Przejdź do głównej zawartości

Arkowy Newsletter

     Serdecznie zapraszam wszystkich miłośników teatru i literatury na ostatnie w tym roku kalendarzowym zajęcia w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu.
      Na, prowadzone przez Karolinę Skrzek, zajęcia teatralne zapraszam 9 i 16 grudnia o godzinie 15.00, a na swoje warsztaty literackie 10 grudnia o godzinie 17.00 do siedziby „Arki”, przy ul. Chrobrego 7/9. Więcej informacji na temat tych cyklicznych spotkań wraz z relacją z ostatnich zajęć, na których zwiedzaliśmy Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu znajdziecie na portalu coolturalnyradom.pl tutaj. 
    Zachęcam również do przeczytania wywiadu z Karoliną i ze mną w Newsletterze, wydawanym przez „Arkę”:

ROZMOWA Z KAROLINĄ SKRZEK
I ADRIANEM SZARYM
INSTRUKTORAMI ZAJĘĆ LITERACKO – TEATRALNYCH
W „ARCE”

     Spotykamy się kawiarni SCM "Arka" tuż po finale XIII Regionalnego Konkursu Literackiego. Zasiadamy do rozmowy w wyśmienitych nastrojach tuż po rozdaniu nagród laureatom konkursu  i występie "arkowego" zespołu. Powietrze przesiąknięte muzyką i poezją. Zaczynamy!

- XIII finał? To nie pomyłka?

Adrian Szary: Nie! (śmiech). Chociaż XIII Regionalny Konkurs Literacki trwa rzeczywiście dopiero od sześciu lat. Właśnie zaczęliśmy siódmy sezon. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: poetyckiej i prozatorsko - dramatycznej. Dwa razy w roku. W sezonie jesienno – zimowym i wiosenno – letnim. Do Jury zapraszamy znanych radomskich pisarzy i poetów. Gościli u nas m.in. Monika Mazur, Walentyna Pawelec, Marcin Kępa, Izabella Mosańska, Grzegorz Bartos, Robert Utkowski, Sebastian Równy, Paweł Podlipniak czy Andrzej Mędrzycki. Konkurs wyrósł na łamach moich arkowych warsztatów literackich, które zacząłem prowadzić w 2008 roku. Każdy rok kończy się wydaniem książki. Właśnie pracujemy nad szóstą antologią.

- Arka wydaje się świetnym miejscem spotkań dla poetów, literatów, ludzi teatru, muzyków? Myślisz, że tworzy się radomska artystyczna oaza, nasza arkowa bohema?

AS: Myślę, że „Arka” zaczyna być kojarzona z działalnością kulturalną. To cieszy. Oferta jest dosyć szeroka. Ty prowadzisz zajęcia muzyczne, Karolina Skrzek – teatralne, Ola Golus – taneczne, Beata Kępa – plastyczne, a całość imprez koordynuje Rafał Graczyk. Ja prowadzę warsztaty literackie i staram się przynajmniej raz w miesiącu organizować jakiś autorski wieczór literacki w naszej arkowej kawiarni, zapraszając arkową grupę teatralną, muzyczną, taneczną,  plastyczną, by można było pokazać efekty naszej pracy z dziećmi i młodzieżą. Do tego dochodzi wspomniany Regionalny Konkurs Literacki. Widać więc, że w zakresie kultury dzieje się tu dużo i rzeczywiście powstaje chyba, jak to ładnie powiedziałeś, mała arkowa bohema.

- Kto trafia do Ciebie na zajęcia? 

AS: Młodzież z różnych radomskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, ale także studenci i seniorzy.  W tym roku kalendarzowym poszerzyliśmy ofertę o zajęcia teatralne prowadzone przez Karolinę Skrzek.

- No właśnie. Opowiedz nam, Karolino, o tych zajęciach.

Karolina Skrzek: Spotkania odbywają się co tydzień, rozpoczynają się od rozgrzewki: rozciąganie, rozgrzewanie aparatu mowy, ćwiczenia dykcyjne. Kolejnym etapem są próby do zaplanowanych występów.

- Kto na nie przychodzi?

KS: Głównie dzieciaki z arkowych świetlic i wolontariusze. Stałą grupę stanowią wychowanki Miejskiego Ośrodka Socjoterapii – „Pałacyk” w Radomiu. Na co dzień opiekuje się dziewczynami Pani Agata Szymańska. Przychodzą też uczniowie radomskich gimnazjów i liceów.

-Jakie prowadzicie formy pracy z dziećmi i młodzieżą?

AS: Na warsztatach literackich doskonalimy umiejętność pisania własnych tekstów poetyckich, prozatorskich i dramatycznych. Poznajemy tajniki teorii literatury, interpretujemy teksty znanych autorów i przygotowujemy młodzieżowe utwory do publikacji i prezentacji na wieczorach i konkursach literackich.  Nawiązujemy też współpracę z radomskimi ośrodkami kultury i zapraszamy do nas znanych radomskich poetów i pisarzy.

KS: Na zajęciach teatralnych pracujemy na tekstach. Uczymy się ich interpretacji, przygotowujemy również etiudy teatralne, które potem pokazujemy na arkowych imprezach. Bierzemy także udział  w przeglądach i konkursach teatralnych. Wśród naszych dotychczasowych najważniejszych działań wymienić  należy m.in. występ na scenie radomskiego teatru, w ramach Gali Ośmiu Wspaniałych, Akcję Czytania Dzieciom w „Łaźni”, czy ostatni spektakl przygotowany przez arkową grupę teatralną „Klucz niebieski”, na podstawie tekstu Leszka Kołakowskiego, pokazywany w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w „Resursie Obywatelskiej”. Udało nam się również zaprosić na zajęcia aktora radomskiego teatru  Kamila Woźniaka, który opowiedział o tajnikach swojego zawodu. Ponadto wzięliśmy udział w „Festiwalu  Lalki i Słowa” w DK Idalin.

- SCM arka realizuje projekt 25=15 (25 lat wolności = 15 lat wolontariatu)
Ważne słowa: wolność i wolontariat!
Jak Ty Adrianie odczuwasz wolność? Czym ona dla Ciebie jest?

AS: Wolność to możliwość samodzielnego decydowania o sobie, ale także odpowiedzialność za podejmowane decyzje i wybory. Jest to więc przywilej, ale i pewien obowiązek.

- A jak Ty, Karolino, widzisz ideę wolontariatu?

KS: To bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi. Czas, który mu się poświęca. Dzielenie się z nim swoimi zainteresowaniami. Uwielbiam współpracę z młodymi ludźmi. To nie tylko rozmowy, ale także zarażanie się wspólną pasją. Największą radość sprawia mi uśmiech na twarzy moich podopiecznych oraz zadowolenie po występach.

Dziękuję Wam za rozmowę.

Rozmawiał Robert Murdza. 

Adrian Szary- radomianin,  polonista ZSO nr 6 im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, instruktor warsztatów literackich w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży "Arka", autor pięciu tomików poezji, zbioru bajek, opowiadań, monodramu, redaktor pięciu antologii współczesnej literatury młodzieżowej. 

Karolina Skrzek – absolwentka VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, instruktorka zajęć teatralnych w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży – „Arka”, znana z dwóch autorskich monodramów: „Bal” i „Modlitwa Heloizy”.

Popularne posty z tego bloga

29. RKL - znamy werdykt

Miło nam poinformować, że znamy już werdykt 29. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Na zdjęciu z Izabelą M. Krasińską. Fot. Adam Dziedzic   Oto laureaci w kategorii szkół podstawowych:   1 miejsce Natalia Kowalczyk , PSP nr 28 w Radomiu – “Być może”. 2 miejsce Martyna Napiórkowska , PSP nr 25 w Radomiu – “Pierścień obietnic”. 3 miejsce Klaudia Wesołowska , PSP nr 26 w Radomiu – “Uschnięte jezioro”. Wyróżnienie: Martyna Fituch , PSP nr 25 w Radomiu, “O psie, który wrócił do domu”.   Oto laureaci w kategorii szkoły ponadpodstawowe:   1 miejsce Anna Janusz , Plastyk, “Bezpański”. 2 miejsce Wiktoria Bujanowicz , Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta, “Bez tytułu”. 3 miejsce Zofia Spyra , Plastyk, “Berlin”. Wyróżnienie: Maksymilian Papiewski , KLO,   “Róż Elafonisii”.   Na konkurs wpłynęło 14 prac prozatorskich. Oceniała je pisarka Izabela M. Krasińska. Wręczenie nagród odbędzie się 29 listopada o godzinie 17.30

30. RKL rozstrzygnięty

  Z radością podajemy nazwiska laureatów 30. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Kategoria dorośli: I Nagroda Halina Markowska Budniak II Nagr oda Stanisław Wicher III Nagroda Jelena Jasek Wyróżnienia: Magdalena Krzesicka Janina Malicka Eliza Mikulska Kategoria dzieci i młodzież:   I Nagroda Antoinette Malczewski Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu II Nagroda Wiktor Skrzypczak VI LO w Radomiu III Nagroda Magdalena Ośka PSP 26 w Radomiu Wyróżnienie: Franciszek Karkosa PSP 34 w Radomiu Adam Matysiak VI LO w Radomiu Liliana Suwała Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu   Prace oceniało Jury w składzie:   Iwona Bitner - poetka Grupy Poetyckiej "Erato" z Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka; Ewelina Duchnik - poetka Grupy Literackiej "Tygiel" z "Centrum Arka" w Radomiu; Adrian Szary - poeta, opiekun Grup: "Tygiel" i "Erato", sekretarz.   Gratulujemy laureatom i opiekunom. Dziękujemy wszystkim uc

30. Regionalny Konkurs Literacki

Zapraszamy do udziału w 30. Regionalnym Konkursie Literackim , organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu , przy współpracy z VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu , Zespołem Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu, XII Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Sportowymi w Radomiu oraz Wydziałem Filologiczno - Pedagogicznym Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.   Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do osób z Radomia i okolic. Prace nadsyłać należy do koordynatora konkursu na adres: aszary@kochanowski.radom.pl do dnia 4.06.23r. W zgłoszeniu powinno się pojawić imię i nazwisko autora wiersza oraz kategoria wiekowa i w wypadku uczniów nazwa szkoły. Rozwiązanie konkursu przewidziane jest na 14.06 . 23r. w Centrum "Arka", przy ul. Kelles – Krauza 19, w rama