Przejdź do głównej zawartości

Antylopa

        Z początkiem roku powracam do moich bajkowych tekstów. Wiele z nich, jak prezentowana dziś „Antylopa”, która nie wiem jakim cudem nie była tu dotąd publikowana, powstało w 1997 roku, dwadzieścia jeden lat temu. Wtedy po raz pierwszy czytałem je publicznie na antenie radomskiego radia. Na druk czekały długo. Zilustrowane przez Sylwestra Zakrzewskiego, wydane zostały dopiero w 2009 roku, w zbiorze: „Szarówki, czyli bajki do czytania o zmierzchu”. 

Antylopa


Pewna piękna Antylopa
Rys. S. Zakrzewski
szukała za męża chłopa:
przystojnego i mądrego,
silnego, i wesołego.

Poszła więc szybko do Zoo,
by tam właśnie znaleźć go.
Podeszła do Wieloryba:
-„On nie będzie dobry, chyba?”

Podeszła do Aligatora:
-„Ach, musiałabym być chora,
Aby wyjść za niego.
Ach, okropność! Coś takiego!”.

I tak całe Zoo przelazła,
męża sobie nie znalazła.
Szukaj mężula pomału,
Bo od razu, nie znajdziesz ideału.


        Cztery lata później, w 2013 roku, kilka nowych bajek znalazło się w zbiorze „Sylwa”. Od tamtej pory, odwiedziłem z nimi chyba wszystkie radomskie instytucje kultury i kilka podradomskich. Dodatkowo w roku 2011 powstała płyta, na której w dziecięcych wykonaniach można usłyszeć moje bajki, również „Antylopę”, z muzyką Małgosi Budzyńskiej i Andrzeja Zarzyckiego. W „Resursie” zaś mniej więcej w tym samym czasie pokazana została wystawa rysunków Sylwestra Zakrzewskiego do moich bajek i wierszy, zatytułowana „Szare i sylwestrowe”.

           Rok 2015 przyniósł reedycję „Szarówek”, wzbogaconą o bajki z „Sylwy” i kilka niepublikowanych dotąd utworów dla dzieci, zilustrowanych przez Piotra Skrzypczaka. Wydawnictwo "Świat to bajka" promowałem w radomskiej „Łaźni”. W następnych latach powstały dwie części powieści dla dzieci o przygodach Majki. Bieżący rok przyniósł kolejny, bajkowy projekt, o którego szczegółach poinformuję już wkrótce!

Popularne posty z tego bloga

Konkurs literacki i recytatorski

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursach, organizowanych przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu, przy współpracy z ZSO nr 6 im. Jana Kochanowskiego oraz ZSP im. Józefa Brandta. Mowa o jubileuszowym XX Regionalnym Konkursie Literackim i IV Konkursie Arkowym Recytatorsko – Aktorskim „KARA”. Do udziału w pierwszym konkursie, XX RKL, zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Radomia. Przedmiotem konkursu będzie przygotowanie własnego wpisu blogowego o tematyce kulturalnej. Może to być opis jakiegoś wydarzenia kulturalnego lub podzielenie się własną twórczością czy pasją.

Zgłoszenia prac, podpisane imieniem i nazwiskiem autora, wraz z jego wiekiem, nazwą szkoły i nazwiskiem opiekuna, przyjmować będziemy do 18 maja 2018 roku, pod adresem e-mail: adrianszary[at]wp.pl. Finał konkursu zaplanowany jest na 23 maja 2018 roku o godzinie 17.30 w „Arce”, przy ul. Chrobrego 7/9. Gościem specjalnym będzie radomska blogerka Honorata Dyjasek. Do…

Męczennicy

Piją dwa litry tygodniowo. Milczą, by nie marnować słowa. Palą, tak średnio, trzy paczki dziennie. Nie płaczą. Nawet gdy nieprzyjemnie. Muszą być silni. I zawsze zdrowi. Do załatwiania spraw finansowych.


I kiedy trzeba - czasem dać w mordę. Ustąpić miejsca. Nieść ciężką torbę. Raczej się z uczuć innym nie zwierzać. Lepiej naprawić. Dojeść z talerza. Wreszcie po cichu odchodzą. Na serce. Bo wiedzą. Widzą. I kochają więcej. 

Jubileusz warsztatów literackich