Przejdź do głównej zawartości

O aksjologii dziecięcej. Szkice lingwistyczne

Właśnie, w wydawnictwie Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego, ukazała się moja pierwsza książka naukowa, zatytułowana "O aksjologii dziecięcej. Szkice lingwistyczne". To moja 22. książka indywidualna, a licząc ze zredagowanymi przeze mnie antologiami i nagranymi audiobookami to 44. wydawnictwo. Choć publikacji, w których "maczałem swoje palce" jest znacznie więcej. Piękną grafikę prof. Kleksa na okładkę wykonała moja koleżanka z Warszawy dr Anna Kołodziejska. Bardzo jej za to dziękuję. A pod zdjęciem okładki zamieszczam słowo wstępne do książki. 

 

Okładka: Anna Kołodziejska

Słowo wstępne


Książka zawiera wybór artykułów poświęconych literaturze dziecięcej, publikowanych przeze mnie w latach 2007-2022 w czasopismach naukowych i wydawnictwach zbiorowych.

Otwieram ją krótkim przeglądem historycznym gatunku bajki, koncentrując się na jej rozwoju w XVIII i XIX wieku, jednocześnie zwracając uwagę na obecny w bajkach szalenie istotny dyskurs dialogu kultur.

Kolejna część książki to teksty poświęcone fantastycznej trylogii Jana Brzechwy Pan Kleks. Śledzę w niej wątki autobiograficzne obecne w powieści, echa drugiej wojny światowej, pojęcie choroby oraz określony system wartości dający się wyczytać z utworów Jana Brzechwy. Problematyka ta jest szczególnie istotna w obliczu toczącej się wojny i pandemii. Tym właśnie zagadnieniom poświęciłem swoją pracę magisterską. Powracam do tych wątków tuż przed premierą nowego filmu na motywach „Akademii Pana Kleksa”.

W kolejnym rozdziale staram się odtworzyć świat wartości w bajkach Juliana Tuwima, płynnie przechodząc do wartości ukazanych przez radomianina Leszka Kołakowskiego w jego 13 bajkach z Królestwa Lailonii dla dużych i małych. Piszę również o sferze sacrum w zbiorach Klucz niebieski i Rozmowy z diabłem, a także o dwóch wymiarach cierpienia, fizycznym i duchowym, w ostatnich tekstach literackich filozofa, jakimi są bajki: Debata filozoficzna Królika z Dudkiem o Sprawiedliwości, Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca? oraz Ośmiornica. Tym kwestiom poświęciłem rozprawę doktorską.

Mam nadzieję, że publikacja ta, zbierająca w jednym wydaniu wybór moich artykułów, będzie ciekawą lekturą dla miłośników literatury dziecięcej, twórczości Brzechwy, Tuwima i Kołakowskiego. Może być ona pomocna studentom polonistyki, uczniom, rodzicom, a przede wszystkim nauczycielom, wprowadzającym swoich podopiecznych w świat aksjologii dziecięcej.

Szczególne podziękowania kieruję na ręce Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Radomskiego Pana Profesora Sławomira Bukowskiego za możliwość wydania niniejszej książki, Dziekana Wydziału Filologiczno-Pedagogicznego Pana Profesora Dariusza Trześniowskiego, a także Pana Wojciecha Bielawskiego i całego zespołu redakcyjnego z Wydawnictwa Uniwersytetu Radomskiego za przygotowanie książki do druku. Dziękuję również za cenne wskazówki udzielane mi przez lata moich badań nad literaturą dziecięcą i aksjolingwistyką: Pani Profesor Małgorzacie Karwatowskiej oraz Panu Profesorowi Ryszardowi Tokarskiemu, a także Panu Profesorowi Jerzemu Bartmińskiemu, Panu Profesorowi Leszkowi Tymiakinowi oraz Pani Doktor Annie Kalinowskiej. Szczególne podziękowania kieruję także do recenzentów tej książki Pana Profesora Pawła Nowaka i Pana Profesora Mariusza Rutkowskiego.

Dziękuję również za wsparcie mojej żonie Magdalenie, której zadedykowałem niniejszą publikację i Paulinie za wspólną fascynację bajkami Leszka Kołakowskiego. Promocja książki zaplanowana jest na 18 kwietnia, w ramach Radomskiego Festiwalu Filozofii im. Prof. Leszka Kołakowskiego, organizowanego przez "Resursę Obywatelską".


 

Popularne posty z tego bloga

29. RKL - znamy werdykt

Miło nam poinformować, że znamy już werdykt 29. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Na zdjęciu z Izabelą M. Krasińską. Fot. Adam Dziedzic   Oto laureaci w kategorii szkół podstawowych:   1 miejsce Natalia Kowalczyk , PSP nr 28 w Radomiu – “Być może”. 2 miejsce Martyna Napiórkowska , PSP nr 25 w Radomiu – “Pierścień obietnic”. 3 miejsce Klaudia Wesołowska , PSP nr 26 w Radomiu – “Uschnięte jezioro”. Wyróżnienie: Martyna Fituch , PSP nr 25 w Radomiu, “O psie, który wrócił do domu”.   Oto laureaci w kategorii szkoły ponadpodstawowe:   1 miejsce Anna Janusz , Plastyk, “Bezpański”. 2 miejsce Wiktoria Bujanowicz , Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta, “Bez tytułu”. 3 miejsce Zofia Spyra , Plastyk, “Berlin”. Wyróżnienie: Maksymilian Papiewski , KLO,   “Róż Elafonisii”.   Na konkurs wpłynęło 14 prac prozatorskich. Oceniała je pisarka Izabela M. Krasińska. Wręczenie nagród odbędzie się 29 listopada o godzinie 17.30

30. RKL rozstrzygnięty

  Z radością podajemy nazwiska laureatów 30. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Kategoria dorośli: I Nagroda Halina Markowska Budniak II Nagr oda Stanisław Wicher III Nagroda Jelena Jasek Wyróżnienia: Magdalena Krzesicka Janina Malicka Eliza Mikulska Kategoria dzieci i młodzież:   I Nagroda Antoinette Malczewski Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu II Nagroda Wiktor Skrzypczak VI LO w Radomiu III Nagroda Magdalena Ośka PSP 26 w Radomiu Wyróżnienie: Franciszek Karkosa PSP 34 w Radomiu Adam Matysiak VI LO w Radomiu Liliana Suwała Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu   Prace oceniało Jury w składzie:   Iwona Bitner - poetka Grupy Poetyckiej "Erato" z Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka; Ewelina Duchnik - poetka Grupy Literackiej "Tygiel" z "Centrum Arka" w Radomiu; Adrian Szary - poeta, opiekun Grup: "Tygiel" i "Erato", sekretarz.   Gratulujemy laureatom i opiekunom. Dziękujemy wszystkim uc

30. Regionalny Konkurs Literacki

Zapraszamy do udziału w 30. Regionalnym Konkursie Literackim , organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu , przy współpracy z VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu , Zespołem Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu, XII Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Sportowymi w Radomiu oraz Wydziałem Filologiczno - Pedagogicznym Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.   Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do osób z Radomia i okolic. Prace nadsyłać należy do koordynatora konkursu na adres: aszary@kochanowski.radom.pl do dnia 4.06.23r. W zgłoszeniu powinno się pojawić imię i nazwisko autora wiersza oraz kategoria wiekowa i w wypadku uczniów nazwa szkoły. Rozwiązanie konkursu przewidziane jest na 14.06 . 23r. w Centrum "Arka", przy ul. Kelles – Krauza 19, w rama