Przejdź do głównej zawartości

Nie wiem, co to poezja

Wczoraj w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii -"Łaźnia" odbył się wieczór literacki Zofii Falkiewicz, promujący jej najnowszy tomik "Poetyckie ABECadło". Miałem przyjemność napisać wstęp do tej książki. Dziś zamieszczam go na moim literackim blogu.

 

źródło: www.laznia-radom.pl

 Nie wiem, co to poezja

 

Jest taki wiersz z Radomiem w tle, który lubię szczególnie. To utwór Władysława Broniewskiego "Robotnik z Radomia". Tekst zaczyna się zwrotką: 


"Nie wiem, co to poezja,

 nie wiem, po co i na co,

wiem, że czasami ludzie

czytają wiersze i płaczą". 

 

Im dłużej zajmuję się poezją, tym bardziej nie wiem, co to poezja. Nie wiem po co i na co. Ale wiem, że czasami ludzie piszą poezję. Czasem czytają. I płaczą.

Wspaniały poeta, który znał osobiście Władysława Broniewskiego - pan Ernest Bryll w rozmowie ze mną powiedział kiedyś, że "poezjowanie" to choroba, która go dotknęła. To piękna metafora. Ta choroba dotknęła wielu z nas. Chociaż nie wszystkich, bo chyba nie jest chorobą zakaźną. Trudno nauczyć pisania poezji i wrażliwości na poezję innych. Albo się ma ten dar albo nie. 

Zofia Falkiewicz - radomska poetka posiada ten dar od lat. I oto mamy w rękach jej najnowszy tomik. W tych niepewnych czasach. Pandemii. Wojny. Kryzysu wszelkich wartości. To antidotum. Na wszelkie choroby.

Z tej jednej choroby się nie leczymy. Z wrażliwości na słowo. Sięgnijmy do tej książki, poczytajmy, wzruszmy się... Może coś się w nas zmieni. Odrodzi. 

Broniewski bowiem kończy swój wiersz:


"Nie wiem, co to poezja,

jest w niej coś z laski Mojżesza:

strumień dobędzie ze skały,

umie zabijać i wskrzeszać".

 

Adrian Szary

 

PS Więcej o tomiku Zosi Falkiewicz "Poetyckie ABECadło, który serdecznie polecam, mówię w rozmowie z redaktor Elżbietą Warchoł z "Radia Plus Radom". Materiał do odsłuchania na stronie radia tutaj. Znajdziecie tam również rozmowę z autorką Zofią Falkiewicz. 

Popularne posty z tego bloga

29. RKL - znamy werdykt

Miło nam poinformować, że znamy już werdykt 29. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Na zdjęciu z Izabelą M. Krasińską. Fot. Adam Dziedzic   Oto laureaci w kategorii szkół podstawowych:   1 miejsce Natalia Kowalczyk , PSP nr 28 w Radomiu – “Być może”. 2 miejsce Martyna Napiórkowska , PSP nr 25 w Radomiu – “Pierścień obietnic”. 3 miejsce Klaudia Wesołowska , PSP nr 26 w Radomiu – “Uschnięte jezioro”. Wyróżnienie: Martyna Fituch , PSP nr 25 w Radomiu, “O psie, który wrócił do domu”.   Oto laureaci w kategorii szkoły ponadpodstawowe:   1 miejsce Anna Janusz , Plastyk, “Bezpański”. 2 miejsce Wiktoria Bujanowicz , Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta, “Bez tytułu”. 3 miejsce Zofia Spyra , Plastyk, “Berlin”. Wyróżnienie: Maksymilian Papiewski , KLO,   “Róż Elafonisii”.   Na konkurs wpłynęło 14 prac prozatorskich. Oceniała je pisarka Izabela M. Krasińska. Wręczenie nagród odbędzie się 29 listopada o godzinie 17.30

30. RKL rozstrzygnięty

  Z radością podajemy nazwiska laureatów 30. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Kategoria dorośli: I Nagroda Halina Markowska Budniak II Nagr oda Stanisław Wicher III Nagroda Jelena Jasek Wyróżnienia: Magdalena Krzesicka Janina Malicka Eliza Mikulska Kategoria dzieci i młodzież:   I Nagroda Antoinette Malczewski Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu II Nagroda Wiktor Skrzypczak VI LO w Radomiu III Nagroda Magdalena Ośka PSP 26 w Radomiu Wyróżnienie: Franciszek Karkosa PSP 34 w Radomiu Adam Matysiak VI LO w Radomiu Liliana Suwała Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu   Prace oceniało Jury w składzie:   Iwona Bitner - poetka Grupy Poetyckiej "Erato" z Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka; Ewelina Duchnik - poetka Grupy Literackiej "Tygiel" z "Centrum Arka" w Radomiu; Adrian Szary - poeta, opiekun Grup: "Tygiel" i "Erato", sekretarz.   Gratulujemy laureatom i opiekunom. Dziękujemy wszystkim uc

X edycja konkursu "O laur Kochanowskiego" - werdykt

Dziś rozstrzygnęliśmy X edycję konkursu "O laur Kochanowskiego", organizowanego przez VI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Jury w składzie: pani Łucja Banaszkiewicz - polonistka, wicedyrektor VI LO - przewodnicząca; pani Elżbieta Górecka - polonistka, nauczycielka filozofii w VI LO - członek komisji; pan Adrian Szary - polonista VI LO, poeta - sekretarz,   Rys. Olga Stodulska - absolwentka VI LO w Radomiu przyznało następujące nagrody i wyróżnienia: I Nagroda - "Laur Kochanowskiego" - Anna Włoskowicz PSP nr 11 w Radomiu II Nagroda - Anna Hermanowicz - Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu III Nagroda - Viktor Velykyi - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta w Radomiu Wyróżnienia: Maja Gajewska PSP nr 26 w Radomiu Julia Król - Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu Hanna Czarnota  PSP nr 26 w Radomiu   Dziękujemy wszystkim uczestnikom i opie