Przejdź do głównej zawartości

Gruba ryba, czyli "Rafa" 2023

Gruba ryba, czyli "Rafa" 2023


Wczoraj w DK „Idalin” odbyły się 43. Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Żeglarską „Rafa”. Uroczyście festiwal rozpoczęła wiceprezydent Radomia Katarzyna Kalinowska. Następnie licznie zgromadzoną publiczność bawił radomski szantowy zespół „Kliper”.

Zespół muzyki szanty „Kliper” gra nieprzerwanie od 1997 roku, prezentując repertuar od skocznej piosenki żeglarskiej po szantę klasyczną. Zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia. W 2002 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu Kliper – „Szanty klasyczne”, która cieszyła się dużą popularnością wśród słuchaczy i zdobyła uznanie krytyków. W lipcu 2011 roku ukazała się druga płyta zespołu pt. „Zapomniany powrót”. W roku 2022 podczas 42. Ogólnopolskich Spotkań z Piosenką Żeglarską RAFA zespół obchodził jubileusz 25-lecia. Podczas tegorocznej „Rafy” zagrał w składzie: Piotr Ziarkowski, Rafał Błędowski, Mikołaj Firlet, Maciej Falkiewicz oraz Mikołaj Ganabisiński. Gościnnie na skrzypcach zagrała Eliza Prokop – Perzyńska.

Kolejny artystą był Roman Tkaczyk - muzyk, gitarzysta, kompozytor. Od urodzenia związany z sercem Mazur, malowniczym miasteczkiem Mikołajki. Roman Tkaczyk jest Laureat Ogólnopolskich Spotkań z Piosenką Żeglarską „RAFA” – 2018 r. Swoją debiutancką płytę pt. „Wielkie podróże” wydał w roku 2019. 

 

źródło: rafa.radom.net
 

I na finał zespół „Cztery Refy”. Zespół Cztery Refy gra od 1985 r i wywodzi się z istniejącego w latach 70-tych XX-ego stulecia łódzkiego zespołu „Refpatent”. W repertuarze liczącym ponad 250 utworów znajdują się: szanty, pieśni morskie, pieśni wielorybnicze, ballady rybackie, pieśni o bitwach morskich oraz muzyka instrumentalna oparta na folklorze irlandzkim, szkockim, angielskim i bretońskim, która kiedyś była grana na pokładach wielkich żaglowców. „Cztery Refy” występują od wielu lat na prawie wszystkich festiwalach i przeglądach piosenki żeglarskiej w Polsce. Są również znani za granicą, występowali w większości „morskich” krajów Europy oraz w USA. Zespół udokumentował swój dorobek, nagrywając większość repertuaru na piętnastu płytach CD. Grupa wystąpiła w składzie: Marcin Bednarczyk z Radomia, Izabela Puklewicz – Łuczak, Maciej Łuczak, Zbigniew Zakrzewski, Wiktor Bartczak i Jerzy Ozaist. Gościnnie na basie zagrał Mikołaj Ganabisiński.

Na koniec Rafał Błędowski – dyrektor Festiwalu „Rafa” zaprosił wszystkich wykonawców do wspólnego utworu. Koncert prowadzili: Sylwia Pysiak i kapitan Grey, czyli Adrian Szary.

Sponsorami festiwalu byli: Enea Wytwarzanie, Tekom Technologia, Antila Yacht, Piekarnia Fogiel&Fogiel, Darczyńca prywatny: Marcin Bednarczyk, Piekarnia Społem Radom, Sklep Wędkarski, wędkarz.pro, Mediacreative.pl

Patronat medialny sprawowali: Radio Plus Radom, Radio Radom, Radio Rekord, Telewizja Dami, Telewizja Zebrra, Echo Dnia,, Portal Co za dzień, ObiektywnieTV. 

PS Na plakacie "Rafy" w tym roku "gruba ryba". Ten frazeologizm oznacza kogoś ważnego, osobę wpływową. I tak właśnie po ponad 40-latach jest "Rafa". Ważna i wpływowa. W dosłownym tego słowa znaczeniu.

kapitan Grey 




 

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...