Przejdź do głównej zawartości

Przestraszyłem się Świętego Mikołaja

 Szare komórki na grudzień.

Rys. Sylwestrze Zakrzewski
 

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. A w mojej pamięci kilka obrazków ze Świąt, którymi chciałbym się tutaj krótko podzielić.

Lata 80-te. Końcówka. Mam może z pięć, sześć lat. Rodzice zamawiają do domu „wynajętego” Świętego Mikołaja. Ten przynosi mi elektryczną kolejkę. Prosi o wierszyk. Recytuję. Ale boję się Świętego Mikołaja.
Początek nowego wieku. Studia. Stancja w Lublinie. Ubieram choinkę. Słucham płyty z kolędami Zbigniewa Preisnera. Kolędami na koniec wieku. Mam łzy w oczach. Tęsknię za Radomiem. Za domem. Za rodzicami.

Stół, potrawy, moja żona, rodzice. I nasza ukochana Babcia Basia przy stole. Dziewięćdziesiąt lat (!) Wtedy jeszcze nie wiemy, że to ostatnia nasza wspólna Wigilia. Rok później już bez Babci…

Smutne to wspomnienia. Ale Święta Bożego Narodzenia to dla mnie wyjątkowy i radosny czas. Pamiętam też z dzieciństwa Pasterki, na które chodziłem z moim tatą do małego, drewnianego kościoła. Byłem wtedy lektorem. Czytałem czytania. Pamiętam Święta, w które chorowałem. A gdy rano pobiegłem pod choinkę i otworzyłem prezenty, gorączka spadła natychmiast, a ja powróciłem do zdrowia. Pamiętam kasetę ze świątecznymi piosenkami, którą dostałem od wujka na Gwiazdkę. Wujek pracował wtedy w dużym sklepie muzycznym, w moim rodzinnym mieście.

Tak Święta to czas budowania pięknych i wzruszających wspomnień. I takich Świąt Wam życzę. Byście je mogli potem wspominać. Z łezką w oku. I z uśmiechem. I niechaj ten nadchodzący rok będzie piękny. Taki, który także warto wspominać.

 

źródło: Kozirynek.online 

Popularne posty z tego bloga

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...

Tandem. Antologia

Niedługo pojawi się siedemnasta antologia z prowadzonych przeze mnie warsztatów literackich. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa "Lucky". Piękną okładkę zaprojektowała Paulina Krajewska.   Projekt okładki: Paulina Krajewska   Tandem. Bo dwie duże Grupy Poetyckie: "Tygiel" i "Erato". Bo każdy (prawie) po dwa wiersze. Bo autorów ułożyłem w pary. Bo jesteśmy grupą ludzi, współpracujących ze sobą. Bo wiersze, o tym tytule, otwierają i zamykają książkę. Siedemnastą już książkę z warsztatów literackich, które prowadzę w "Centrum Arka" w Radomiu i Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. Jak zawsze gościnnie zaprosiłem poetów z całej Polski, a nawet tych, mieszkających poza jej granicami. Współpracujące instytucje: uczelnia, szkoły, domy kultury. Laureatów, organizowanego przeze mnie Regionalnego Konkursu Literackiego. No, to chyba tyle. To jeszcze tylko przypomnijmy, że dotychczas ukazały się: Antologie Puzzle pamięci , Radom 2008. Now...