Przejdź do głównej zawartości

Teatr. Piosenki. Poezja

Dużo ostatnio dzieje się w życiu artystycznym mojej szkoły, w której pracuję – Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.
Październik rozpoczęliśmy Przeglądem Teatrów Amatorskich w „Resursie Obywatelskiej”. Zaprezentowaliśmy na nim spektakl „Klucz niebieski”, na podstawie tekstu Leszka Kołakowskiego. Sztuka powstała, jako wynik współpracy uczniów gimnazjum i liceum „Kochanowskiego”, Miejskiego Ośrodka Socjoterapii „Pałacyk” oraz grupy teatralnej, działającej w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży – „Arka”, pod kierunkiem Karoliny Skrzek i moim. Dodatkowo reaktywowaliśmy z Karoliną nasz autorski monodram „Bal”. Zapraszam do obejrzenia relacji z tego spektaklu na portalu „Co za dzień” tutaj, wysłuchania wywiadu z Karolcią na stronie „Radia Plus” tutaj i obejrzenia relacji z całego Przeglądu na stronie „Resursy Obywatelskiej” w „Magazynie Kulturalnym” tutaj.
Drugim ważnym wydarzeniem był I Regionalny Przegląd Piosenki Polskiej, zorganizowany przez Parlament Młodzieży Miasta Radomia oraz Samorząd Uczniowski ZSO nr 6, którego jestem opiekunem. Występy około czterdziestu uczestników oceniałem wraz z Panią Iwoną Skwarek, Natalią Sulimą i organizatorem imprezy Piotrem Nawrotem, któremu dziękuję za zaproszenie do Jury. Była to dla mnie, jako dla człowieka słowa, poety i polonisty, prawdziwa przyjemność, bo konkurs upowszechniał wyłącznie polskie piosenki. Zapraszam do zapoznania się z werdyktem tutaj, obejrzenia fotorelacji z Przeglądu na stronie szkoły tutaj  oraz krótkiego materiału w „Teledzienniku” TV Dami tutaj.
Przed nami jeszcze jedna ważna uroczystość – II „Szkolne Zaduszki Kochanowskie”, zainicjowane przed rokiem przeze mnie i moich przyjaciół Agę Złotkowską i Rafała Błędowskiego po śmierci naszej uczennicy Asi… Krótki program artystyczny, złożony z poezji żałobnej w pięciu językach: polskim, angielskim, niemieckim, francuskim i rosyjskim ma być refleksją nad przemijaniem i śmiercią, a przede wszystkim okazją do wspomnienia zmarłych nauczycieli, uczniów i absolwentów „Kochanowskiego”. Zapowiedź tegorocznej edycji znajdziecie na stronie szkoły tutaj, a relacje z I „Szkolnych Zaduszek Kochanowskich” na portalu „Rekord24.pl” tutaj oraz w galerii ZSO nr 6 tutaj.
         Jeśli dodamy do tego dwie duże imprezy, przygotowane we współpracy z Radomskim Klubem Środowisk Twórczych i Galerią – „Łaźnia”, czyli „Narodowe Czytanie Sienkiewicza” tutaj i wieczór literacki Pawła i Pauliny Podlipniaków, relacja tutaj, o których wspominałem już na tym blogu, to widać, że rzeczywiście nasze jesienne, radomskie życie kulturalne kwitnie. Byle tak dalej. Póki co, dziś wieczorem w teatrze ostatni spektakl, w ramach „Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego”, a mianowicie „Operetka”. Trzeba to zobaczyć!

Popularne posty z tego bloga

Konkurs literacki i recytatorski

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursach, organizowanych przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu, przy współpracy z ZSO nr 6 im. Jana Kochanowskiego oraz ZSP im. Józefa Brandta. Mowa o jubileuszowym XX Regionalnym Konkursie Literackim i IV Konkursie Arkowym Recytatorsko – Aktorskim „KARA”. Do udziału w pierwszym konkursie, XX RKL, zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Radomia. Przedmiotem konkursu będzie przygotowanie własnego wpisu blogowego o tematyce kulturalnej. Może to być opis jakiegoś wydarzenia kulturalnego lub podzielenie się własną twórczością czy pasją.

Zgłoszenia prac, podpisane imieniem i nazwiskiem autora, wraz z jego wiekiem, nazwą szkoły i nazwiskiem opiekuna, przyjmować będziemy do 18 maja 2018 roku, pod adresem e-mail: adrianszary[at]wp.pl. Finał konkursu zaplanowany jest na 23 maja 2018 roku o godzinie 17.30 w „Arce”, przy ul. Chrobrego 7/9. Gościem specjalnym będzie radomska blogerka Honorata Dyjasek. Do…

Męczennicy

Piją dwa litry tygodniowo. Milczą, by nie marnować słowa. Palą, tak średnio, trzy paczki dziennie. Nie płaczą. Nawet gdy nieprzyjemnie. Muszą być silni. I zawsze zdrowi. Do załatwiania spraw finansowych.


I kiedy trzeba - czasem dać w mordę. Ustąpić miejsca. Nieść ciężką torbę. Raczej się z uczuć innym nie zwierzać. Lepiej naprawić. Dojeść z talerza. Wreszcie po cichu odchodzą. Na serce. Bo wiedzą. Widzą. I kochają więcej. 

Jubileusz warsztatów literackich