Przejdź do głównej zawartości

Siostry

Zdarza się, że moje wiersze stają się piosenkami. Bywa też czasem tak, że piszę teksty piosenek na zamówienie. Jeszcze w okresie szkoły podstawowej pisałem utwory kolegom z osiedlowych grup hip – hopowych, rapowych i do własnego zespołu, w który się wówczas bawiłem, ze znanym dziś Łukaszem Jakóbiakiem. Ale była to raczej zabawa, choć kilka z naszych piosenek znalazło się wtedy na antenie radomskiego radia.
Prawdziwa przygoda, z tak zwaną poezją śpiewaną, zaczęła się w liceum, za sprawą Michaliny Malczewskiej i Krzysztofa Pszczoły, którzy komponowali muzykę do moich wierszy. Jeździliśmy na konkursy, zdobywaliśmy nagrody. Jeden z naszych, wspólnych utworów znalazł się później na solowej płycie Miśki, a do historii przeszedł, napisany przez nas hymn II LO im. Marii Konopnickiej w Radomiu, której jesteśmy absolwentami.
Czasy studenckie to bardzo owocna współpraca z Jakubem Kwintalem, zakończona płytą z naszymi piosenkami, nagraną w studiu radomskiego „Radia Plus”, zatytułowana „Kiedy zasiadam do pianina”. W międzyczasie kilka moich tekstów zilustrował muzycznie nasz kolega Piotr Symela. Potem zaczęła się współpraca z Małgosią Budzyńską. Wspólne wyjazdy na wieczorki. Ja czytałem wiersze, ona śpiewała piosenki do moich tekstów. Współpracę zamknęliśmy projektem „Arkowo – bajkowo” - płytą, na której znalazły się moje bajki, z muzyką Gosi i Andrzeja Zarzyckiego, w dziecięcych wykonaniach.
Ostatnie lata to współpraca z radomską grupą szantową „Kliper”. Wspólne występy z Rafałem Błędowskim, w ramach projektu słowno – muzycznego „Męski rejs”. Ciekawym doświadczeniem była współpraca z Jackiem Telusem. Mój wiersz „Szarość” został przetłumaczony na język niemiecki i tak powstała piosenka „Grau”, której można posłuchać tutaj.
Teraz otwierają się nowe możliwości współpracy. Na prośbę mojego kolegi Rafała Sadowskiego napisałem tekst dla ludowego zespołu „Guzowianki”. Urzekła mnie ich „Lulilanka”, do posłuchania i obejrzenia tutaj oraz utwór „Pod zielonym dębem” tutaj, ze świetnymi tekstami Marka Mioduszewskiego. Zainspirowany linią melodyczną tej drugiej piosenki, napisałem chyba swój pierwszy ludowy tekst o siostrach: Wioli (to ukłon w stronę Wioli Fijałkowskiej – kompozytorki zespołu) i Karusi (którą zastąpiłem tradycyjną w folklorze Kasię) i tak powstał poniższy tekst:          

Siostry

Karusia o szczęściu
wielkim marzyła
o rychłym zamęściu
po nocach śniła

a w tym samym czasie
jej siostra Wiola
szła za rękę z Jasiem
po łąkach polach

Świtem po godzinkach
każdeńkiego dnia
krasna Karolinka
robić w pole szła

W polu ciężka orka
szkli się w słońcu pot
z Jasiem siostra Wiolka
podpierają płot

Gdy Miesiąc zachodził
Karusia szła spać
Jaś do Wioli chodził
by jej buzi dać

Potem wracał drogą
aż szczekały psy
z Karusią nikogo
sama biedna śpi     

Karusi niedoli
wreszcie nadszedł kres
Jaś od Wioli woli
Karusię z nią jest

Do starej matusi
dziewosłęba słał
po rękę Karusi
bo jej wartość znał

Dzisiaj Wiola płacze
w swej izdebce wciąż
gdy z dala zobaczy
Karusię z nią mąż

A Karusia teraz
bardzo szczęśliwa
los daje zabiera
i zmienny bywa

         Podobno muzyka do tekstu już jest. Efekt będzie można usłyszeć w radomskiej „Łaźni” 20 kwietnia, podczas promocji audiobooka z moimi wierszami oraz sześć dni później w radomskiej „Arce”, podczas finału XVIII Regionalnego Konkursu Literackiego. Gościem specjalnym obu imprez będzie właśnie Młodzieżowy Zespół Ludowy – „Guzowianki”.

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...