Przejdź do głównej zawartości

Przejrzyjmy się w lustrze...


      Lustro to dziesiąty jubileuszowy almanach, będący pokłosiem warsztatów literackich, prowadzonych przeze mnie od 2008 roku w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu. W ciągu tych dziesięciu lat przewinęło się przez zajęcia mnóstwo autorów: od uczniów szkół podstawowych, przez gimnazjalistów, licealistów, studentów aż po seniorów, piszących poezję, prozę i dramat. Przy tej okazji słowa podziękowania za opiekę nad zajęciami i wspomaganie nas kieruję do Ewy Kamińskiej i Andrzeja Tuszyńskiego oraz wszystkich naszych Przyjaciół.
          W prezentowanej książce najdłuższe stażem są Monika Bieniek – Ciarcińska i Magdalena Krzesicka. Dziewczyny są z nami od samego początku. Wielu autorów odeszło już na zawsze: Ewa Adamska, Joanna Agata Jaśkiewicz, Zuzanna Miter czy Józef Kaźmierczak.

Okładka autorstwa Pawła Okońskiego

          Po każdym roku zajęć ukazywała się antologia. Wyszło ich dziesięć: „Puzzle pamięci” (2008); „Nowa Teoria Literatury Użytkowej” (2009); „Na szarym początku…”(2010/2011); „Asocjacje”(2012); „Panopticum”(2013/2014); „Onoma” (2015); „Prosta piosenka o Nadziei” (2016); „Maski” (2017); „Oko” (2018) wraz z audiobookiem „Ucho” i jubileuszowe „Lustro” (2018), dostępne również w formie e-booka. Za nami też XX edycji Regionalnego Konkursu Literackiego, który wyrósł na łamach warsztatów literackich (po dwie edycje w ciągu roku: poetycka i prozatorska), spotkania z radomskimi twórcami kultury, indywidualne i zbiorowe wieczory literackie.
          I wreszcie to, co chyba, cieszy mnie najbardziej. Wielu warsztatowiczów doczekało się indywidualnych książek: Grażyna Cieślik, Katarzyna Jesionek, Izabella Mosańska, Agnieszka Złotkowska, Magdalena Krzesicka, Agata Duma, Janusz Kozłowski, Maciej Bujanowicz i Józef Kaźmierczak. Zaczynają powoli funkcjonować w literackim obiegu.
          Lustro to antologia autotematyczna. Na zadany temat. O jubileuszu, warsztatach, tworzeniu, artystach i przeglądaniu się w zwierciadle (także duszy).  Przejrzyjmy się zatem w lustrze i powspominajmy minione dziesięć lat…
          Oficjalna promocja książki, którą złożyła Agata Duma, przy współpracy z Maciejem Bujanowiczem i Januszem Kozłowskim, zaplanowana jest na 20 czerwca 2018 roku w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży – „Arka”, w Radomiu. Gościem specjalnym wieczoru będzie radomska grupa „Lustro”. Już dziś serdecznie zapraszam!

Popularne posty z tego bloga

Konkurs literacki i recytatorski

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursach, organizowanych przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu, przy współpracy z ZSO nr 6 im. Jana Kochanowskiego oraz ZSP im. Józefa Brandta. Mowa o jubileuszowym XX Regionalnym Konkursie Literackim i IV Konkursie Arkowym Recytatorsko – Aktorskim „KARA”. Do udziału w pierwszym konkursie, XX RKL, zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Radomia. Przedmiotem konkursu będzie przygotowanie własnego wpisu blogowego o tematyce kulturalnej. Może to być opis jakiegoś wydarzenia kulturalnego lub podzielenie się własną twórczością czy pasją.

Zgłoszenia prac, podpisane imieniem i nazwiskiem autora, wraz z jego wiekiem, nazwą szkoły i nazwiskiem opiekuna, przyjmować będziemy do 18 maja 2018 roku, pod adresem e-mail: adrianszary[at]wp.pl. Finał konkursu zaplanowany jest na 23 maja 2018 roku o godzinie 17.30 w „Arce”, przy ul. Chrobrego 7/9. Gościem specjalnym będzie radomska blogerka Honorata Dyjasek. Do…

XIX Regionalny Konkurs Literacki

REGULAMIN XIX REGIONALNEGO KONKURSU LITERACKIEGO
1. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie Centrum Młodzieży - „Arka” w Radomiu, Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. Polskich Olimpijczyków oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.
 2. Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów literackich.
 3. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych  z terenu Radomia i okolic. Został wpisany na listę konkursów kuratoryjnych.


4. Przedmiotem konkursu jest jedna autorska fraszka lub limeryk.
5. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, nazwa i adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 10 listopada 2017 roku na adres e-mail: adrianszary@wp.pl
6. Finał konkursu zaplanowany jest na 15 listopada 2017 roku o godzinie 17.00 w siedzibie Stowarzyszenia Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy ul. Chrobrego 7/9. Gościem specjalnym, który wystąpi z krótkim programem słowno – muzycznym, będzie…

Męczennicy

Piją dwa litry tygodniowo. Milczą, by nie marnować słowa. Palą, tak średnio, trzy paczki dziennie. Nie płaczą. Nawet gdy nieprzyjemnie. Muszą być silni. I zawsze zdrowi. Do załatwiania spraw finansowych.


I kiedy trzeba - czasem dać w mordę. Ustąpić miejsca. Nieść ciężką torbę. Raczej się z uczuć innym nie zwierzać. Lepiej naprawić. Dojeść z talerza. Wreszcie po cichu odchodzą. Na serce. Bo wiedzą. Widzą. I kochają więcej.