Przejdź do głównej zawartości

Antylopa

        Z początkiem roku powracam do moich bajkowych tekstów. Wiele z nich, jak prezentowana dziś „Antylopa”, która nie wiem jakim cudem nie była tu dotąd publikowana, powstało w 1997 roku, dwadzieścia jeden lat temu. Wtedy po raz pierwszy czytałem je publicznie na antenie radomskiego radia. Na druk czekały długo. Zilustrowane przez Sylwestra Zakrzewskiego, wydane zostały dopiero w 2009 roku, w zbiorze: „Szarówki, czyli bajki do czytania o zmierzchu”. 

Antylopa


Pewna piękna Antylopa
Rys. S. Zakrzewski
szukała za męża chłopa:
przystojnego i mądrego,
silnego, i wesołego.

Poszła więc szybko do Zoo,
by tam właśnie znaleźć go.
Podeszła do Wieloryba:
-„On nie będzie dobry, chyba?”

Podeszła do Aligatora:
-„Ach, musiałabym być chora,
Aby wyjść za niego.
Ach, okropność! Coś takiego!”.

I tak całe Zoo przelazła,
męża sobie nie znalazła.
Szukaj mężula pomału,
Bo od razu, nie znajdziesz ideału.


        Cztery lata później, w 2013 roku, kilka nowych bajek znalazło się w zbiorze „Sylwa”. Od tamtej pory, odwiedziłem z nimi chyba wszystkie radomskie instytucje kultury i kilka podradomskich. Dodatkowo w roku 2011 powstała płyta, na której w dziecięcych wykonaniach można usłyszeć moje bajki, również „Antylopę”, z muzyką Małgosi Budzyńskiej i Andrzeja Zarzyckiego. W „Resursie” zaś mniej więcej w tym samym czasie pokazana została wystawa rysunków Sylwestra Zakrzewskiego do moich bajek i wierszy, zatytułowana „Szare i sylwestrowe”.

           Rok 2015 przyniósł reedycję „Szarówek”, wzbogaconą o bajki z „Sylwy” i kilka niepublikowanych dotąd utworów dla dzieci, zilustrowanych przez Piotra Skrzypczaka. Wydawnictwo "Świat to bajka" promowałem w radomskiej „Łaźni”. W następnych latach powstały dwie części powieści dla dzieci o przygodach Majki. Bieżący rok przyniósł kolejny, bajkowy projekt, o którego szczegółach poinformuję już wkrótce!

Popularne posty z tego bloga

Konkurs literacki i recytatorski

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursach, organizowanych przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu, przy współpracy z ZSO nr 6 im. Jana Kochanowskiego oraz ZSP im. Józefa Brandta. Mowa o jubileuszowym XX Regionalnym Konkursie Literackim i IV Konkursie Arkowym Recytatorsko – Aktorskim „KARA”. Do udziału w pierwszym konkursie, XX RKL, zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Radomia. Przedmiotem konkursu będzie przygotowanie własnego wpisu blogowego o tematyce kulturalnej. Może to być opis jakiegoś wydarzenia kulturalnego lub podzielenie się własną twórczością czy pasją.

Zgłoszenia prac, podpisane imieniem i nazwiskiem autora, wraz z jego wiekiem, nazwą szkoły i nazwiskiem opiekuna, przyjmować będziemy do 18 maja 2018 roku, pod adresem e-mail: adrianszary[at]wp.pl. Finał konkursu zaplanowany jest na 23 maja 2018 roku o godzinie 17.30 w „Arce”, przy ul. Chrobrego 7/9. Gościem specjalnym będzie radomska blogerka Honorata Dyjasek. Do…

Jubileusz warsztatów literackich

Wieczór literacki Katarzyny Kowalik