsiak oraz z "Erato" - Jeleny Jasek. 

 

źródło: "Poetariat"

 

W "Wierszykach uśmiechem plecionych" znajdziecie także twórczość: Anny Czartoszewskiej, Ewy Kaczmarczyk, Urszuli Lewartowicz, Urszuli Krajewskiej – Szeligowskiej, Anny Tlałki, Andrzeja Wróblewskiego, Magdaleny Kapuścińskiej oraz Bogusławy Chwierut, Krystyny Grys, Elżbiety Jach, Beaty Małgorzaty Moniuszko, Jolanty Reggel, Aleksandry Krysiak – Sozańskiej i Agnieszki Stępniewskiej, z pięknymi, dziecięcymi ilustracjami. Część ilustracji, autorstwa dzieci moich przyjaciół obecnych w tej książeczce, zaprezentuję wkrótce na moim literackim blogu. Dodatkową atrakcją, przy okazji tego wydawnictwa, stały się piękne interpretacje wierszyków, nagrane przez Cezarego Papaja. Dziękuję Magdalenie Kapuścińskiej za zaproszenie mnie do udziału w tym cudownym projekcie.


I na koniec tego wpisu, pozostając przy święcie Dnia Dziecka, zdradzę Wam, że już jutro, w ramach naszego cyklu "Krupnik i szarynki, czyli bajkowe wieczorynki", prowadzonym z Wojciechem Krupą, na portalu "Kozirynek.online" znajdzie się odgrzebany przeze mnie akrostych, poświęcony dziecku, który nie wszedł do debiutanckiego tomiku "Wianek z myśli", z 2007 roku - obok podobnych w konwencji tekstów: "Matka", "Ojciec", "Babcia" i "Dziadek". W tym roku postanowiłem go przypomnieć. Zamieszczam więc również na tym blogu. Oto on:


Szarynka o Dziecku


Dzieciństwo szybko mija,

Zabawa prędko kończy się

I wina to niczyja,

Ech, wzdychasz dzieci

Chciałbym mieć.

Kochaj dzieci,

Odmładzaj się, bo wiesz...


Adrian Szary


Wierszyk należy do lubianych przeze mnie tekstów łańcuszkowych, które da się niejako "zapętlić". A życia, cóż, zapętlić się nie da. Ma ono budowę linearną, ale możemy zachować w sobie pewien element dziecięcości. I tego właśnie wszystkim nam życzę.

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...