Niedawno ukazała się książka Jowity Sikory-Jaworskiej "A to my, Atomy. Wesoła podróż po krainie nauki". Jak czytamy na okładce: "Niniejsza książeczka zaprasza wszystkich do zdobycia nowych informacji i dobrej zabawy w towarzystwie niezwykłych ruchomych ilustracji. Odrobina iluzji i ogromna dawka uśmiechu oraz wiedzy to nasza propozycja dla małych i dużych sympatyków literatury edukacyjnej.
Dziś pożądaną kompetencją jest umiejętność integrowania wiedzy z wielu dyscyplin. Mogą być one nawet bardzo odległe i z pozoru wręcz niemożliwe do połączenia. Wykonanie tego zadania wymaga wyobraźni i wiedzy. Niniejsza książeczka stara się pomóc w rozwoju obu tych dziedzin u dziecka. Przede wszystkim jednak jest to po prostu zabawna historia, którą można odbierać z przymrużeniem oka jak zwykłą bajkę".
Na uwagę zasługują ruchome ilustracje Aleksandry Gacy. Ombro cinema to technika animacji wykorzystująca iluzję optyczną. Aby ożywić obraz, wystarczy przyłożyć, a następnie przesunąć po nim, załączoną do książki, prążkowaną folię. W efekcie powstaje krótki film rysunkowy.
Najciekawsza jest jednak treść książki autorstwa, wspomnianej już Jowity Sikory-Jaworskiej, podzielona na dziewięć rozdziałów: "To ja, Atom", "Słów kilka o rodzinie", "Narodziny pierwiastka", "Budowa Atomu", "Wielkie przemiany", "Stan skupienia", "Związki chemiczne", "Dzień w laboratorium" i "Tablica Mendelejewa". A oto krótki fragment:
![]() |
zdjęcie własne |
"To ja, Atom"
Zawiadamiam wszystkich z żalem,
Nie urosłem prawie wcale.
Kogoś tak małego wzrostu
Nie zobaczy nikt po prostu.
Więc nie dziwi Was, dlaczego
Jestem mistrzem w chowanego.
Dzięki ciałka mej drobności
Mam wciąż wiele możliwości.
Najdrobniejsza wręcz kruszyna
Dla mnie jest jak limuzyna.
Zwykły pyłek, puszek, wiór
To ogromny pałac mój.
(Jowita Sikora - Jaworska, A to my, Atomy. Wesoła podróż po krainie nauki, nlb.)
Przy każdym wierszyku znajdują się naukowe ciekawostki, konsultowane merytorycznie przez doktor nauk chemicznych Monikę Świniarską. Literacko zaś konsultować tę książkę miał przyjemność piszący te słowa.
Książka ukazała się staranie wydawnictwa "Bluetit. Wydawnictwo domowe". Serdecznie polecam tę publikację, o której wspominałem już na tym moim literackim blogu.
PS Tekst ten przygotowałem z myślą o publikacje w naukowym czasopiśmie "Guliwer", poświęconym książce dla dzieci. A już w poniedziałek 4.12 o 19.30 na antenie "Radia Plus Radom" (90.7FM) w mojej audycji "Szara strefa poezji" gościć będzie właśnie ta książeczka Jowity Sikory-Jaworskiej "A to my, Atomy".