Przejdź do głównej zawartości

Światowy Dzień Pokoju

Mamy tedy rok 2022. Tak zapewne napisałby stary subiekt Ignacy Rzecki w swoim pamiętniku. Dziś Światowy Dzień Pokoju. Siedzę w swoim pokoju (taki językowy żarcik) i piszę ten pierwszy blogowy post w nowym roku. Ilustruje go zdjęcie z pokoju, gabinetu mojego ukochanego pisarza Bolesława Prusa. W tym roku minie sto dziesięć lat od śmierci tego genialnego twórcy. Dziś także Dzień Domeny Publicznej, mający na celu zwrócenie uwagi na rolę domeny publicznej w budowaniu kultury i promowanie wiedzy na temat prawa autorskiego. 

 

fot. Magdalena Kania

 

A propos praw autorskich zdjęcie pochodzi z Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie i wykonała je moja żona, z którą odwiedziliśmy dwa lata temu to magiczne miejsce. Serdecznie polecamy i Nałęczów, i muzeum. Może warto sięgnąć też po dzieła tego pozytywistycznego autora. Chociażby po jego "Lalkę". Od jutra wracamy do poezji, a dziś może rzeczywiście odrobina prozy. Dziś także Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Niech w tym rozpoczętym roku odradza się wiara, nadzieja, miłość i pokój. A także twórczość takich geniuszy jak Prus. I my też w tym roku bądźmy twórczy! Pięknego 2022 roku!

 

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...

122. Szara strefa poezji

W ostatniej, przed wakacjami, 122. "Szarej strefie poezji" wiersze zauważone przeze mnie w konkursach. Bohaterami będą: Maja Szczepanik i Julia Burek z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wł. St. Reymonta w Radomiu, Franciszek Potrzebowski z VI Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu oraz Patryk Iwańczyk z Lublina.    W studiu "Radia Plus Radom". Zdjęcie własne Do usłyszenia zatem 17 czerwca o godzinie 19.30 w "Radiu Plus Radom" (90.7 FM). Prowadzenie: Adrian Szary. Gość specjalny: pani Kinga Zakrzewska. Realizacja audycji: Robert Kłos.