Przejdź do głównej zawartości

Rosyjskie przekłady

Kilka dni temu w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii – „Łaźnia” odbyła się promocja drugiego i trzeciego tomu antologii współczesnych poetów rosyjskich. Sylwetki autorów z Rosji i ich twórczość przybliżyli radomianom goście specjalni: Lubow Salomon oraz jej siostra Olga Lewicka wraz z mężem Romanem Lewickim. Relacja z tego ciekawego spotkania, które miałem okazję prowadzić, na portalu „CoolturalnyRadom.pl” tutaj.
Z tej okazji pragnę przypomnieć mój wiersz „Golgota”, który przetłumaczony przez Olgę Lewicką na język rosyjski ukazał się w Moskwie. Zamieszczam dziś to tłumaczenie. Polską wersję znajdziecie również na tym blogu. 
Tekst powoli wprowadza nas w nastrój, zbliżających się Świąt Wielkanocnych:

ГОЛГОФА


Вокруг смотрю глазами
распятого разбойника

не так как смотрит
самоубийца

а как больной
раком

умирающий
в больницах

Думаю о любви
не  как обманутый

скорее как тот
с глазами

поволокой стыда
затянутыми

и на кресте умираю
рядом с Христом

моим спасением
надеясь на чудо

Воскресения

         

Popularne posty z tego bloga

Konkurs literacki i recytatorski

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursach, organizowanych przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu, przy współpracy z ZSO nr 6 im. Jana Kochanowskiego oraz ZSP im. Józefa Brandta. Mowa o jubileuszowym XX Regionalnym Konkursie Literackim i IV Konkursie Arkowym Recytatorsko – Aktorskim „KARA”. Do udziału w pierwszym konkursie, XX RKL, zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Radomia. Przedmiotem konkursu będzie przygotowanie własnego wpisu blogowego o tematyce kulturalnej. Może to być opis jakiegoś wydarzenia kulturalnego lub podzielenie się własną twórczością czy pasją.

Zgłoszenia prac, podpisane imieniem i nazwiskiem autora, wraz z jego wiekiem, nazwą szkoły i nazwiskiem opiekuna, przyjmować będziemy do 18 maja 2018 roku, pod adresem e-mail: adrianszary[at]wp.pl. Finał konkursu zaplanowany jest na 23 maja 2018 roku o godzinie 17.30 w „Arce”, przy ul. Chrobrego 7/9. Gościem specjalnym będzie radomska blogerka Honorata Dyjasek. Do…

Męczennicy

Piją dwa litry tygodniowo. Milczą, by nie marnować słowa. Palą, tak średnio, trzy paczki dziennie. Nie płaczą. Nawet gdy nieprzyjemnie. Muszą być silni. I zawsze zdrowi. Do załatwiania spraw finansowych.


I kiedy trzeba - czasem dać w mordę. Ustąpić miejsca. Nieść ciężką torbę. Raczej się z uczuć innym nie zwierzać. Lepiej naprawić. Dojeść z talerza. Wreszcie po cichu odchodzą. Na serce. Bo wiedzą. Widzą. I kochają więcej. 

Jubileusz warsztatów literackich