Przejdź do głównej zawartości

Od "Balu" do "Balu...", czyli moje imprezy z Melpomeną

      W bieżącym roku szkolnym do towarzyszącej mi od lat Muzy Erato dołączyła również Melpomena.
   Wszystko zaczęło się jesienią, kiedy z Karoliną Skrzek – uczennicą „Kochanowskiego”, młodą, zdolną aktorką, reaktywowaliśmy dwa autorskie monodramy - „Bal”, na podstawie mojego tekstu oraz „Modlitwa Heloizy”, na podstawie utworu Leszka Kołakowskiego. Sztuki pokazane zostały w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, w „Resursie Obywatelskiej” oraz w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii - „Łaźnia”. Szczegóły dotyczące obu spektakli na portalu „CoolturalnyRadom.pl” tutaj.
      Zimą poszerzyliśmy, wraz z Karoliną, ofertę kulturalnych zajęć w radomskiej kawiarni Stowarzyszenia Centrum Młodzieży „Arka” o zajęcia teatralne, które pojawiły się obok prowadzonych przeze mnie warsztatów literackich, a które kierowane są do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Rozmowa na temat tych spotkań na antenie „Radia Rekord” tutaj. 
        Wiosną zaowocowały one etiudami teatralnymi: „Wieczna kobiecość” i „Atlas uczniów”. Pierwsze prezentowane były w „Arce”, drugie na deskach radomskiego teatru, podczas Gali Ośmiu Wspaniałych. Relacja z Gali na portalu „Radom24.pl” tutaj. Przed nami jeszcze dwa projekty literacko – muzyczno - teatralne, już wkrótce, „W sercu ciągle maj...” oraz „Euterpe i Erato”.
         W międzyczasie moi uczniowie brali udział w dwóch ciekawych konkursach i przeglądach teatralnych. Na pierwszym z nich zatytułowanym „Sentymentalne podróże do przeszłości”, organizowanym przez Publiczne Gimnazjum nr 22 im. Jana Pawła II zaprezentowali ciekawą, autorską sztukę - „Pomnik Wenus”. Autorami tekstu byli: Wiktoria Duszyńska, Magdalena Włodarczyk, Łucja Bojek, Julia Pogoda i Kamil Dziekoński. Poza autorami w spektaklu zagrali także: Karolina Wojdat, Oliwia Serafin, Zuzanna Matyga, Justyna Kołątaj i Mateusz Fido. Drugi projekt, organizowany przez Towarzystwo Wiedzy Powszechnej w Radomiu, stanowił I Festiwal Małych Form Teatralnych. Moja wychowawcza klasa zaprezentowała inscenizację moich bajek, wydanych w zbiorze „Szarówki, czyli bajki do czytania o zmierzchu”. Relacja z przeglądu na ,,RadomNews.pl" tutaj. Jeśli dodać do tego udział „Kochanowszczaków” w spektaklu "Teatru Proscenium", zatytułowanym „Igraszki z Szekspirem”, w reżyserii Izabelli Mosańskiej, szczegóły na stronie "Echa dnia" tutaj(rok temu „Zauroczenia” relacja na portalu ,,Rekord24.pl" tutaj) i Narodowe Czytanie Fredry - relacja tutaj, organizowane przez „Łaźnię”, w którym wzięliśmy udział z Karoliną Skrzek, to widać, że imprez, związanych z teatrem było naprawdę sporo.
         Kilkakrotnie zasiadałem też, w tym roku, w konkursach recytatorskich dla dzieci i młodzieży. Ta sztuka ma przecież wiele wspólnego z aktorstwem. Pierwszy konkurs "Radom w poezji" odbył się jesienią. Współorganizował go „Kochanowski” wraz z Centrum Kultury Południe. W jury siadłem z dyrektorem CKP Zbigniewem Zielińskim i aktorem radomskiego teatru Kamilem Woźniakiem. Relacja tutaj. Wkrótce z Karoliną Skrzek i Mateuszem Wojcieszakiem – absolwentami „Kochanowskiego” zasiądziemy w jury konkursu recytatorskiego, organizowanego przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 6 im. Orła Białego w Radomiu.
      Od kilku lat zasiadam także z Wojciechem Ługowskim – aktorem Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, w konkursie, organizowanym przez PSP nr 3 - relacja na portalu "Co za dzień" tutaj. Od dziesięciu lat Wojtek prowadzi własny "Teatr Scene", działający przy Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. św. Filipa Nerii w Radomiu. Z okazji jubileuszu, teatr ten wystawił dziś spektakl, zatytułowany „Bal, jakiego i Ionesco, by nie wymyślił”. Był to wyjątkowy teatr poezji, złożony z wierszy m.in.: Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Herberta, Tadeusza Różewicza i Mirona Białoszewskiego. Jest mi szczególnie miło, ponieważ w sztuce wykorzystanych zostało również kilka moich wierszy. Szczegóły tutaj. 
      Tak więc od mojego „Balu” do „Balu...” Wojtka Ługowskiego trwały moje tegoroczne imprezy z Muzą Melpomeną.      

Popularne posty z tego bloga

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...

Tandem. Antologia

Niedługo pojawi się siedemnasta antologia z prowadzonych przeze mnie warsztatów literackich. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa "Lucky". Piękną okładkę zaprojektowała Paulina Krajewska.   Projekt okładki: Paulina Krajewska   Tandem. Bo dwie duże Grupy Poetyckie: "Tygiel" i "Erato". Bo każdy (prawie) po dwa wiersze. Bo autorów ułożyłem w pary. Bo jesteśmy grupą ludzi, współpracujących ze sobą. Bo wiersze, o tym tytule, otwierają i zamykają książkę. Siedemnastą już książkę z warsztatów literackich, które prowadzę w "Centrum Arka" w Radomiu i Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. Jak zawsze gościnnie zaprosiłem poetów z całej Polski, a nawet tych, mieszkających poza jej granicami. Współpracujące instytucje: uczelnia, szkoły, domy kultury. Laureatów, organizowanego przeze mnie Regionalnego Konkursu Literackiego. No, to chyba tyle. To jeszcze tylko przypomnijmy, że dotychczas ukazały się: Antologie Puzzle pamięci , Radom 2008. Now...