Przejdź do głównej zawartości

Teatr. Piosenki. Poezja

Dużo ostatnio dzieje się w życiu artystycznym mojej szkoły, w której pracuję – Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.
Październik rozpoczęliśmy Przeglądem Teatrów Amatorskich w „Resursie Obywatelskiej”. Zaprezentowaliśmy na nim spektakl „Klucz niebieski”, na podstawie tekstu Leszka Kołakowskiego. Sztuka powstała, jako wynik współpracy uczniów gimnazjum i liceum „Kochanowskiego”, Miejskiego Ośrodka Socjoterapii „Pałacyk” oraz grupy teatralnej, działającej w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży – „Arka”, pod kierunkiem Karoliny Skrzek i moim. Dodatkowo reaktywowaliśmy z Karoliną nasz autorski monodram „Bal”. Zapraszam do obejrzenia relacji z tego spektaklu na portalu „Co za dzień” tutaj, wysłuchania wywiadu z Karolcią na stronie „Radia Plus” tutaj i obejrzenia relacji z całego Przeglądu na stronie „Resursy Obywatelskiej” w „Magazynie Kulturalnym” tutaj.
Drugim ważnym wydarzeniem był I Regionalny Przegląd Piosenki Polskiej, zorganizowany przez Parlament Młodzieży Miasta Radomia oraz Samorząd Uczniowski ZSO nr 6, którego jestem opiekunem. Występy około czterdziestu uczestników oceniałem wraz z Panią Iwoną Skwarek, Natalią Sulimą i organizatorem imprezy Piotrem Nawrotem, któremu dziękuję za zaproszenie do Jury. Była to dla mnie, jako dla człowieka słowa, poety i polonisty, prawdziwa przyjemność, bo konkurs upowszechniał wyłącznie polskie piosenki. Zapraszam do zapoznania się z werdyktem tutaj, obejrzenia fotorelacji z Przeglądu na stronie szkoły tutaj  oraz krótkiego materiału w „Teledzienniku” TV Dami tutaj.
Przed nami jeszcze jedna ważna uroczystość – II „Szkolne Zaduszki Kochanowskie”, zainicjowane przed rokiem przeze mnie i moich przyjaciół Agę Złotkowską i Rafała Błędowskiego po śmierci naszej uczennicy Asi… Krótki program artystyczny, złożony z poezji żałobnej w pięciu językach: polskim, angielskim, niemieckim, francuskim i rosyjskim ma być refleksją nad przemijaniem i śmiercią, a przede wszystkim okazją do wspomnienia zmarłych nauczycieli, uczniów i absolwentów „Kochanowskiego”. Zapowiedź tegorocznej edycji znajdziecie na stronie szkoły tutaj, a relacje z I „Szkolnych Zaduszek Kochanowskich” na portalu „Rekord24.pl” tutaj oraz w galerii ZSO nr 6 tutaj.
         Jeśli dodamy do tego dwie duże imprezy, przygotowane we współpracy z Radomskim Klubem Środowisk Twórczych i Galerią – „Łaźnia”, czyli „Narodowe Czytanie Sienkiewicza” tutaj i wieczór literacki Pawła i Pauliny Podlipniaków, relacja tutaj, o których wspominałem już na tym blogu, to widać, że rzeczywiście nasze jesienne, radomskie życie kulturalne kwitnie. Byle tak dalej. Póki co, dziś wieczorem w teatrze ostatni spektakl, w ramach „Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego”, a mianowicie „Operetka”. Trzeba to zobaczyć!

Popularne posty z tego bloga

29. RKL - znamy werdykt

Miło nam poinformować, że znamy już werdykt 29. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Na zdjęciu z Izabelą M. Krasińską. Fot. Adam Dziedzic   Oto laureaci w kategorii szkół podstawowych:   1 miejsce Natalia Kowalczyk , PSP nr 28 w Radomiu – “Być może”. 2 miejsce Martyna Napiórkowska , PSP nr 25 w Radomiu – “Pierścień obietnic”. 3 miejsce Klaudia Wesołowska , PSP nr 26 w Radomiu – “Uschnięte jezioro”. Wyróżnienie: Martyna Fituch , PSP nr 25 w Radomiu, “O psie, który wrócił do domu”.   Oto laureaci w kategorii szkoły ponadpodstawowe:   1 miejsce Anna Janusz , Plastyk, “Bezpański”. 2 miejsce Wiktoria Bujanowicz , Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta, “Bez tytułu”. 3 miejsce Zofia Spyra , Plastyk, “Berlin”. Wyróżnienie: Maksymilian Papiewski , KLO,   “Róż Elafonisii”.   Na konkurs wpłynęło 14 prac prozatorskich. Oceniała je pisarka Izabela M. Krasińska. Wręczenie nagród odbędzie się 29 listopada o godzinie 17.30

30. RKL rozstrzygnięty

  Z radością podajemy nazwiska laureatów 30. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Kategoria dorośli: I Nagroda Halina Markowska Budniak II Nagr oda Stanisław Wicher III Nagroda Jelena Jasek Wyróżnienia: Magdalena Krzesicka Janina Malicka Eliza Mikulska Kategoria dzieci i młodzież:   I Nagroda Antoinette Malczewski Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu II Nagroda Wiktor Skrzypczak VI LO w Radomiu III Nagroda Magdalena Ośka PSP 26 w Radomiu Wyróżnienie: Franciszek Karkosa PSP 34 w Radomiu Adam Matysiak VI LO w Radomiu Liliana Suwała Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu   Prace oceniało Jury w składzie:   Iwona Bitner - poetka Grupy Poetyckiej "Erato" z Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka; Ewelina Duchnik - poetka Grupy Literackiej "Tygiel" z "Centrum Arka" w Radomiu; Adrian Szary - poeta, opiekun Grup: "Tygiel" i "Erato", sekretarz.   Gratulujemy laureatom i opiekunom. Dziękujemy wszystkim uc

30. Regionalny Konkurs Literacki

Zapraszamy do udziału w 30. Regionalnym Konkursie Literackim , organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu , przy współpracy z VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu , Zespołem Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu, XII Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Sportowymi w Radomiu oraz Wydziałem Filologiczno - Pedagogicznym Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.   Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do osób z Radomia i okolic. Prace nadsyłać należy do koordynatora konkursu na adres: aszary@kochanowski.radom.pl do dnia 4.06.23r. W zgłoszeniu powinno się pojawić imię i nazwisko autora wiersza oraz kategoria wiekowa i w wypadku uczniów nazwa szkoły. Rozwiązanie konkursu przewidziane jest na 14.06 . 23r. w Centrum "Arka", przy ul. Kelles – Krauza 19, w rama