Przejdź do głównej zawartości

Rok rocznicowy

Święta, Święta i po Świętach. Powoli także kończy się rok 2022. Więc dziś na tym moim literackim blogu małe podsumowanie.


Rok 2022 był rokiem rocznic. Swoje 110-lecie obchodziło Liceum im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, w którym od dwunastu lat pracuję. Z tej okazji m.in. w „Łaźni” odbył się wieczór literacki, którego byłem pomysłodawcą „110 wiersów na 110-lecie”. „Łaźnia” także obchodziła swoje 35-lecie. Z tą instytucją jestem związany także od ponad dwunastu lat. Mój pierwszy wieczór literacki to zdaje się rok 2009. To w „Łaźni” zrobiłem najwięcej swoich imprez literackich. Tu świętowałem jubileusz 15 -lecia pracy twórczej i swoje 33. urodziny. Jeśli chodzi o jubileusz „Łaźni”, na uwagę zasługuje ciekawa wystawa Uli Świerczyńskiej, przygotowana z tej właśnie okazji, którą odwiedziłem z moimi uczniami i studentami.


Swoje 100-lecie świętowała Miejska Biblioteka Publiczna. Mój pierwszy wieczór literacki w tej instytucji to rok 2008. Potem liczne wystąpienia na Jesiennej Akademii Literatury, występy na Radomskiej Wiośnie Literackiej, a ostatnio prowadzenie spotkań z ciekawymi gośćmi. Jubileusz zakończyło wydanie pięknej monografii Biblioteki, autorstwa prof. Sebastiana Piątkowskiego i Marty Wiktorii Trojanowskiej, w których znalazły się również wzmianki o mnie.


Minął też czternasty rok, prowadzonych przeze mnie, warsztatów literackich w „Arce” i czwarty rok mojej opieki artystycznej nad Grupą Poetycką „Erato” z Kozienic. Twórczość obu Grup znalazła się w antologii „Ars scribendi”. Prywatnie wydałem też dwie autorskie książki: poezję dla dorosłych „Do Muzy(ki)” oraz bajeczki dla dzieci „Szarynki”, promowane w MBP, "Łaźni" i "Resursie". Nawiązałem także stałą współpracę z „Resursą Obywatelską”. Minął drugi rok projektu „Recenzenci Resursy”. Z tą instytucją współpracuję od 2012 roku. A oprócz tego nieraz prezentowałem się na deskach radomskiego teatru, a nawet w pięknych wnętrzach MCSzW „Elektrownia”.


Nie zabrakło, w roku 2022, stałych imprez, których jestem współorganizatorem, jak na przykład: Imieniny Jana Kochanowskiego, Narodowe Czytanie, Zaduszki Kochanowskie, „Radomskie Zaduszki Bluesowe”, kolejne edycje konkursów: Regionalnego Konkursu Literackiego, z udziałem Anety Kamili Sieradz i Izabeli M. Krasińskiej, „Kto mi dał skrzydła...”, „O laur Kochanowskiego”, „Od Jana Kochanowskiego do poety współczesnego”; wykłady „Kochanowski dla Radomia”.

 

 

Rys. Michał Budzisz

 

Na portalu „Kozirynek.online” ukazywały się moje wiersze, bajki - pisane z Wojtkiem Krupą, cykl „Szare eminencje” i nowa seria „obSZARY kultury”, w ramach której przeprowadzałem wywiady z ludźmi kultury: Ernestem Bryllem, Kasią Piszek, Mary Rumi i Józefem Baranem. W „Rycerzu Młodych” wciąż, w mojej literackiej rubryce, ukazywały się wiersze kolejnych poetek i poetów.


Do końca 2022 roku nagraliśmy z Robertem Kłosem 60. audycji „Szarej strefy poezji” dla „Radia Plus Radom”, które Elżbieta Warchoł i Magdalena Król zamieszczały na stronie radia i 40. odcinków programu „Ludzie – pasje – sukcesy”, z których wyemitowaliśmy z Adamem Dziedzicem 38. na kanale internetowej telewizji „ObiektywnieTV”.


Odbyły się kolejne „Witryny” i warsztaty literackie w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka, z udziałem m.in. prof. Andrzeja Niewiadomskiego, prof. Arkadiusza Bagłajewskiego, poetów: Józefa Barana, Pawła Podlipniaka, a także Stanisława Górki oraz Grup: "Tygiel" i „Schillingówka”. Nie zabrakło również kolejnej „Rafy”, a na niej kolejnego, wspaniałego jubileuszu 25-lecia zespołu „Kliper”. W tym roku „Rafę” prowadziliśmy wspólnie z Magdaleną Gliszczyńską.


W 2022 roku, wraz z Krzysztofem Szwarcem, przygotowaliśmy też jubileuszowy numer „Nowego Filarety”. Napisałem blurby do książek: Anny Tlałki i Anny Czartoszewskiej oraz antologii grupy „Eliksir”. Warto także odnotować wizytę dziennikarki Marysi Pawłowskiej na Wydziale Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Technologiczno – Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. I grupę z Mongolii, która przybyła w mury naszej uczelni, by uczyć się języka polskiego. To chyba z grubsza tyle. 

 

Z roku 2022 pamiętał też będę swój wieczór autorski w wyjątkowym dla mnie miejscu Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie, sentymentalny, wakacyjny wyjazd do Lublina z moją żoną Madzią, moje spotkanie literackie, w ramach 44. Radomskiej Wiosny Literackiej, warsztaty kreatywnego pisania, przeprowadzone przeze mnie w "Kavvce" oraz autorskie spotkania, które miałem przyjemność prowadzić z Magdaleną Krzesicką, Anetą Kamilą Sieradz, Maciejem Bujanowiczem, Mateuszem Pakułą, Karoliną Czerwińską i Elizą Mikulską.  


A jaki będzie rok 2023? Także zapowiadają się w nim małe i duże jubileusze. Moje czterdzieste urodziny. 25-lat mojej pracy twórczej, od pierwszego opublikowanego wierszyka w antologii, w 1998 roku. Z tej okazji planuję wydać wybór moich wierszy, zatytułowany "XL". Moją dwudziestą indywidualną książkę w dorobku literackim. A także 15 – lecie Arkowych warsztatów literackich, 25 -lecie grupy „Erato”. Tu w planach także książki: „Kwadrans”, którą wydamy w Radomiu i „Era to nowa”, która zostanie wydana w Kozienicach. Może jakiś wspólny audiobook obu Grup. Kto wie. 

 

Chcemy też wreszcie sfinalizować projekt „Recenzenci Resursy”, także formą książkową, zawierającą wywiady z poetami, pisarzami i dramaturgami regionu radomskiego. W nadchodzącym roku minie także dziesięć lat od premiery mojego monodramu „Bal” na deskach radomskiego teatru i tyle samo od wydania książki „Sylwa” i antologii „Panopticum”. A ponadto rok 2023 to będzie również rok 15-lecia mojego małżeństwa i 120-lecia II LO im. Marii Konopnickiej w Radomiu, którego wraz z żoną jesteśmy absolwentami. Zapowiada się więc piękny, ciekawy rok.

 

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...