Przejdź do głównej zawartości

Indywidualny indywidualista

W poetyckim remanencie odnalazłem wierszyk z pierwszego tomiku "Wianek z myśli" (2007), który wkrótce trafi na portal "Kozirynek.online":

 

Rys. Urszula Świerczyńska

Indywidualny indywidualista



Zamykasz mały świat na klucz.

Uczysz się? Dobrze. Ucz się, ucz.


Pośród ciemności, błądząc w wiecznej trwodze,

Na końcu tunelu widzisz światło wiedzy.


Zostałeś sam na życia drodze.

Gdzie się podziali twoi koledzy?


Teraz są głusi na twoje wołanie,

Więc usta zamknąłeś zamiast siać herezję.


Piszesz? W porządku. Pisz sobie poezję.

Może coś innym po tobie zostanie.


Serce masz pełne nadziei, bo młode,

Własnym bije rytmem nie patrząc na modę.


Los skradł ci z oczu resztki optymizmu,

Duszę uwolnił od konsumpcjonizmu,


Karmisz się przeszłością. Niezdrowe jedzenie.

Przyszłość to wiara w przeznaczenie...


Dlatego pamięć twoja chowa,

Jej postać jasną i czystą


I drżące na jej wargach słowa:

Jesteś indywidualnym indywidualistą.


Radom, 9 marca 2001 roku. 

Adrian Szary 

  

Do tego wierszyka nawiązał pan profesor Ryszard Tokarski, pisząc wstęp do wspomnianego tomu. Oto fragment:

 
Indywidualny indywidualista
  
      Zapożyczyłem ten pleonazm z jednego z tytułów wierszy Pana Adriana. W wierszu został on użyty najzupełniej świadomie, wolny jest zatem od zarzutu niepoprawności. Nie o dociekania filologiczne tu jednak chodzi, lecz o tę kumulację treści, która najpełniej oddaje cechy osobowości autora tomiku. Pana Adriana Szarego postrzegam właśnie jako indywidualnego indywidualistę (...)
      Taki jest też prezentowany tomik poetycki. Jak niemal w każdym prawdziwym wianku znajdziemy tu najrozmaitsze kwiaty - motywy. Pojawiają się zawsze aktualne pytania o sens codziennego życia we wszystkich jego najzwyklejszych przejawach, ale również pytania o sens wartości podstawowych typu: Bóg i religia, patriotyzm, ojczyzna, historia czy kultura. W "Wianku" pojawia się problematyka miłości - fascynacja uczuciem i różnymi jego przejawami, atmosfera poszukiwań, kolejnych spotkań i rozstań. Poczesne miejsce w tomiku zajmuje obraz Radomia, miasta dzieciństwa i wczesnej młodości Adriana (dodajmy od razu: nie tylko jego miasta, bo Radom jest naszym wspólnym miastem), postrzeganego z perspektywy wspomnień rodzinnych, szkolnych, bądź ważnych dla tego środowiska postaci (...)
    Jeśli ten daleko niepełny zestaw motywów pojawiających się w prezentowanym zbiorze wierszy uzupełnimy kilkoma tekstami, będącymi ilustracją filologicznych dociekań nad językiem, to i tak dotkniemy powierzchownie tylko tych kwestii, które przy pełnej lekturze mogą się stać inspiracją dla zainteresowanego czytelnika.

prof. dr hab. Ryszard Tokarski, Instytut Filologii Polskiej UMCS w Lublinie
ze wstępu do tomiku: "Wianek z myśli", Radom 2007.
 
Spora część wierszy z tomu "Wianek z myśli" trafiła do tegorocznego wyboru wierszy "XL. Wiersze wyprasowane". Choć ten akurat wierszyk nie. 


 

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...