Przejdź do głównej zawartości

Andrzejkowo, weekendowo i powoli już Mikołajkowo

Dzisiaj „Andrzejki”. Z tej okazji chciałbym wspomnieć na tym moim literackim blogu bardzo ciekawe spotkanie z jednym, ze znanych Andrzejów, czyli Panem Profesorem Andrzejem Niewiadomskim – współczesnym poetą, które odbyło się w Kozienicach. Oto moja krótka relacja ze spotkania, napisana dla portalu www.obiektywnie.info.pl

 

Na zdjęciu z prof. Andrzejem Niewiadomskim, fot. Adam Dziedzic

Witryna


Dnia 20 listopada 2021 roku w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka odbyło się 6. Spotkanie Literackie „Witryna”. Zebranych gości powitała Elwira Kozłowska - dyrektor KDK. Następnie przekazała głos doktorowi Adrianowi Szaremu, który przeprowadził rozmowę z profesorem Andrzejem Niewiadomskim.

Andrzej Niewiadomski jest poetą, krytykiem literackim i wykładowcą akademickim. Ma na swoim koncie jedenaście książek poetyckich. To o nich rozmawiali poeci. Nie zabrakło również pytań o warsztat literacki, inspiracje i elementy biograficzne w twórczości Niewiadomskiego.

Profesor Niewiadomski podzielił się ze słuchaczami swoimi najnowszymi wierszami, które zapewne już wkrótce złożą się na nową książkę. Swoje wiersze zaprezentowały również poetyki Grup: „Erato” Jelena Jasek, Agnieszka Cichoń, Halina Budniak, Iwona Bitner i „Tygiel”: Elżbieta Kęsiak oraz Grażyna Górnik. Wiersze odczytał również opiekun obu Grup – Adrian Szary.

Oprawę muzyczną zapewnił Michał Pastuszak – autor piosenek z zakresu poezji śpiewanej, mający na swoim koncie dwie płyty.


W tym samym dniu odbyła się „Rafa”. A oto kilka słów wspomnień z tego wydarzenia, które skreśliłem dla mojego przyjaciela Rafała Błędowskiego:

 

Na zdjęciu z Martą Kanią, źródło: DK "Idalin"

Przeżyłem ten sztorm, czyli

41. Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Żeglarską „Rafa”

 

Dnia 20 listopada w Domu Kultury „Idalin” odbyły się 41. Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Żeglarską „Rafa”. Licznie zgromadzoną publiczność przywitał dyrektor instytucji Grzegorz Molenda. On także zapowiedział pierwszy zespół tego wieczoru - „Stara Kuźnia”. Grupa spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem i doskonale rozbawiła widzów.

Kolejną artystkę – Martę Kanię zapowiedział już prowadzący koncert kapitan Grey. Marta tego wieczoru promowała debiutancką płytę „Piosenki wodą pisane”. Świętowała też swoje urodziny. Radomska publiczność odśpiewała jej sto lat. Marta przeniosła uczestników spotkania w liryczny świat żeglarskich ballad.

I na koniec wspaniały koncert dał zespół „Mietek Folk Olsztyn”. Jeden z utworów - „Przeżyłem ten sztorm” muzycy zadedykowali wieloletniemu kierownikowi „Rafy” - Magdalenie Bińkowskiej. My też przeżyliśmy sztorm pandemii i w tym roku mogliśmy się na szczęście spotkać z miłośnikami szant już stacjonarnie.

Po koncercie w restauracji „Łyżka lub widelec” odbył się koncert „Open stage”. Śpiewom, biesiadom nie było końca...

Festiwal „Rafa” odbywał się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Radomia Radosława Witkowskiego. Sponsorem była „Antila jacht”. Patronat medialny nad imprezą sprawowało: „Radio Plus Radom”, „Echo dnia”, „TV Zebrra” i „Radomska Grupa Mediowa” („Radio Rekord”, „TV DAMI”, „Tygodnik 7 dni” i „Portal Co za dzień). Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Rafał Błędowski. 

 

 

Na zdjęciu z Agnieszką Jelonek, źródło: MBP w Radomiu
 

Tak wyglądał poprzedni weekend. A w ten miałem przyjemność w Miejskiej Bibliotece Publicznej prowadzić spotkanie z nominowanymi do Nagrody Literackiej Miasta Radomia: Małgorzatą Boryczką, Agnieszką Jelonek, Piotrem Łopuszańskim, Robertem Wiraszką i Michałem Nogasiem. Do prowadzenia spotkania zaprosił mnie Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej – Pan Przemysław Czaja. Odbyła się też uroczysta Gala Nagrody w „Resursie Obywatelskiej”, po której poszliśmy na świetny koncert Artura Rojka do Sali Koncertowej Urzędu Miejskiego w Radomiu.

 

Na zdjęciu z Julią Ziętek i Grzegorzem Kowalczykiem, fot. Adam Dziedzic
 

A przedwczoraj sami zajęliśmy się muzyką. Właśnie nagrywamy na cel charytatywny „Kolędę miłości” z moimi słowami, z muzyką Grzesia Kowalczyka i wokalem Julii Ziętek. W projekt zaangażowali się również zaprzyjaźnieni muzycy Grzesia, Tomek z „Jaskini dźwięków”, Czester z „Radomskiej Szkoły Rocka” i Adam Dziedzic z „ObiektywnieTV”. Efekty już niebawem.

A póki co „Andrzejki”. Niedawno na „Kozimrynku” pojawiła się moja „Andrzejkowa szarynka”, którą kończę ten (już dziewięćsetny) wpis na moim literackim blogu, prowadzonym od 2012 roku:


Szarynka o Andrzejkach


Wróżby same pozytywne,

choć myślenie dość naiwne,

że szczęście wyleją woski

lepiej zdać się na plan boski.


Adrian Szary


I tej myśli się trzymajmy. Kończy się listopad. I pomału kończy się ten rok. Wszystko się kiedyś kończy. Ale gdy coś się kończy - coś się zaczyna. Chociażby nowy rozdział blogowych wpisów.  





Popularne posty z tego bloga

29. RKL - znamy werdykt

Miło nam poinformować, że znamy już werdykt 29. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Na zdjęciu z Izabelą M. Krasińską. Fot. Adam Dziedzic   Oto laureaci w kategorii szkół podstawowych:   1 miejsce Natalia Kowalczyk , PSP nr 28 w Radomiu – “Być może”. 2 miejsce Martyna Napiórkowska , PSP nr 25 w Radomiu – “Pierścień obietnic”. 3 miejsce Klaudia Wesołowska , PSP nr 26 w Radomiu – “Uschnięte jezioro”. Wyróżnienie: Martyna Fituch , PSP nr 25 w Radomiu, “O psie, który wrócił do domu”.   Oto laureaci w kategorii szkoły ponadpodstawowe:   1 miejsce Anna Janusz , Plastyk, “Bezpański”. 2 miejsce Wiktoria Bujanowicz , Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta, “Bez tytułu”. 3 miejsce Zofia Spyra , Plastyk, “Berlin”. Wyróżnienie: Maksymilian Papiewski , KLO,   “Róż Elafonisii”.   Na konkurs wpłynęło 14 prac prozatorskich. Oceniała je pisarka Izabela M. Krasińska. Wręczenie nagród odbędzie się 29 listopada o godzinie 17.30

30. RKL rozstrzygnięty

  Z radością podajemy nazwiska laureatów 30. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Kategoria dorośli: I Nagroda Halina Markowska Budniak II Nagr oda Stanisław Wicher III Nagroda Jelena Jasek Wyróżnienia: Magdalena Krzesicka Janina Malicka Eliza Mikulska Kategoria dzieci i młodzież:   I Nagroda Antoinette Malczewski Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu II Nagroda Wiktor Skrzypczak VI LO w Radomiu III Nagroda Magdalena Ośka PSP 26 w Radomiu Wyróżnienie: Franciszek Karkosa PSP 34 w Radomiu Adam Matysiak VI LO w Radomiu Liliana Suwała Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu   Prace oceniało Jury w składzie:   Iwona Bitner - poetka Grupy Poetyckiej "Erato" z Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka; Ewelina Duchnik - poetka Grupy Literackiej "Tygiel" z "Centrum Arka" w Radomiu; Adrian Szary - poeta, opiekun Grup: "Tygiel" i "Erato", sekretarz.   Gratulujemy laureatom i opiekunom. Dziękujemy wszystkim uc

X edycja konkursu "O laur Kochanowskiego" - werdykt

Dziś rozstrzygnęliśmy X edycję konkursu "O laur Kochanowskiego", organizowanego przez VI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Jury w składzie: pani Łucja Banaszkiewicz - polonistka, wicedyrektor VI LO - przewodnicząca; pani Elżbieta Górecka - polonistka, nauczycielka filozofii w VI LO - członek komisji; pan Adrian Szary - polonista VI LO, poeta - sekretarz,   Rys. Olga Stodulska - absolwentka VI LO w Radomiu przyznało następujące nagrody i wyróżnienia: I Nagroda - "Laur Kochanowskiego" - Anna Włoskowicz PSP nr 11 w Radomiu II Nagroda - Anna Hermanowicz - Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu III Nagroda - Viktor Velykyi - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta w Radomiu Wyróżnienia: Maja Gajewska PSP nr 26 w Radomiu Julia Król - Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu Hanna Czarnota  PSP nr 26 w Radomiu   Dziękujemy wszystkim uczestnikom i opie