Przejdź do głównej zawartości

Efekt motyla


    W „Poetariacie” Magdaleny Kapuścińskiej ukazał się właśnie debiutancki tomik Eweliny Duchnik, zatytułowany „Efekt motyla”. Miałem przyjemność pisać wstęp do tej publikacji. 


źródło: "Poetariat"


Efekt motyla


„Efekt motyla” to tytuł debiutanckiego tomiku Eweliny Duchnik. Zawarte w nim wiersze pewnie nigdy by nie powstały, gdyby nie najbliżsi z otoczenia poetki: mąż, dzieci, przyjaciele – również ci, których już nie ma… Zajmują oni istotne miejsce w tej książce. Gdyby nie trzepot ich myśli i słów - w duszy autorki nie narodziłaby się poezja.
Cykl narodzin motyla jest piękny, lecz długi. Zaczyna się od larwy, by dojść do zachwycającej tęczy barw. Mam wrażenie, że tak właśnie dojrzewały i ewoluowały te wiersze. Zmieniały się tematy, dykcje, poetyckie frazy. I tak oto, przez lata, powstawał piękny tomik, który trzymają Państwo w ręku. Dojrzały, barwny motyl. Ach, ileż tu kolorów codziennego życia. Miłość, macierzyństwo, radość, smutek, tęsknota i zazdrość. Ulotne chwile. Nie pozwólcie im odfrunąć!
Czytając tę książkę, nie przegapcie ogromnej wrażliwości poetki. Uczcie się od niej zmysłowości, kobiecości i damskiego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość. Choć perspektywa patrzenia zmienia się w tych wierszach również na tę męską. To rzadka umiejętność empatii. Jestem pewien, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni, znajdą w tym tomiku coś dla siebie. Mnie urzekły zabawy językiem (również angielskim), przywoływane kulturowe tropy, humor i ogromny  sensualizm.
Gorąco polecam Wam tomik Eweliny Duchnik. Kto wie, może  powstanie kolejny efekt motyla. Dzięki tej książce staniecie się bardziej wrażliwi. A może sami zaczniecie pisać. Albo chociaż patrzeć głębiej na świat dookoła i dostrzegać wszystkie jego barwy. Jeśli tak się stanie, będzie to kolejny sukces autorki.

Adrian Szary
   

Ewelina Duchnik w tym roku kalendarzowym dołączyła do prowadzonych przeze mnie warsztatów literackich i Grupy Literackiej „Tygiel”, działającej przy Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu. To nie pierwsza osoba, której napisałem wstęp do tomiku. Jak dotychczas byli to m.in.: Magdalena Krzesicka, Maciej Bujanowicz, Agnieszka Złotkowska, Janusz Kozłowski, Izabella Mosańska, Maria Komsta, Iwona Bitner i Grażyna Cieślik.

Popularne posty z tego bloga

29. RKL - znamy werdykt

Miło nam poinformować, że znamy już werdykt 29. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Na zdjęciu z Izabelą M. Krasińską. Fot. Adam Dziedzic   Oto laureaci w kategorii szkół podstawowych:   1 miejsce Natalia Kowalczyk , PSP nr 28 w Radomiu – “Być może”. 2 miejsce Martyna Napiórkowska , PSP nr 25 w Radomiu – “Pierścień obietnic”. 3 miejsce Klaudia Wesołowska , PSP nr 26 w Radomiu – “Uschnięte jezioro”. Wyróżnienie: Martyna Fituch , PSP nr 25 w Radomiu, “O psie, który wrócił do domu”.   Oto laureaci w kategorii szkoły ponadpodstawowe:   1 miejsce Anna Janusz , Plastyk, “Bezpański”. 2 miejsce Wiktoria Bujanowicz , Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta, “Bez tytułu”. 3 miejsce Zofia Spyra , Plastyk, “Berlin”. Wyróżnienie: Maksymilian Papiewski , KLO,   “Róż Elafonisii”.   Na konkurs wpłynęło 14 prac prozatorskich. Oceniała je pisarka Izabela M. Krasińska. Wręczenie nagród odbędzie się 29 listopada o godzinie 17.30

30. RKL rozstrzygnięty

  Z radością podajemy nazwiska laureatów 30. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Kategoria dorośli: I Nagroda Halina Markowska Budniak II Nagr oda Stanisław Wicher III Nagroda Jelena Jasek Wyróżnienia: Magdalena Krzesicka Janina Malicka Eliza Mikulska Kategoria dzieci i młodzież:   I Nagroda Antoinette Malczewski Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu II Nagroda Wiktor Skrzypczak VI LO w Radomiu III Nagroda Magdalena Ośka PSP 26 w Radomiu Wyróżnienie: Franciszek Karkosa PSP 34 w Radomiu Adam Matysiak VI LO w Radomiu Liliana Suwała Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu   Prace oceniało Jury w składzie:   Iwona Bitner - poetka Grupy Poetyckiej "Erato" z Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka; Ewelina Duchnik - poetka Grupy Literackiej "Tygiel" z "Centrum Arka" w Radomiu; Adrian Szary - poeta, opiekun Grup: "Tygiel" i "Erato", sekretarz.   Gratulujemy laureatom i opiekunom. Dziękujemy wszystkim uc

X edycja konkursu "O laur Kochanowskiego" - werdykt

Dziś rozstrzygnęliśmy X edycję konkursu "O laur Kochanowskiego", organizowanego przez VI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Jury w składzie: pani Łucja Banaszkiewicz - polonistka, wicedyrektor VI LO - przewodnicząca; pani Elżbieta Górecka - polonistka, nauczycielka filozofii w VI LO - członek komisji; pan Adrian Szary - polonista VI LO, poeta - sekretarz,   Rys. Olga Stodulska - absolwentka VI LO w Radomiu przyznało następujące nagrody i wyróżnienia: I Nagroda - "Laur Kochanowskiego" - Anna Włoskowicz PSP nr 11 w Radomiu II Nagroda - Anna Hermanowicz - Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu III Nagroda - Viktor Velykyi - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta w Radomiu Wyróżnienia: Maja Gajewska PSP nr 26 w Radomiu Julia Król - Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu Hanna Czarnota  PSP nr 26 w Radomiu   Dziękujemy wszystkim uczestnikom i opie