Przejdź do głównej zawartości

Wrzesień to też dobry miesiąc

Po wakacjach wracamy do stałych cyklów na "Kozimrynku".
Rozpoczynamy też nowy cykl comiesięcznych felietonów "Szare komórki".
 
fot. Paulina Krajewska

 Wrzesień to też dobry miesiąc

Pisałem ostatnio na moim literackim blogu, że sierpień to dobry czas na umieranie. Myślę, że wrzesień to też dobry miesiąc. Ten okres przejścia między latem a jesienią. Nawet pogrzeb znośniej znieść we wrześniu niż w grudniu czy styczniu. Pamiętam, że lubiany przeze mnie Jan Brzechwa, którego rocznica urodzin minęła w sierpniu, bardzo martwił się, by umrzeć w letnim miesiącu, no i udało się, tylko tyle, że podczas jego pogrzebu w lipcu padało podobno niemiłosiernie.

We wrześniu mija 85. rocznica wybuchu II wojny światowej. I znów myślimy o tych, którzy odeszli. I dzieci wracają do szkół, i dorośli kończą urlopy. I smutno. Ale w nazwie tego miesiąca jest magiczne „r”. Dlatego też we wrześniu brałem ślub. I jest to dla mnie dobry miesiąc, bo na jego początku obchodzę imieniny, choć mało kto o nich pamięta, bo i imię dziwne, a pod koniec właśnie rocznicę ślubu. We wrześniu pierwszy raz poszedłem do szkoły i we wrześniu zacząłem swoją pracę. Z września cieszą się studenci, bo mają jeszcze wakacje.

We wrześniu, gdyby żył pan Jacek Zieliński – współtwórca „Skaldów”, do których wracam ostatnio, obchodziłby swoje urodziny. Powstaje książka upamiętniająca tego wielkiego artystę. Napisałem i ja kilka słów. A oto fragment.
Moje pierwsze zetknięcie z twórczością pana Jacka Zielińskiego to piosenka w radiu z 1988 roku do wiersza poetki Ewy Lipskiej – „Nie domykajmy drzwi”. Pamiętam jej klimat, mimo że miałem wówczas tylko pięć lat. Potem jako uczeń szkoły podstawowej kupiłem z tatą płytę „Cała jesteś w skowronkach” z 1969 roku. Znałem już wówczas wiele utworów z tej płyty: „Z kopyta kulig rwie”, „Medytacje wiejskiego listonosza”, „Króliczek” czy „Prześliczna wiolonczelistka”. Potem były jeszcze jakieś składanki.

Po raz pierwszy jednak miałem przyjemność zobaczyć i usłyszeć braci Zielińskich na żywo w moim rodzinnym mieście Radomiu dopiero w 2021 roku podczas spotkania, w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, na którym byliśmy wraz z żoną Madzią. Kiedy te wszystkie znane mi z dzieciństwa hity zabrzmiały na żywo miałem łzy w oczach. A potem krótka rozmowa z panem Jackiem, pamiątkowe zdjęcie, autograf. Pan Jacek był w doskonałej formie. Nic nie wskazywało na to, że tak poważnie choruje. W maju, trzy lata później, przyszła wiadomość o Jego śmierci… i znów wielki smutek. Bardzo lubiłem styl pana Jacka, jego uśmiech, charakterystyczną bródkę, okulary i kamizelki, które sam lubię nosić. No i oczywiście ogromny talent muzyczny, głos. Miał charyzmę.

Kiedy piszę te słowa, słucham płyty Skaldów „Krywań, Krywań” z 1972 roku. I w zasadzie każda z piosenek, pasuje do tęsknoty za panem Jackiem Zielińskim i do tej wrześniowej melancholii, począwszy od tytułowego: „Krywaniu, Krywaniu” do słów Kazimierza Przerwy Tetmajera: „Hej, Krywaniu, Krywaniu wysoki! Płyną, lecą spod ciebie potoki! Tak się leją moje łzy, jak one, hej łzy moje, łzy niezapłacone”.
A propos tegoroczne wakacje spędziliśmy z żoną w górach. Lubimy góry. Więc i łezka się kręci w oku na wspomnienie tych pięknych chwil. I tym nieco łzawym akcentem kończę. Choć przecież wrzesień to też dobry miesiąc.

źródło: Kozirynek.online

Po wakacyjnej przerwie, wraca też "Szara strefa poezji" na antenie "Radia Plus Radom" (90.7 FM). Nowa 123 audycja już dziś o 19.30. Moimi gościniami będą uczennice Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta w Radomiu: Martyna Fituch, Maja Szczepanik i Julia Burek. Ponadto urodzinowy wiersz poetki Justyny Markiewicz - Nowacki. Do usłyszenia!

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...