Przejdź do głównej zawartości

Andrzejkowo, weekendowo i powoli już Mikołajkowo

Dzisiaj „Andrzejki”. Z tej okazji chciałbym wspomnieć na tym moim literackim blogu bardzo ciekawe spotkanie z jednym, ze znanych Andrzejów, czyli Panem Profesorem Andrzejem Niewiadomskim – współczesnym poetą, które odbyło się w Kozienicach. Oto moja krótka relacja ze spotkania, napisana dla portalu www.obiektywnie.info.pl

 

Na zdjęciu z prof. Andrzejem Niewiadomskim, fot. Adam Dziedzic

Witryna


Dnia 20 listopada 2021 roku w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka odbyło się 6. Spotkanie Literackie „Witryna”. Zebranych gości powitała Elwira Kozłowska - dyrektor KDK. Następnie przekazała głos doktorowi Adrianowi Szaremu, który przeprowadził rozmowę z profesorem Andrzejem Niewiadomskim.

Andrzej Niewiadomski jest poetą, krytykiem literackim i wykładowcą akademickim. Ma na swoim koncie jedenaście książek poetyckich. To o nich rozmawiali poeci. Nie zabrakło również pytań o warsztat literacki, inspiracje i elementy biograficzne w twórczości Niewiadomskiego.

Profesor Niewiadomski podzielił się ze słuchaczami swoimi najnowszymi wierszami, które zapewne już wkrótce złożą się na nową książkę. Swoje wiersze zaprezentowały również poetyki Grup: „Erato” Jelena Jasek, Agnieszka Cichoń, Halina Budniak, Iwona Bitner i „Tygiel”: Elżbieta Kęsiak oraz Grażyna Górnik. Wiersze odczytał również opiekun obu Grup – Adrian Szary.

Oprawę muzyczną zapewnił Michał Pastuszak – autor piosenek z zakresu poezji śpiewanej, mający na swoim koncie dwie płyty.


W tym samym dniu odbyła się „Rafa”. A oto kilka słów wspomnień z tego wydarzenia, które skreśliłem dla mojego przyjaciela Rafała Błędowskiego:

 

Na zdjęciu z Martą Kanią, źródło: DK "Idalin"

Przeżyłem ten sztorm, czyli

41. Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Żeglarską „Rafa”

 

Dnia 20 listopada w Domu Kultury „Idalin” odbyły się 41. Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Żeglarską „Rafa”. Licznie zgromadzoną publiczność przywitał dyrektor instytucji Grzegorz Molenda. On także zapowiedział pierwszy zespół tego wieczoru - „Stara Kuźnia”. Grupa spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem i doskonale rozbawiła widzów.

Kolejną artystkę – Martę Kanię zapowiedział już prowadzący koncert kapitan Grey. Marta tego wieczoru promowała debiutancką płytę „Piosenki wodą pisane”. Świętowała też swoje urodziny. Radomska publiczność odśpiewała jej sto lat. Marta przeniosła uczestników spotkania w liryczny świat żeglarskich ballad.

I na koniec wspaniały koncert dał zespół „Mietek Folk Olsztyn”. Jeden z utworów - „Przeżyłem ten sztorm” muzycy zadedykowali wieloletniemu kierownikowi „Rafy” - Magdalenie Bińkowskiej. My też przeżyliśmy sztorm pandemii i w tym roku mogliśmy się na szczęście spotkać z miłośnikami szant już stacjonarnie.

Po koncercie w restauracji „Łyżka lub widelec” odbył się koncert „Open stage”. Śpiewom, biesiadom nie było końca...

Festiwal „Rafa” odbywał się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Radomia Radosława Witkowskiego. Sponsorem była „Antila jacht”. Patronat medialny nad imprezą sprawowało: „Radio Plus Radom”, „Echo dnia”, „TV Zebrra” i „Radomska Grupa Mediowa” („Radio Rekord”, „TV DAMI”, „Tygodnik 7 dni” i „Portal Co za dzień). Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Rafał Błędowski. 

 

 

Na zdjęciu z Agnieszką Jelonek, źródło: MBP w Radomiu
 

Tak wyglądał poprzedni weekend. A w ten miałem przyjemność w Miejskiej Bibliotece Publicznej prowadzić spotkanie z nominowanymi do Nagrody Literackiej Miasta Radomia: Małgorzatą Boryczką, Agnieszką Jelonek, Piotrem Łopuszańskim, Robertem Wiraszką i Michałem Nogasiem. Do prowadzenia spotkania zaprosił mnie Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej – Pan Przemysław Czaja. Odbyła się też uroczysta Gala Nagrody w „Resursie Obywatelskiej”, po której poszliśmy na świetny koncert Artura Rojka do Sali Koncertowej Urzędu Miejskiego w Radomiu.

 

Na zdjęciu z Julią Ziętek i Grzegorzem Kowalczykiem, fot. Adam Dziedzic
 

A przedwczoraj sami zajęliśmy się muzyką. Właśnie nagrywamy na cel charytatywny „Kolędę miłości” z moimi słowami, z muzyką Grzesia Kowalczyka i wokalem Julii Ziętek. W projekt zaangażowali się również zaprzyjaźnieni muzycy Grzesia, Tomek z „Jaskini dźwięków”, Czester z „Radomskiej Szkoły Rocka” i Adam Dziedzic z „ObiektywnieTV”. Efekty już niebawem.

A póki co „Andrzejki”. Niedawno na „Kozimrynku” pojawiła się moja „Andrzejkowa szarynka”, którą kończę ten (już dziewięćsetny) wpis na moim literackim blogu, prowadzonym od 2012 roku:


Szarynka o Andrzejkach


Wróżby same pozytywne,

choć myślenie dość naiwne,

że szczęście wyleją woski

lepiej zdać się na plan boski.


Adrian Szary


I tej myśli się trzymajmy. Kończy się listopad. I pomału kończy się ten rok. Wszystko się kiedyś kończy. Ale gdy coś się kończy - coś się zaczyna. Chociażby nowy rozdział blogowych wpisów.  





Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...

122. Szara strefa poezji

W ostatniej, przed wakacjami, 122. "Szarej strefie poezji" wiersze zauważone przeze mnie w konkursach. Bohaterami będą: Maja Szczepanik i Julia Burek z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wł. St. Reymonta w Radomiu, Franciszek Potrzebowski z VI Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu oraz Patryk Iwańczyk z Lublina.    W studiu "Radia Plus Radom". Zdjęcie własne Do usłyszenia zatem 17 czerwca o godzinie 19.30 w "Radiu Plus Radom" (90.7 FM). Prowadzenie: Adrian Szary. Gość specjalny: pani Kinga Zakrzewska. Realizacja audycji: Robert Kłos.