Przejdź do głównej zawartości

Antylopa

        Z początkiem roku powracam do moich bajkowych tekstów. Wiele z nich, jak prezentowana dziś „Antylopa”, która nie wiem jakim cudem nie była tu dotąd publikowana, powstało w 1997 roku, dwadzieścia jeden lat temu. Wtedy po raz pierwszy czytałem je publicznie na antenie radomskiego radia. Na druk czekały długo. Zilustrowane przez Sylwestra Zakrzewskiego, wydane zostały dopiero w 2009 roku, w zbiorze: „Szarówki, czyli bajki do czytania o zmierzchu”. 

Antylopa


Pewna piękna Antylopa
Rys. S. Zakrzewski
szukała za męża chłopa:
przystojnego i mądrego,
silnego, i wesołego.

Poszła więc szybko do Zoo,
by tam właśnie znaleźć go.
Podeszła do Wieloryba:
-„On nie będzie dobry, chyba?”

Podeszła do Aligatora:
-„Ach, musiałabym być chora,
Aby wyjść za niego.
Ach, okropność! Coś takiego!”.

I tak całe Zoo przelazła,
męża sobie nie znalazła.
Szukaj mężula pomału,
Bo od razu, nie znajdziesz ideału.


        Cztery lata później, w 2013 roku, kilka nowych bajek znalazło się w zbiorze „Sylwa”. Od tamtej pory, odwiedziłem z nimi chyba wszystkie radomskie instytucje kultury i kilka podradomskich. Dodatkowo w roku 2011 powstała płyta, na której w dziecięcych wykonaniach można usłyszeć moje bajki, również „Antylopę”, z muzyką Małgosi Budzyńskiej i Andrzeja Zarzyckiego. W „Resursie” zaś mniej więcej w tym samym czasie pokazana została wystawa rysunków Sylwestra Zakrzewskiego do moich bajek i wierszy, zatytułowana „Szare i sylwestrowe”.

           Rok 2015 przyniósł reedycję „Szarówek”, wzbogaconą o bajki z „Sylwy” i kilka niepublikowanych dotąd utworów dla dzieci, zilustrowanych przez Piotra Skrzypczaka. Wydawnictwo "Świat to bajka" promowałem w radomskiej „Łaźni”. W następnych latach powstały dwie części powieści dla dzieci o przygodach Majki. Bieżący rok przyniósł kolejny, bajkowy projekt, o którego szczegółach poinformuję już wkrótce!

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...

122. Szara strefa poezji

W ostatniej, przed wakacjami, 122. "Szarej strefie poezji" wiersze zauważone przeze mnie w konkursach. Bohaterami będą: Maja Szczepanik i Julia Burek z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wł. St. Reymonta w Radomiu, Franciszek Potrzebowski z VI Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu oraz Patryk Iwańczyk z Lublina.    W studiu "Radia Plus Radom". Zdjęcie własne Do usłyszenia zatem 17 czerwca o godzinie 19.30 w "Radiu Plus Radom" (90.7 FM). Prowadzenie: Adrian Szary. Gość specjalny: pani Kinga Zakrzewska. Realizacja audycji: Robert Kłos.