Przejdź do głównej zawartości

Nie wiem, co to poezja

Wczoraj w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii -"Łaźnia" odbył się wieczór literacki Zofii Falkiewicz, promujący jej najnowszy tomik "Poetyckie ABECadło". Miałem przyjemność napisać wstęp do tej książki. Dziś zamieszczam go na moim literackim blogu.

 

źródło: www.laznia-radom.pl

 Nie wiem, co to poezja

 

Jest taki wiersz z Radomiem w tle, który lubię szczególnie. To utwór Władysława Broniewskiego "Robotnik z Radomia". Tekst zaczyna się zwrotką: 


"Nie wiem, co to poezja,

 nie wiem, po co i na co,

wiem, że czasami ludzie

czytają wiersze i płaczą". 

 

Im dłużej zajmuję się poezją, tym bardziej nie wiem, co to poezja. Nie wiem po co i na co. Ale wiem, że czasami ludzie piszą poezję. Czasem czytają. I płaczą.

Wspaniały poeta, który znał osobiście Władysława Broniewskiego - pan Ernest Bryll w rozmowie ze mną powiedział kiedyś, że "poezjowanie" to choroba, która go dotknęła. To piękna metafora. Ta choroba dotknęła wielu z nas. Chociaż nie wszystkich, bo chyba nie jest chorobą zakaźną. Trudno nauczyć pisania poezji i wrażliwości na poezję innych. Albo się ma ten dar albo nie. 

Zofia Falkiewicz - radomska poetka posiada ten dar od lat. I oto mamy w rękach jej najnowszy tomik. W tych niepewnych czasach. Pandemii. Wojny. Kryzysu wszelkich wartości. To antidotum. Na wszelkie choroby.

Z tej jednej choroby się nie leczymy. Z wrażliwości na słowo. Sięgnijmy do tej książki, poczytajmy, wzruszmy się... Może coś się w nas zmieni. Odrodzi. 

Broniewski bowiem kończy swój wiersz:


"Nie wiem, co to poezja,

jest w niej coś z laski Mojżesza:

strumień dobędzie ze skały,

umie zabijać i wskrzeszać".

 

Adrian Szary

 

PS Więcej o tomiku Zosi Falkiewicz "Poetyckie ABECadło, który serdecznie polecam, mówię w rozmowie z redaktor Elżbietą Warchoł z "Radia Plus Radom". Materiał do odsłuchania na stronie radia tutaj. Znajdziecie tam również rozmowę z autorką Zofią Falkiewicz. 

Popularne posty z tego bloga

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...

Tandem. Antologia

Niedługo pojawi się siedemnasta antologia z prowadzonych przeze mnie warsztatów literackich. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa "Lucky". Piękną okładkę zaprojektowała Paulina Krajewska.   Projekt okładki: Paulina Krajewska   Tandem. Bo dwie duże Grupy Poetyckie: "Tygiel" i "Erato". Bo każdy (prawie) po dwa wiersze. Bo autorów ułożyłem w pary. Bo jesteśmy grupą ludzi, współpracujących ze sobą. Bo wiersze, o tym tytule, otwierają i zamykają książkę. Siedemnastą już książkę z warsztatów literackich, które prowadzę w "Centrum Arka" w Radomiu i Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. Jak zawsze gościnnie zaprosiłem poetów z całej Polski, a nawet tych, mieszkających poza jej granicami. Współpracujące instytucje: uczelnia, szkoły, domy kultury. Laureatów, organizowanego przeze mnie Regionalnego Konkursu Literackiego. No, to chyba tyle. To jeszcze tylko przypomnijmy, że dotychczas ukazały się: Antologie Puzzle pamięci , Radom 2008. Now...