Przejdź do głównej zawartości

Poetica vitae

 

Dziś na blogu słowo o debiucie uczestniczki moich arkowych warsztatów literackich pani Eweliny Malety. Pani Ewelina niedawno - nakładem wydawnictwa „Poetariat” - wydała swój pierwszy tomik poezji, zatytułowany - „Poetica vitae”.


Tom liczy dużo, bo ponad siedemdziesiąt wierszy. Teksty utrzymane są w różnych poetykach i stylistykach. Większość z nich jest typowo klasycznych, rymowanych. Nie brakuje jednak wierszy białych, nieregularnych, podążających już za nową dykcją poetycką.


Jakie znajdziecie w nim tematy? Adekwatnie do tytułu. To poezja życia. Nie tylko autorki, ale każdego z nas. Poczesne miejsce zajmuje tu obraz rodziny: męża i dzieci pani Malety. Piękny, sielski obraz wsi i opozycyjna do niej przestrzeń aglomeracji miejskich. 

 

 


 


Poruszające są w „Poetica vitae” obrazy natury, przyrody, z którą autorka ma głęboki, metafizyczny wręcz kontakt. No i przede wszystkim to poezja wartości. Znajdziecie tu mnóstwo wskazówek i porad jak żyć moralnie, jak rozpoznawać dobro i oddzielać je od zła. To urzekło mnie w tym tomiku najbardziej. Wartości takie jak: Bóg, honor, Ojczyzna, rodzina są tu na pierwszym miejscu. To poezja dla ostatnich już romantyków i idealistów.


W tomie znajdziecie również wiersze autoteliczne. O pisaniu, tworzeniu, wenie i natchnieniu, która pojawia się i znika. Trochę zabaw słowem jak w jednym z moich ulubionych wierszy pani Eweliny - „Bez”.


Poetica vitae” to swoisty aksjologiczny podręcznik w dobie szalejącej pandemii, do której odniesienia również znalazły się w książce. To poezja, która staje po stronie „uciśnionych”: biednych, pogrążonych w nałogach, chorych i skrzywdzonych. To poezja, która uczy nas jak żyć. Wybrzmiewa z niej epikurejskie hasło: „carpe diem”, a także stoicki związek z naturą. To poezja klasyczna, harmonijna, spokojna, jakiej już coraz mniej w tym „zbuntowanym” świecie. Weźcie ten pięknie wydany tomik do rąk, przeczytajcie, pomyślcie i jak śpiewał Stanisław Soyka - „Memento vitae”!

Popularne posty z tego bloga

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...

Tandem. Antologia

Niedługo pojawi się siedemnasta antologia z prowadzonych przeze mnie warsztatów literackich. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa "Lucky". Piękną okładkę zaprojektowała Paulina Krajewska.   Projekt okładki: Paulina Krajewska   Tandem. Bo dwie duże Grupy Poetyckie: "Tygiel" i "Erato". Bo każdy (prawie) po dwa wiersze. Bo autorów ułożyłem w pary. Bo jesteśmy grupą ludzi, współpracujących ze sobą. Bo wiersze, o tym tytule, otwierają i zamykają książkę. Siedemnastą już książkę z warsztatów literackich, które prowadzę w "Centrum Arka" w Radomiu i Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. Jak zawsze gościnnie zaprosiłem poetów z całej Polski, a nawet tych, mieszkających poza jej granicami. Współpracujące instytucje: uczelnia, szkoły, domy kultury. Laureatów, organizowanego przeze mnie Regionalnego Konkursu Literackiego. No, to chyba tyle. To jeszcze tylko przypomnijmy, że dotychczas ukazały się: Antologie Puzzle pamięci , Radom 2008. Now...