Przejdź do głównej zawartości

Zakonnica

     Powróciłem ostatnio do znakomitego tekstu wybitnego filozofa Leszka Kołakowskiego -"Modlitwa Heloizy kochanki Piotra Abelarda kanonika i teologa". Po raz pierwszy stworzyłem na jego podstawie krótki monodram z okazji otwarcia wystawy Honorowi Obywatele Miasta Radomia - Profesor Leszek Kołakowski, która zaprezentowana została dwa lata temu w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego, w Radomiu. W rolę francuskiej zakonnicy doskonale wcieliła się wówczas uczennica naszej szkoły Karolina Skrzek. 
    Już wkrótce pokażemy ponownie ten spektakl podczas Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, który odbywał się będzie w radomskiej "Resursie Obywatelskiej". Zanim to jednak nastąpi pragnę przypomnieć na tym blogu tekst o innej siostrze zakonnej, który napisałem, zainspirowany pewną opowieścią o niespełnionej miłości dwojga młodych ludzi. Utwór zamieszczony został kilka lat temu w moim debiutanckim tomiku -"Wianek z myśli":

Zakonnica

Szukał a nie znalazł

Ona zdradziła go
z Najwspanialszym Mężczyzną
przyznasz że nie mogła dokonać
lepszego wyboru
Prosił a nie było mu dane

Ona kocha platonicznie
całuje tylko Jego Święte Rany
zgodzisz się chyba że tak
mniej boli


Pukał do wszystkich drzwi a nikt mu nie otworzył

On teraz wie że nareszcie jest szczęśliwa
on nigdy nie znał jej myśli
nie ma wątpliwości co do tego
że ona teraz ma opiekę

a on
zapytasz
czy on rywalizuje z Bogiem
nalegasz
przecież Stwórca ma do niej większe prawo
więc cóż on


Błogosławieni którzy płaczą

Popularne posty z tego bloga

Konkurs literacki i recytatorski

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursach, organizowanych przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu, przy współpracy z ZSO nr 6 im. Jana Kochanowskiego oraz ZSP im. Józefa Brandta. Mowa o jubileuszowym XX Regionalnym Konkursie Literackim i IV Konkursie Arkowym Recytatorsko – Aktorskim „KARA”. Do udziału w pierwszym konkursie, XX RKL, zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Radomia. Przedmiotem konkursu będzie przygotowanie własnego wpisu blogowego o tematyce kulturalnej. Może to być opis jakiegoś wydarzenia kulturalnego lub podzielenie się własną twórczością czy pasją.

Zgłoszenia prac, podpisane imieniem i nazwiskiem autora, wraz z jego wiekiem, nazwą szkoły i nazwiskiem opiekuna, przyjmować będziemy do 18 maja 2018 roku, pod adresem e-mail: adrianszary[at]wp.pl. Finał konkursu zaplanowany jest na 23 maja 2018 roku o godzinie 17.30 w „Arce”, przy ul. Chrobrego 7/9. Gościem specjalnym będzie radomska blogerka Honorata Dyjasek. Do…

Męczennicy

Piją dwa litry tygodniowo. Milczą, by nie marnować słowa. Palą, tak średnio, trzy paczki dziennie. Nie płaczą. Nawet gdy nieprzyjemnie. Muszą być silni. I zawsze zdrowi. Do załatwiania spraw finansowych.


I kiedy trzeba - czasem dać w mordę. Ustąpić miejsca. Nieść ciężką torbę. Raczej się z uczuć innym nie zwierzać. Lepiej naprawić. Dojeść z talerza. Wreszcie po cichu odchodzą. Na serce. Bo wiedzą. Widzą. I kochają więcej. 

Jubileusz warsztatów literackich