Przejdź do głównej zawartości

Ludzie - pasje - sukcesy

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Poezji. Z tej okazji przyjąłem zaproszenie Adama Dziedzica z "ObiektywnieTV" do programu "Ludzie – pasje – sukcesy". Opowiedziałem o swoich książkach. Przede wszystkim o tomikach poezji. Wydałem ich, jak dotąd, tak naprawdę pięć: "Wianek z myśli" (2007), "CV" (2011), "Horoskopy" (2015), "Dekontaminacja" (2017) oraz "Kontenans" (2019). Ten ostatni jest książką dwujęzyczną polsko – angielską.


Obecnie powstaje wybór mojej poezji w tłumaczeniu na język rosyjski. Będzie nosił tytuł "Genologia". Być może ukaże się jeszcze w tym roku. Dotychczas ukazały się dwa wybory moich wierszy: "Abecedarium" (2012) i "Heureza" (2013), wzbogacone też o teksty nowe.


Poza poezją pisuję też bajki. Jak dotąd wydałem zbiory: "Szarówki" (2009) i "Świat to bajka" (2015). Opublikowałem też trochę prozy: opowiadania "Pierwodruki i przedruki" (2010) oraz powieściową trylogię dla dzieci: "Majka i zagubiony Antek" (2016), "Majka, Franek ekolog i Krzyś podróżnik" (2017) oraz "Majka, rozśpiewana Cecylka i pracowita Basia" (2018). Ponadto monodram "Bal" (2015) i dwie książki multigatunkowe: "Sylwę" (2013) oraz "Blogo" (2021). Pierwsza zawiera głównie poezję, druga zapiski blogowe.


W 1998 roku, w antologii "Poezja Województwa Radomskiego", ukazał się mój pierwszy wiersz. Książka była efektem warsztatów literackich, na które wówczas uczęszczałem. Dziesięć lat później w 2008 roku sam zacząłem prowadzić warsztaty literackie w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży – "Arka". Zaowocowały one trzynastoma antologiami: "Puzzle pamięci" (2008), "Nowa Teoria Literatury Użytkowej" (2009), "Na szarym początku" (2010/2011), "Asocjacje" (2012), "Panopticum" (2013/2014), "Onoma" (2015), "Prosta piosenka o Nadziei" (2016), "Maski" (2017), "Oko" (2018), "Lustro" (2018), "Tygiel" (2019), "Fraktale" (2020) i "#13" (2021).


Nową formą dotarcia do czytelników jest moja witryna literacka, czyli prowadzona od 2008 roku strona internetowa: "Szary człowiek" i od 2012 blog "Szarówki", a także nagrane audiobooki indywidualne: "Szary" (2017), "Kolorowy" (2018) i "Szary człowiek" (2021) oraz z warsztatowiczami: "Ucho" (2018) i "Erato" (2019). 

 

fot. Adam Dziedzic
  

 

Ponadto moje bajki ukazały się w wersji śpiewanej na płycie "Arkowo – bajkowo" (2011) i wiersze tłumaczone przez Adama Michalczyka na język niemiecki w almanachu, w tym samym roku. Jeśli doliczyć do tego udział w antologiach, czasopismach i portalach literackich uzbierało się tych publikacji w ciągu ponad dwudziestu lat naprawdę sporo.


Oddzielną część mojej literackiej działalności stanowi pisanie tekstów piosenek. Dziś głównie dla Rafała Błędowskiego, choć do moich tekstów komponowali muzykę m.in. Krzysztof Pszczoła, Michalina Malczewska, Jakub Kwintal czy Wiola Fijałkowska. Ta ostatnia również do klipu mojego wiersza w reżyserii Rafała Sadowskiego.


O tym wszystkim, w dużym skrócie, mówię w programie "Ludzie – pasje – sukcesy". W zamyśle ma to być początek programów kulturalnych, w których na antenie "ObiektywnieTV" rozmawiał będę z ciekawymi gośćmi o literaturze.

 

Z przyjemnością bowiem promuję młode talenty czy to poprzez warsztaty, czy chociażby stałe rubryki w piśmie "Rycerz Młodych" ("Ry(cerskie)my") i na portalu "Kozirynek.online"("Szare eminencje"). Opiekuję się także dwoma grupami literackimi: "Tygiel" z Radomia i "Erato" z Kozienic.


A póki co zapraszam do wysłuchania mojej wypowiedzi, dostępnej tutaj. Dziękuję Adamowi Dziedzicowi za zaproszenie do współpracy, a Ani Słopieckiej za piękne słowo wstępne. Krótki artykuł znajdziecie też na "ObiektywnieInfo.Pl"tu.

 


Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...