Przejdź do głównej zawartości

(Pod)sumowanie sezonu


Jak co roku, przed wakacjami, warto - choć krótko - podsumować kulturalny sezon wrzesień 2019 - czerwiec 2020.

We wrześniu rozpocząłem dwunastą edycję warsztatów literackich w „Arce” i drugi rok artystycznej opieki nad radomską Grupą Literacką „Tygiel” i Grupą Poetycką „Erato” z Kozienic.

Warto odnotować tu otwarte zajęcia dla obu grup z poetą i krytykiem literackim Leszkiem Żulińskim, a następnie promocję antologii „Tygiel” i audiobooka „Erato”, jakie odbyły się jesienią w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. Jesienią w MBP Filia nr 2 w Radomiu odbył się również mój autorski wieczór literacki, który poprowadziła Karolina Tkaczyk.

W Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży –„Arka” w Radomiu zorganizowaliśmy, w tym czasie, 23. Regionalny Konkurs Literacki –„Z inspiracji Jackiem Malczewskim”. Prace oceniała Paulina Krajewska.

W grudniu odbyło się  w Kozienicach Spotkanie Literackie „Witryna”, z udziałem Izabelli Mosańskiej, która w lutym poprowadziła dla obu grup otwarte warsztaty literackie w KDK. Również w lutym, w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia nr 6, w Radomiu, odbył się mój autorski wieczór literacki „15 wierszy na XV-leciu”, który poprowadził Darek Wróbel. Był też Turniej Jednego Wiersza.

W marcu ukazała się dwunasta antologia „Fraktale”. Na początku miesiąca w MBP Filia nr 6 w Radomiu odbył się wieczór literacki Agnieszki Złotkowskiej, który miałem przyjemność poprowadzić. I przyszła pandemia. Przepadły nam promocje nowego almanachu w „Łaźni”, „Elektrowni” i KDK. Udało się jedynie ocalić tę w MBP Filia nr 2. Spotkanie odbyło się online. Podobnie jak wieczór moich warsztatowiczek „6x6” w MBP Filia nr 6 w Radomiu.

Od marca do czerwca, zarówno z radomską Grupą „Tygiel”, jak i kozienicką Grupą „Erato” pracowałem zdalnie, organizując m.in. warsztaty literackie online. Mogliśmy się zobaczyć dopiero w ostatnią środę czerwca w „Arce”. Odbyła się promocja „Fraktali”, warsztaty literackie, a przede wszystkim finał 24. Regionalnego Konkursu Literackiego. Prace oceniali Kasia Izbicka i Maciej Bujanowicz.


fot. Aga Banasik
źródło: SCM "Arka" w Radomiu


Dodajmy, że przed pandemią w „Kochanowskim” udało się zorganizować Narodowe Czytanie, „Zaduszki Kochanowskie”, spotkania z pisarkami: Kasią Izbicką, Catheriną Cachee, VI Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Od Jana Kochanowskiego do poety Kresowego”; w Radomiu odbyła się kolejna „Rafa”, „Zaduszki Bluesowe”, a niejako po szczycie pandemii VII edycję konkursu „O laur Kochanowskiego” i Imieniny Mistrza Jana.

Ponadto w „Łaźni” 80. Rocznica II wojny światowej, a na Wydziale Filologiczno – Pedagogicznym UTH w Radomiu świętowaliśmy online Dzień Ksiąźki, przypominając publikacje absolwentek Wydziału.

Cieszę się również, że mimo pandemii, było mi dane i w tym roku wręczyć „Kochanowszczakom”, kończącym szkołę, „Jany” za działalność kulturalną.

W okresie przymusowej kwarantanny napisaliśmy z Rafałem Błędowskim kolejną piosenkę – „Moja łódź”. W Poetariacie ukazały się kolejne ciekawe antologie: „Poetariat Dzieciom”, „Gwiazdozbiór pegaza” i „Rocznik satyryczny”. Ponadto nowa „Metafora współczesności”, moje kolejne artykuły naukowe w „Guliwerze” i „Radomskich Studiach Filologicznych”.

Kolejni warsztatowicze wydali swoje książki: Janusz Kozłowski, Ewelina Duchnik, wkrótce Ewelina Maleta. „Tyglowcy” i „Eratowcy” zdobywali nagrody w konkursach, publikowali.

Kultura widać więc, mimo pandemii, ma się całkiem dobrze, choć przeniosła się z ośrodków kultury do Internetu. A propos w „Rycerzu Młodych”, w mojej rubryce, ukazały się kolejne sylwetki młodych twórców, podobnie na portalu „Kozirynek” - w dziale „Szare eminencje” - z Wojtkiem Krupą opublikowaliśmy kolejne bajki w „Krupniku i szarynkach, czyli bajkowych wieczorynkach”.

W wakacje te dwa cykle będą miały przerwę, zostanę na „Kozim” tylko przy niedzielnych wierszach. Ale o tym więcej w następnym moim wpisie.

Popularne posty z tego bloga

29. RKL - znamy werdykt

Miło nam poinformować, że znamy już werdykt 29. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Na zdjęciu z Izabelą M. Krasińską. Fot. Adam Dziedzic   Oto laureaci w kategorii szkół podstawowych:   1 miejsce Natalia Kowalczyk , PSP nr 28 w Radomiu – “Być może”. 2 miejsce Martyna Napiórkowska , PSP nr 25 w Radomiu – “Pierścień obietnic”. 3 miejsce Klaudia Wesołowska , PSP nr 26 w Radomiu – “Uschnięte jezioro”. Wyróżnienie: Martyna Fituch , PSP nr 25 w Radomiu, “O psie, który wrócił do domu”.   Oto laureaci w kategorii szkoły ponadpodstawowe:   1 miejsce Anna Janusz , Plastyk, “Bezpański”. 2 miejsce Wiktoria Bujanowicz , Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta, “Bez tytułu”. 3 miejsce Zofia Spyra , Plastyk, “Berlin”. Wyróżnienie: Maksymilian Papiewski , KLO,   “Róż Elafonisii”.   Na konkurs wpłynęło 14 prac prozatorskich. Oceniała je pisarka Izabela M. Krasińska. Wręczenie nagród odbędzie się 29 listopada o godzinie 17.30

30. RKL rozstrzygnięty

  Z radością podajemy nazwiska laureatów 30. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Kategoria dorośli: I Nagroda Halina Markowska Budniak II Nagr oda Stanisław Wicher III Nagroda Jelena Jasek Wyróżnienia: Magdalena Krzesicka Janina Malicka Eliza Mikulska Kategoria dzieci i młodzież:   I Nagroda Antoinette Malczewski Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu II Nagroda Wiktor Skrzypczak VI LO w Radomiu III Nagroda Magdalena Ośka PSP 26 w Radomiu Wyróżnienie: Franciszek Karkosa PSP 34 w Radomiu Adam Matysiak VI LO w Radomiu Liliana Suwała Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu   Prace oceniało Jury w składzie:   Iwona Bitner - poetka Grupy Poetyckiej "Erato" z Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka; Ewelina Duchnik - poetka Grupy Literackiej "Tygiel" z "Centrum Arka" w Radomiu; Adrian Szary - poeta, opiekun Grup: "Tygiel" i "Erato", sekretarz.   Gratulujemy laureatom i opiekunom. Dziękujemy wszystkim uc

X edycja konkursu "O laur Kochanowskiego" - werdykt

Dziś rozstrzygnęliśmy X edycję konkursu "O laur Kochanowskiego", organizowanego przez VI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Jury w składzie: pani Łucja Banaszkiewicz - polonistka, wicedyrektor VI LO - przewodnicząca; pani Elżbieta Górecka - polonistka, nauczycielka filozofii w VI LO - członek komisji; pan Adrian Szary - polonista VI LO, poeta - sekretarz,   Rys. Olga Stodulska - absolwentka VI LO w Radomiu przyznało następujące nagrody i wyróżnienia: I Nagroda - "Laur Kochanowskiego" - Anna Włoskowicz PSP nr 11 w Radomiu II Nagroda - Anna Hermanowicz - Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu III Nagroda - Viktor Velykyi - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta w Radomiu Wyróżnienia: Maja Gajewska PSP nr 26 w Radomiu Julia Król - Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu Hanna Czarnota  PSP nr 26 w Radomiu   Dziękujemy wszystkim uczestnikom i opie