Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z maj, 2024

Mamy Dzień Mamy

Dziś Mamy Dzień Mamy. Wszystkim Mamom składamy najlepsze życzenia.  Dziś także swoje imieniny obchodzą Pauliny. Wszystkim Paulinkom składamy także najlepsze życzenia.    Fot. Paulina Krajewska A już niebawem Dzień Dziecka i Dzień Taty. Wszystkie te święta łączy najambitniejsza piosenka, jaką w swoim życiu napisałem, we współpracy z panem Marcinem Limkiem i Mikołajem Ganabisińskim z "Radomskiej Szkoły Rocka". Utwór znajdziecie tutaj . Dobrego dnia Wszystkim.

119. Szara strefa poezji

Przed nami 119. "Szara strefa poezji", a w niej wiersze nadesłane przez pana Pawła Czyżewskiego.   W studiu "Radia Plus Radom". Zdjęcie własne.   Do usłyszenia zatem w poniedziałek 27 maja w "Radiu Plus Radom" (90.7 FM) o godzinie 19.30. Realizacja audycji: Robert Kłos.

Szarynka o wujku Boczku

 Szarynka na dziś.   fot. Paulina Krajewska Szarynka o wujku Boczku Pewnie bardzo Was zaskoczę , ale cudny wujek Boczek , z Boczkiem, znanym Wam z serialu , nie ma nic wspólnego wcale. To kochany wujek Majki i bohater mojej bajki, który zna się na naukach i trafił do audiobooka, co przez całą tę otoczkę może zwać się audioboczkiem. Adrian Szary   A na promocję audiobooka "#wujekBoczek" zapraszamy już w najbliższą niedzielę do "Resursy".  

Wesoła podróż

Przed nami już 58. odcinek programu "Ludzie - pasje - sukcesy", zatytułowany "Wesoła podróż". Nagroda dla programu. Zdjęcie własne. Tym razem naszym gościem będzie Jowita Sikora-Jaworska - politolog, absolwentka Zarządzania Projektami UE na Wydziale Prawa UW. Właścicielka Wydawnictwa Bluetit i autorka książki ,,A to my Atomy’’ - wesoła podróż po krainie nauki z ruchomymi ilustracjami. Prywatnie fascynatka podróży, również tych sentymentalnych i wgłąb siebie.  Z jednej z nich przywiozła pomysł na książkę.     Na zdjęciu z Jowitą Sikorą-Jaworską w studiu "ObiektywnieTV". Fot. Adam Dziedzic.   Śledźcie więc portal www.obiektywnie.info.pl oraz kanał "ObiektywnieTV". Realizacja: Adam Dziedzic. Prowadzenie: Adrian Szary. Do zobaczenia.   

Wujek Boczek. Epilog

Dziś na blogu epilog z audiobooka "#wujekBoczek". Na płycie pięknie czyta go Paulina Krajewska, autorka zdjęcia, którym zilustrowałem ten post.    fot. Paulina Krajewska   Wujek Boczek. Epilog Minęło wiele lat... Dorosłam. To znaczy, chyba dorosłam... I rzeczywiście tęsknię teraz czasem za dzieciństwem. A przecież kiedy byłam mała, tak szybko chciałam dorosnąć. Skończyłam szkołę podstawową, średnią i wyjechałam na studia ekonomiczne. Kontakt z wujkiem Boczkiem urwał się. Czasami coś tam jeszcze o nim słyszę, że nadal pracuje w szkole. Że nadal pisze wiersze i wydaje książki. Książki i audiobooki. Ktoś mi ostatnio nawet powiedział, że ciocia Zuzia urodziła mu córeczkę. Ale czy to prawda? Może to tylko plotka. Gdybyście wiedzieli coś o wujku Antonim, to znaczy o wujku Boczku, jak lubiłam go nazywać, to koniecznie dajcie mi znać, proszę. Może po prostu wyrosłam już z wujka Boczka? A może pewni ludzie są w naszym życiu tylko na pewien etap? Nawet tacy l...

Audiobooczek. Audioboczek

Właśnie ukazał się mój siódmy audiobook, zatytułowany "#wujekBoczek". Tym razem na podstawie mojej prozy dla dzieci, czyli cyklu powieści o przygodach Majki i jej ulubionego wujka Antoniego, nazywanego Boczkiem. Publikacje ukazywały się w latach 2016-2018. Jeśli doliczyć moje tradycyjne książki i zredagowane antologie oraz "książki mówione", jest to 45 wydawnictwo. Płyta zawiera prolog, całe książki: "Majka i zagubiony Antek" oraz "Majka, Franek ekolog i Krzyś podróżnik", fragmenty "Majki, rozśpiewanej Cecylki i pracowitej Basi", a także niepublikowany do tej pory epilog. Dziękuję Wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej płyty: Kasi Sasal, Aktorom "Teatru Poszukiwań" z "Resursy Obywatelskiej", Tomaszowi Dudzicowi z "Jaskini dźwięków", Hani Jurczak za piękny rysunek na okładce, Paulinie Krajewskiej za gościnny udział, mojej żonie Madzi za wsparcie i... pewnej zaprzyjaźnionej z nami Mai za insp...

Slam

Wielokrotnie byłem zapraszany na slamy poetyckie. Jak dotąd wziąłem udział chyba tylko raz. Raczej odmawiam. Czuję się już za stary na tę formę. Ale na rozmowę po slamie chętnie się zgodziłem. Bo lubię ludzi, którzy mnie zaprosili, bo chętnie odwiedzimy z żoną Lublin. No i UMCS. Nasza Alma Mater jest wśród organizatorów.   fot. Paulina Krajewska      A zatem tak, w najbliższy piątek będę gościł w Lublinie. Na slamie. W "Baobabie". Rym celowy. W imieniu organizatorów, zapraszam. Na slam także. Może Wy odnajdziecie się w tej formie. Bardziej niż ja.   A teraz uświadomiłem sobie, że świetnym slamerem był mój młodszy kolega z liceum Andrzej Jakub Leśniewski, którego już z nami niestety nie ma... Tak, on doskonale sprawdzał się w tej formie. No. 

118. Szara strefa poezji

W 118. "Szarej strefie poezji" wiersze nadesłane przez pana Mariusza Surmacza. Realizacja: Robert Kłos.    W studiu "Radia Plus Radom". Zdjęcie własne. Do usłyszenia zatem w poniedziałek 20 maja. Oczywiście w "Radiu Plus Radom" (90.7 FM). 

Święci

  Wierszyk na dziś.   fot. Paulina Krajewska   Święci A może zmarli nie przychodzą, bo są, tak jak my tu, zajęci. A może gdzie indziej się rodzą I wstyd im trochę, że są święci.    (Adrian Szary) 

Kozi(oł)

Zapraszam do odwiedzania portalu "Kozirynek.online", prowadzonego przez moich przyjaciół. Co dwa tygodnia znajdziecie tam moje wiersze. Ostatnio "Na pożegnanie poety" pamięci Ernesta Brylla. I niebawem jeszcze jeden o podobnej tematyce.  Ponadto co miesiąc w moim cyklu "Szare eminencje" prezentuję sylwetki poetek i poetów. W maju gości u nas Rafał Rutkowski.   logo "Koziegorynku", źródło: Kozirynek.online.     No i raz w miesiącu mój kulturalny wywiad w cyklu "obSZARY kultury". Majowy niebawem.  Zaglądajcie więc na "Kozirynek"!

117. Szara strefa poezji

W 117. "Szarej strefie poezji" sięgnę do antologii "Flara", w której znalazła się m.in. twórczość Grupy Literackiej "Tygiel" z "Centrum Arka" w Radomiu i Grupy Poetyckiej "Erato" z Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka.  W audycji odczytam wiersze członkiń "Tygla": Moniki Bieniek - Ciarcińskiej, Magdaleny Krzesickiej - Pach, Edyty Sieradz - Gnatowskiej i Anety Kamili Sieradz, a także członków "Erato": Zofii Kucharskiej, Iwony Bitner, Jeleny Jasek i Zbigniewa Szumierza.    W studiu "Radia Plus Radom". Zdjęcie własne.   Do usłyszenia 13 maja o godzinie 19.30. Oczywiście w "Radiu Plus Radom" (90.7 FM).  Wspomnę, że przedstawicieli "Tygla" i "Erato" spotkać będzie można również 7 maja o 17.00 w "Resursie Obywatelskiej" w Radomiu. Nie zabraknie rozmów, poezji i muzycznych niespodzianek. Zapraszamy! 

Szpilka i rycerz

Na długi majowy weekend polecam gazety: "Szpilkę", wydawaną przez Społeczność VI Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu oraz "Rycerza Młodych".   źródło: gazeta "Szpilka".   W ostatnim numerze "Szpilki", w mojej stałej rubryce "na szarym końcu", aż dwa moje wiersze: "Tik - tak" i "Flara", a także m.in. wywiad z moim przyjacielem Rafałem Błędowskim - członkiem grupy "Kliper".  A w majowo - czerwcowym numerze "Rycerza Młodych", w mojej rubryce "Ry(cerskie)my" wiersz Wiolety Szarwas. Serdecznie polecam oba czasopisma.

116. Szara strefa poezji

Już wkrótce rusza wielki, maturalny maraton, a w 116. "Szarej strefie poezji" wiersze m.in. maturzystek: Dagmary Zawolik XII LO, a także Emilii Bąk i Wiktorii Lożyńskiej z VI LO. A także utwory "Kochanowszczaków": Rozalii Rybak, Antoniny Maj, Zuzanny Waśkiewicz, Wiktora Skrzypczaka, Franciszka Karkosy i tajemniczej Mojry.    W studiu "Radia Plus Radom". Zdjęcie własne. Do usłyszenia zatem w poniedziałek 6 maja o godzinie 19.30. Oczywiście w "Radiu Plus Radom" (90.7 FM). Realizacja audycji Robert Kłos.

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

Nastroje

Właśnie dotarła do mnie antologia, wydana przez Grupę "Nastroje", do której miałem przyjemność napisać blurb razem z poetą Rafałem Rutkowskim.   zdjęcie własne  A oto kilka moich słów:   Nastroje, czyli nas troje, a w zasadzie siedmioro: Adelina Gierszon, Urszula Gierszon, Anna Łyczewska, Marzena Mariola Podkościelna, Jacek Gallant, Rafał Kasprzyk, Konstanty Lachnicki. Jak w tytule wiersza Wiliama Wordstwortha. Jak siedem cudów świata. Jak siedem grzechów głównych. Jak siedem dni tygodnia. Jak siedem lat tłustych i chudych. Wreszcie jak siedem rodzajów nastroju: depresja, euforia, ekstaza, mania, labilność, anhedonia i aleksytymia. Wszystkie te emocje znajdziecie w niniejszej książce. Polecam! dr Adrian Szary