Przejdź do głównej zawartości

Teatr. Piosenki. Poezja

Dużo ostatnio dzieje się w życiu artystycznym mojej szkoły, w której pracuję – Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.
Październik rozpoczęliśmy Przeglądem Teatrów Amatorskich w „Resursie Obywatelskiej”. Zaprezentowaliśmy na nim spektakl „Klucz niebieski”, na podstawie tekstu Leszka Kołakowskiego. Sztuka powstała, jako wynik współpracy uczniów gimnazjum i liceum „Kochanowskiego”, Miejskiego Ośrodka Socjoterapii „Pałacyk” oraz grupy teatralnej, działającej w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży – „Arka”, pod kierunkiem Karoliny Skrzek i moim. Dodatkowo reaktywowaliśmy z Karoliną nasz autorski monodram „Bal”. Zapraszam do obejrzenia relacji z tego spektaklu na portalu „Co za dzień” tutaj, wysłuchania wywiadu z Karolcią na stronie „Radia Plus” tutaj i obejrzenia relacji z całego Przeglądu na stronie „Resursy Obywatelskiej” w „Magazynie Kulturalnym” tutaj.
Drugim ważnym wydarzeniem był I Regionalny Przegląd Piosenki Polskiej, zorganizowany przez Parlament Młodzieży Miasta Radomia oraz Samorząd Uczniowski ZSO nr 6, którego jestem opiekunem. Występy około czterdziestu uczestników oceniałem wraz z Panią Iwoną Skwarek, Natalią Sulimą i organizatorem imprezy Piotrem Nawrotem, któremu dziękuję za zaproszenie do Jury. Była to dla mnie, jako dla człowieka słowa, poety i polonisty, prawdziwa przyjemność, bo konkurs upowszechniał wyłącznie polskie piosenki. Zapraszam do zapoznania się z werdyktem tutaj, obejrzenia fotorelacji z Przeglądu na stronie szkoły tutaj  oraz krótkiego materiału w „Teledzienniku” TV Dami tutaj.
Przed nami jeszcze jedna ważna uroczystość – II „Szkolne Zaduszki Kochanowskie”, zainicjowane przed rokiem przeze mnie i moich przyjaciół Agę Złotkowską i Rafała Błędowskiego po śmierci naszej uczennicy Asi… Krótki program artystyczny, złożony z poezji żałobnej w pięciu językach: polskim, angielskim, niemieckim, francuskim i rosyjskim ma być refleksją nad przemijaniem i śmiercią, a przede wszystkim okazją do wspomnienia zmarłych nauczycieli, uczniów i absolwentów „Kochanowskiego”. Zapowiedź tegorocznej edycji znajdziecie na stronie szkoły tutaj, a relacje z I „Szkolnych Zaduszek Kochanowskich” na portalu „Rekord24.pl” tutaj oraz w galerii ZSO nr 6 tutaj.
         Jeśli dodamy do tego dwie duże imprezy, przygotowane we współpracy z Radomskim Klubem Środowisk Twórczych i Galerią – „Łaźnia”, czyli „Narodowe Czytanie Sienkiewicza” tutaj i wieczór literacki Pawła i Pauliny Podlipniaków, relacja tutaj, o których wspominałem już na tym blogu, to widać, że rzeczywiście nasze jesienne, radomskie życie kulturalne kwitnie. Byle tak dalej. Póki co, dziś wieczorem w teatrze ostatni spektakl, w ramach „Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego”, a mianowicie „Operetka”. Trzeba to zobaczyć!

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...