Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z wrzesień, 2024

Jesienne klimaty

Przypominamy, że już w jesiennym klimacie, w poniedziałek 23 września o godzinie 18.00 w "Arce", na Chrobrego, odbędzie się wyjątkowy koncert: Robert Grudzień i Poeci. Serdecznie zapraszamy. Przy okazji będzie można wesprzeć powodzian.   Fot. Paulina Krajewska Na zdjęciu z Robertem Grudniem w studiu "ObiektywnieTV". Fot. Adam Dziedzic Przypominam mój wywiad z Robertem Grudniem, zrealizowany przez Adama Dziedzica, dla internetowej telewizji "ObiektywnieTV". Link do programu tutaj . Do zobaczenia i usłyszenia na żywo.    

Diamentowa poezja

Wczoraj w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii - "Łaźnia" odbył się piękny jubileusz wspaniałego, radomskiego poety Andrzeja Mędrzyckiego, połączony z promocją Jego nowej książki poetyckiej "Retrospektrum", do którego miałem przyjemność napisać wstęp. Dziś zamieszczam go na tym moim literackim blogu:   Okładka książki Andrzeja Mędrzyckiego. Na okładce praca Bożeny Popławskiej. Zdjęcie własne.     Diamentowa poezja   Trzymają Państwo w swoich rękach obszerny tom poezji Andrzeja Mędrzyckiego, wydany na 60-lecie jego twórczości literackiej. Pół wieku z kawałkiem. To szmat czasu! Ja nie żyję tyle, ile tworzy Andrzej. Tym bardziej więc jest mi miło, że to właśnie mnie poprosił o kilka słów wstępu do tej ważnej książki. Ta publikacja to wybór wierszy sprzed lat, jak i teksty najnowsze. Takie, które jeszcze nigdzie się nie ukazały. To bogaty zbiór, bo domyślam się jak trudno wybrać utwory z tak wielkiego dorobku. Zarzutem mojego pokolenia wobec twórczośc...

127. Szara strefa poezji

W 127. "Szarej strefie poezji" wiersze Anny Łęckiej z książki poetyckiej "Z niebem w zawody iść".    W studiu "Radia Plus Radom". Zdjęcie własne Do usłyszenia zatem w poniedziałek 30 września tradycyjnie o godzinie 19.30. Oczywiście w "Radiu Plus Radom" (90.7 FM).   

#12

    Zapraszamy do "Resursy"!   Źródło: "Resursa Obywatelska"      Będę miał przyjemność poprowadzić to spotkanie.

126. Szara strefa poezji

W 126. "Szarej strefie poezji" wiersze Marty Basąg z książki "A wiatr w polu leży", wydanej przez panią Apolonię Maliszewską i jej wydawnictwo "MaMiKo". Ponadto pozdrowienia dla Wszystkich Najwierniejszych Fanek "Szarej strefy poezji".    W studiu "Radia Plus Radom". Zdjęcie własne.  Do usłyszenia zatem w poniedziałek 23 września tradycyjnie o godzinie 19.30. Oczywiście w "Radiu Plus Radom" (90.7 FM).   

Cykle

Wczoraj pisałem o szkole podstawowej, w której spędziłem lata 1989-1998. Potem uczyłem się w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Radomiu. Był to okres od 1998 do 2002 roku. A potem w latach 2002-2007 studiowałem polonistykę na Uniwersytecie Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie. Tam poznałem Karola Wojtynę i Jakuba Hapkę. Pierwszy z nich zaprosił mnie do współpracy z gazetą "Rycerz Młodych", do którego piszę od 2007 roku. A drugi w 2019 zachęcił mnie do publikowania swoich utworów na portalu "Kozirynek.online".  W "Rycerzu Młodych" publikowałem swoje wiersze, opowiadania i felietony, a od kilkunastu lat prowadzę stałą, literacką rubrykę Ry(cerskie)my, gdzie prezentuję twórczość młodych autorów. Na "Kozim" prowadziłem cykle: felietonów językowych "Szarzyzna, czyli Szary i polszczyzna" oraz "Krupnik i szarynki, czyli bajkowe wieczorynki" (wspólnie z Wojciechem Krupą). Teraz na portalu publikuję swoje wiers...

Szkoła Podstawowa

W latach 1989-1998 chodziłem do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 26 w Radomiu. Najpierw tak zwana "zerówka", potem klasy I -III i wreszcie IV - VIII. Potem w roku 2004 i 2005 odbywałem tam praktyki. A w roku 2006 uczestniczyłem w jubileuszu 70-lecia szkoły. I wtedy powstał ten prosty, krótki wierszyk, który znalazł się rok później w mojej debiutanckiej książce poetyckiej "Wianek z myśli". Zauważyłem, że nie ma go na tym literackim blogu, więc dziś go zamieszczam, ilustrując zdjęciem z okresu mojej podstawówki. Na zdjęciu obok mnie mój ukochany pies bokser Atos. zdjęcie z archiwum domowego Szkoła Podstawowa Pierwsze miłości, przyjaźnie pierwsze, Klucz do mądrości, piosenki, wiersze I to, co trudno zamknąć w słowach... Dała mi Szkoła Podstawowa.   Nauczycieli i sale szkolne, Na śnieżnej bieli, na kartach wspomnień, O każdej chwili mógłbym malować, Gdy myślę - Szkoła Podstawowa.   Jedynki godzin, piątki tygodnia, A żal przychodzi, prawie, że co dnia, Życia się nie da ...

Koncert i poezja

Już za dziesięć dni, czyli 23 września 2024 roku, o godzinie 18.00 zapraszamy do klubokawiarni Stowarzyszenia Centrum Młodzieży "Arka" w Radomiu, przy ul. Chrobrego 7/9, na koncert wspaniałego wirtuoza Roberta Grudnia.    Logo: Stanisław Wicher. Foto: Joanna Tuźnik - Poprawska. Zdjęcie zrobione podczas wieczoru literackiego Grupy "Tygiel" w RKŚTiG - "Łaźnia". Podczas koncertu zabrzmi odrobina poezji. Do udziału w koncercie zaprosiliśmy Autorów Grupy Literackiej "Tygiel" z "Centrum Arka" w Radomiu oraz Grupy Poetyckiej "Erato" z Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. Serdecznie zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie. 

125. Szara strefa poezji

Bohaterką 125. "Szarej strefy poezji" będzie poetka pani Anna Przybyll, a w zasadzie jej wiersze. W audycji zaglądamy też do "Rycerza Młodych", a tam w mojej stałej rubryce "Ry(cerskie)my" wiersz pani Zuzanny Rdzanek - studentki Wydziału Filologiczno - Pedagogicznego Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego.   W studiu "Radia Plus Radom". Zdjęcie własne. Do usłyszenia zatem w poniedziałek 16 września tradycyjnie o godzinie 19.30. Oczywiście w "Radiu Plus Radom" (90.7 FM).   

Ludzie-pasje-sukcesy. Kolejny sezon

Już niebawem rozpoczniemy z moim przyjacielem Adamem Dziedzicem kolejny sezon naszego programu "Ludzie-pasje-sukcesy" dla internetowej telewizji "ObiektywnieTV". Prowadzimy go wspólnie od wiosny 2021 roku. Za nami prawie sześćdziesiąt odcinków, które znajdziecie wśród innych programów tutaj.   Statuetka nagroda dla programu. Zdjęcie własne.   Na zdjęciu z Kasią Chałdaś w studiu "ObiektywnieTV". Fot. Adam Dziedzic Bohaterką 59. odcinka będzie wspaniała, utalentowana, często nagradzana wokalistka Kasia Chałdaś. Piosenki Kasi znajdziecie na jej kanale  tutaj. Realizacja programu: Adam Dziedzic. Prowadzenie: Adrian Szary. Emisja programu planowana jest na 20 września 2024 roku. Serdecznie zapraszamy! Śledźcie kanał "ObiektywnieTV". I portal www.obiektywnie.info.pl Do zobaczenia.  

Ciągnie szarynki do lasu

  fot. Katarzyna Kowalik

Nudy

Zaczęliśmy sezon artystyczny w "Resursie Obywatelskiej". Przeczytałem tam jeden z nowszych, wakacyjnych wierszy. Dziś zamieszczam go na tym literackim blogu.   Rys. Ola Zasada - Sójka "Personalnie" Na scenie "Resursy Obywatelskiej". Fot. Jakub Czerwiński Nudy(ści) Gołosłowni Adrian Szary   Podczas spotkania w "Resursie " wystąpili, wraz ze mną, poe c i "Tygla" z Centrum "Arka" w Radomiu. Muzycznie wieczór uświetnili: Marta Frączek, Wiktoria Perzyńska i Michał Błędowski. Zaprezentowaliśmy również teledysk Jakuba Kwintala do naszej piosenki "Jednej osobie". Wieczór brawurowo poprowadziła Joanna Tuźnik - Poprawska. Dziękuję Wszystkim Obecnym.    

124. Szara strefa poezji

Bohaterem 124. "Szarej strefy poezji" będzie poeta Szymon Florczyk, a w zasadzie jego wiersze z tomu "Ciało i zgłoska", wydanego w wydawnictwie pani Apolonii Maliszewskiej "MaMiKo".   W studiu "Radia Plus Radom". Zdjęcie własne. Do usłyszenia zatem w poniedziałek 9 września tradycyjnie o godzinie 19.30. Oczywiście w "Radiu Plus Radom" (90.7 FM).

obSZARY kultury 20

 obSZARY kultury 20 ObSZARY kultury, po wakacjach, zaczynamy pięknie. Z Karolinką Czerwińską.  Wielu ludzi w moim wieku nie ma dobrego wzoru – z młodą pisarką i poetką Karoliną Czerwińską rozmawia Adrian Szary Rys. Ola Zasada - Sójka "Personalnie"   We wrześniu obchodzimy 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Co myślisz, gdy wspominamy to wydarzenie? Każde takie wydarzenie wspominam dość intensywnie. Mój pradziadek brał udział w II wojnie światowej, dla mnie to czas refleksji i dumy. Przechodząc przez ten okres ludzie musieli zmierzyć się z wielką traumą, ale i bohaterstwem na wielu płaszczyznach. Wtedy bohaterem był każdy, kto miał serce. Myślę, że nie możemy o tym zapomnieć. Jesteś patriotką. Jak jest z patriotyzmem w Twoim pokoleniu? Uważam, że wielu ludzi w moim wieku nie ma dobrego wzoru, aby zrozumieć ideę tego czym jest patriotyzm, wolność i Ojczyzna. Mimo to z roku na rok, coraz bardziej zaskakują mnie coraz większą świadomością. W tym roku świętowal...

Wrzesień to też dobry miesiąc

Po wakacjach wracamy do stałych cyklów na "Kozimrynku". Rozpoczynamy też nowy cykl comiesięcznych felietonów "Szare komórki".   fot. Paulina Krajewska  Wrzesień to też dobry miesiąc Pisałem ostatnio na moim literackim blogu, że sierpień to dobry czas na umieranie. Myślę, że wrzesień to też dobry miesiąc. Ten okres przejścia między latem a jesienią. Nawet pogrzeb znośniej znieść we wrześniu niż w grudniu czy styczniu. Pamiętam, że lubiany przeze mnie Jan Brzechwa, którego rocznica urodzin minęła w sierpniu, bardzo martwił się, by umrzeć w letnim miesiącu, no i udało się, tylko tyle, że podczas jego pogrzebu w lipcu padało podobno niemiłosiernie. We wrześniu mija 85. rocznica wybuchu II wojny światowej. I znów myślimy o tych, którzy odeszli. I dzieci wracają do szkół, i dorośli kończą urlopy. I smutno. Ale w nazwie tego miesiąca jest magiczne „r”. Dlatego też we wrześniu brałem ślub. I jest to dla mnie dobry miesiąc, bo na jego początku obchodz...

Rozmówcy "Resursy"

 Przypominamy i zapraszamy!   źródło: "Resursa Obywatelska"   Do zobaczenia w "Resursie"!