literacki blog Adriana Szarego

sobota, 25 października 2014

Teatr. Piosenki. Poezja

Dużo ostatnio dzieje się w życiu artystycznym mojej szkoły, w której pracuję – Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.
Październik rozpoczęliśmy Przeglądem Teatrów Amatorskich w „Resursie Obywatelskiej”. Zaprezentowaliśmy na nim spektakl „Klucz niebieski”, na podstawie tekstu Leszka Kołakowskiego. Sztuka powstała, jako wynik współpracy uczniów gimnazjum i liceum „Kochanowskiego”, Miejskiego Ośrodka Socjoterapii „Pałacyk” oraz grupy teatralnej, działającej w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży – „Arka”, pod kierunkiem Karoliny Skrzek i moim. Dodatkowo reaktywowaliśmy z Karoliną nasz autorski monodram „Bal”. Zapraszam do obejrzenia relacji z tego spektaklu na portalu „Co za dzień” tutaj, wysłuchania wywiadu z Karolcią na stronie „Radia Plus” tutaj i obejrzenia relacji z całego Przeglądu na stronie „Resursy Obywatelskiej” w „Magazynie Kulturalnym” tutaj.
Drugim ważnym wydarzeniem był I Regionalny Przegląd Piosenki Polskiej, zorganizowany przez Parlament Młodzieży Miasta Radomia oraz Samorząd Uczniowski ZSO nr 6, którego jestem opiekunem. Występy około czterdziestu uczestników oceniałem wraz z Panią Iwoną Skwarek, Natalią Sulimą i organizatorem imprezy Piotrem Nawrotem, któremu dziękuję za zaproszenie do Jury. Była to dla mnie, jako dla człowieka słowa, poety i polonisty, prawdziwa przyjemność, bo konkurs upowszechniał wyłącznie polskie piosenki. Zapraszam do zapoznania się z werdyktem tutaj, obejrzenia fotorelacji z Przeglądu na stronie szkoły tutaj  oraz krótkiego materiału w „Teledzienniku” TV Dami tutaj.
Przed nami jeszcze jedna ważna uroczystość – II „Szkolne Zaduszki Kochanowskie”, zainicjowane przed rokiem przeze mnie i moich przyjaciół Agę Złotkowską i Rafała Błędowskiego po śmierci naszej uczennicy Asi… Krótki program artystyczny, złożony z poezji żałobnej w pięciu językach: polskim, angielskim, niemieckim, francuskim i rosyjskim ma być refleksją nad przemijaniem i śmiercią, a przede wszystkim okazją do wspomnienia zmarłych nauczycieli, uczniów i absolwentów „Kochanowskiego”. Zapowiedź tegorocznej edycji znajdziecie na stronie szkoły tutaj, a relacje z I „Szkolnych Zaduszek Kochanowskich” na portalu „Rekord24.pl” tutaj oraz w galerii ZSO nr 6 tutaj.
         Jeśli dodamy do tego dwie duże imprezy, przygotowane we współpracy z Radomskim Klubem Środowisk Twórczych i Galerią – „Łaźnia”, czyli „Narodowe Czytanie Sienkiewicza” tutaj i wieczór literacki Pawła i Pauliny Podlipniaków, relacja tutaj, o których wspominałem już na tym blogu, to widać, że rzeczywiście nasze jesienne, radomskie życie kulturalne kwitnie. Byle tak dalej. Póki co, dziś wieczorem w teatrze ostatni spektakl, w ramach „Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego”, a mianowicie „Operetka”. Trzeba to zobaczyć!