Przejdź do głównej zawartości

Koniec sezonu

No i nadeszły wakacje. Pod koniec tegorocznego sezonu artystycznego odbyło się jeszcze kilka ciekawych imprez, które chciałbym odnotować krótko na tym moim literackim blogu.


fot. Agnieszka Banasik

Pierwszą z nich był wieczór literacki w Filii MBP nr 6 w Radomiu. Promowałem na nim swoją najnowszą książkę „BLOGO”, audiobook „Szary człowiek” i antologię powarsztatową „#13”. Oprawę muzyczną zapewnili: Rafał Błędowski i Damian Czarnecki, gościnnie wystąpili członkowie Grupy Literackiej „Tygiel”, działającej przy SCM „Arka” w Radomiu, a całość poprowadził Dariusz Wróbel.


fot. Lidia Mikocka - Rosińska

W drugiej połowie czerwca odbyło się ostatnie w tym sezonie spotkanie z Grupą Poetycką „Erato”, działającą w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. Grupą mam przyjemność opiekować się artystycznie od 2018 roku. Jak dotąd, udało nam się wydać wspólnie cztery antologie i jeden audiobook, a także odbyć kilka wspólnych wieczorów literackich w radomskich i kozienickich ośrodkach kultury. Przeżyliśmy też jubileusz dwudziestolecia Grupy.


archiwum Grupy Poetyckiej "Erato"

A pod koniec czerwca rozstrzygnęliśmy w „Arce” 26. Regionalny Konkurs Literacki. Prace oceniała Halina Markowska Budniak – poetka Grupy „Erato”.


fot. Halina Kopyt

Odbyły się też ostatnie, przed wakacjami, warsztaty literackie w radomskiej „Arce”. Prowadzę je nieprzerwanie od 2008 roku. Jak dotąd udało nam się wydać trzynaście antologii i dwa audiobooki. Odbyć mnóstwo zbiorowych i indywidualnych wieczorów literackich oraz przeżyć wspólnie dziesięciolecie naszej współpracy. Za dwa lata świętować będziemy piętnastolecie. W 2019 roku z warsztatowiczów ukonstytuowała się Grupa Literacka „Tygiel”, działająca przy SCM „Arka” w Radomiu.


fot. Agnieszka Banasik

W tym tygodniu wraz ze społecznością Liceum Kochanowskiego świętowaliśmy też imieniny Jana z Czarnolasu i rozstrzygnęliśmy VIII edycję konkursu „O laur Kochanowskiego”. Można powiedzieć, że radomski „Plastyk” zgarnął wszystko!


fot. Remigiusz Kutyła

Ostatnim, zamkniętym przedwczoraj, ciekawym projektem były warsztaty literacko – filmowe, zorganizowane przez „Resursę Obywatelską”. Wzięło w nich udział kilkoro moich arkowych warsztatowiczów.


źródło: "Resursa Obywatelska" w Radomiu.

Na Kozimrynku, przed wakacyjną przerwą, pojawił się mój ostatni wierszyk, nasze ostatnie bajki z cyklu: „Krupnik i szarynki, czyli bajkowe”, pisane wspólnie z Wojtkiem Krupą, a także ostatnie „Szare eminencje”. Wracamy we wrześniu.

 

Jeśli dodać do tego VII edycję konkursu „Od Jana Kochanowskiego do poety współczesnego”, 25. Regionalny Konkurs Literacki, VIII „Zaduszki Kochanowskiego”, kolejne Narodowe Czytanie, moją współpracę z Adamem Dziedzicem i jego stacją „ObiektywnieTV”, kolejny czternarsty rok współpracy z „Rycerzem Młodych” i prowadzenie tam rubryki literackiej, sukcesy moich uczniów oraz warsztatowiczów w konkursach literackich, a także wydanie książek: „BLOGO”, „#13” i audiobooka „Szary człowiek”, można śmiało stwierdzić, że był to kolejny bardzo dobry pod względem artystycznym rok szkolny i akademicki. Choć trudny, bo wciąż jeszcze pandemiczny i w większości zdalny. Wszystkim nam zatem należy się chwila oddechu.


Przed samymi wakacjami udało mi się jeszcze złożyć do wydawnictwa „Poetariat” moją kolejną, siedemnastą autorską książkę: dziewiąty tom poezji „Moja genologia”, będący wyborem wierszy z lat 2007-2021, wraz z ich przekładem na język rosyjski, autorstwa poetki Olgi Lewickiej. Ale więcej o tej publikacji napiszę w jednym z kolejnych moich blogowych wpisów.

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...