Na Dzień Mamy dziś na moim blogu słowo o długo wyczekiwanym "dziecku". Już niedługo w Radomiu przyjdzie na świat kolejne "dziecko" - książka, zatytułowana "Nieoczywista przynależność. Rozmówcy Resursy". Każdy sukces jak wiadomo ma wielu ojców, ale matka jest tylko jedna. Rzeczywiście książka nie powstałaby, gdyby nie wiele osób, którym chciałbym przy okazji tego wpisu podziękować. Ale od początku.
We wrześniu 2021 roku rozpocząłem w "Resursie Obywatelskiej" zajęcia literackie. Wymyśliłem sobie, że nie będę dublował moich warsztatów literackich z Centrum "Arka" czy Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka, gdzie prowadzę grupy literackie i analizy autorskich tekstów poetyckich oraz prozatorskich. W "Resursie" zaczęliśmy więc analizował teksty uznanych już twórców. Od września 2022 roku byli to twórcy regionu radomskiego. I wtedy wymyśliłem sobie, że efektem projektu będzie książka, zawierająca wywiady z radomskimi poetami, pisarzami i dramaturgami.
Do końca projektu dotrwało sześć osób: Eliza Mikulska, Dominik Podworski, Amelia Pudzianowska, Lidia Mikocka - Rosińska, Aneta Kamila Sieradz i Joanna Tużnik. Przeprowadzili oni trzynaście wywiadów z następującymi twórcami: Izabellą Mosańską - Surmą, Teresą Ewą Opoką, Jerzym Wlazło, Grażyną Jeronim - Gałuszko, Robertem Utkowskim, Ewą Podsiadły - Natorską, Izabelą M. Krasińską, Marcinem Kępą, Grzegorzem Bartosem, Anną Rudnicką - Litwinek, Martą Wiktorią Trojanowską, Pawłem Podlipniakiem i Maciejem Bujanowiczem. Z osobami, biorącymi udział w projekcie także można przeprowadzać wywiady, bo również piszą i tworzą radomską kulturę. Udowadnia to rozmowa Lidii Mikockiej - Rosińskiej z Elizą Mikulską. Ja natomiast przeprowadziłem rozmowy z przedstawicielami Grup Literackich, które świętują w tym roku swoje jubileusze: "Erato" (25 lat) i "Tygiel (15 lat). O grupie "Erato" mówią: Pani Dyrektor Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka Elwira Kozłowska, Przewodnicząca Grupy Maria Komsta, Sekretarz Agnieszka Cichoń, opiekun Halina Koryńska i wybrani członkowie: Halina Markowska Budniak, Iwona Bitner, Jelena Jasek i Maciej Witkowski. O "Tyglu" zaś: Stanisław Wicher, Elżbieta Kęsiak, Eliza Mikulska, Maciej Bujanowicz, Cezary Gawor, Monika Bieniek - Ciarcińska, Magdalena Krzesicka, Amelia Pudzianowska, Aneta Kamila Sieradz, Joanna Tuźnik i Paulina Krajewska. Na koniec wreszcie, ja zdecydowałem się na rozmowę z Joanną Tuźnik. Mamy więc w sumie siedemnaście rozmów o literaturze i kulturze.
![]() |
Siłą rzeczy jest to pewien wybór. Nie udało nam się dotrzeć do wszystkich twórców. Część z nich nam odmówiła. Również ze względów zdrowotnych. Szczególnie przykro nam, że nie udało się dokończyć rozmowy z Wojciechem Pestką, który odszedł w kwietniu tego roku...
Tytuł książki zaczerpnęliśmy z rozmowy, z Robertem Utkowskim. Okładkę wykonała Joanna Tuźnik, która podjęła się również redakcji technicznej. Ja pozostałem tylko pomysłodawcą książki i koordynatorem całego projektu. Książkę złożył Piotr Skrzypczak, a ukaże się ona nakładem wydawnictwa Roberta Stępnia "Lucky". Wydawcą jest oczywiście "Resursa Obywatelska".
Na koniec pragnę z całego serca podziękować Rozmówcom i Rozmawiającym, Pracownikom Wydawnictwa "Lucky", a przede wszystkim Pracownikom "Resursy Obywatelskiej" na czele z Panią Dyrektor Justyną Górską - Streicher. Za cenne uwagi i pomoc dziękuję także: Elwirze Dzikowskiej, Marcinowi Kowalskiemu, Karolowi Łukasiewiczowi. A także mojej Żonie za nieustanne wsparcie. Bez Was Wszystkich nie byłoby tej książki!
Książka ukaże się w okolicach Dnia Ojca. Promocja zaplanowana jest na 30 czerwca. Oczywiście w "Resursie Obywatelskiej".