Przejdź do głównej zawartości

O atomach raz jeszcze

Niedawno ukazała się książka Jowity Sikory-Jaworskiej "A to my, Atomy. Wesoła podróż po krainie nauki". Jak czytamy na okładce: "Niniejsza książeczka zaprasza wszystkich do zdobycia nowych informacji i dobrej zabawy w towarzystwie niezwykłych ruchomych ilustracji. Odrobina iluzji i ogromna dawka uśmiechu oraz wiedzy to nasza propozycja dla małych i dużych sympatyków literatury edukacyjnej.

Dziś pożądaną kompetencją jest umiejętność integrowania wiedzy z wielu dyscyplin. Mogą być one nawet bardzo odległe i z pozoru wręcz niemożliwe do połączenia. Wykonanie tego zadania wymaga wyobraźni i wiedzy. Niniejsza książeczka stara się pomóc w rozwoju obu tych dziedzin u dziecka. Przede wszystkim jednak jest to po prostu zabawna historia, którą można odbierać z przymrużeniem oka jak zwykłą bajkę".

Na uwagę zasługują ruchome ilustracje Aleksandry Gacy. Ombro cinema to technika animacji wykorzystująca iluzję optyczną. Aby ożywić obraz, wystarczy przyłożyć, a następnie przesunąć po nim, załączoną do książki, prążkowaną folię. W efekcie powstaje krótki film rysunkowy. 

Najciekawsza jest jednak treść książki autorstwa, wspomnianej już Jowity Sikory-Jaworskiej, podzielona na dziewięć rozdziałów: "To ja, Atom", "Słów kilka o rodzinie", "Narodziny pierwiastka", "Budowa Atomu", "Wielkie przemiany", "Stan skupienia", "Związki chemiczne", "Dzień w laboratorium" i "Tablica Mendelejewa". A oto krótki fragment:

 

zdjęcie własne

"To ja, Atom"

 

Zawiadamiam wszystkich z żalem,

Nie urosłem prawie wcale.

Kogoś tak małego wzrostu

Nie zobaczy nikt po prostu.


Więc nie dziwi Was, dlaczego

Jestem mistrzem w chowanego.

Dzięki ciałka mej drobności

Mam wciąż wiele możliwości.

 

Najdrobniejsza wręcz kruszyna

Dla mnie jest jak limuzyna.

Zwykły pyłek, puszek, wiór

To ogromny pałac mój. 

 

(Jowita Sikora - Jaworska, A to my, Atomy. Wesoła podróż po krainie nauki, nlb.) 

 

Przy każdym wierszyku znajdują się naukowe ciekawostki, konsultowane merytorycznie przez doktor nauk chemicznych Monikę Świniarską. Literacko zaś konsultować tę książkę miał przyjemność piszący te słowa.

Książka ukazała się staranie wydawnictwa "Bluetit. Wydawnictwo domowe". Serdecznie polecam tę publikację, o której wspominałem już na tym moim literackim blogu.

PS Tekst ten przygotowałem z myślą o publikacje w naukowym czasopiśmie "Guliwer", poświęconym książce dla dzieci. A już w poniedziałek 4.12 o 19.30 na antenie "Radia Plus Radom" (90.7FM) w mojej audycji "Szara strefa poezji" gościć będzie właśnie ta książeczka Jowity Sikory-Jaworskiej "A to my, Atomy".

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...