Przejdź do głównej zawartości

Szare eminencje


Dziś Święto Pracy. A zatem będzie słowo o pracy. Obok tej zawodowej - w szkole i na uczelni - mam też tę artystyczną w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu oraz w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. Sprawuję tam opiekę artystyczną nad dwoma grupami: literacką – „Tygiel” z Radomia i poetycką – „Erato” z Kozienic.

Dziesięć lat po tym jak sam opublikowałem pierwszy wiersz, jako uczestnik radomskich warsztatów literackich, prowadzonych przez panią Jadwigę Góźdź, powołałem do życia warsztaty literackie w „Arce”, kierowane głównie do dzieci i młodzieży, by pomóc młodym, debiutującym autorom. Z czasem dołączyli do nas również seniorzy. I tak już dwanaście lat.

Spotkania zaowocowały dwunastoma antologiami i dwoma audiobookami, a także licznymi klipami do wierszy i zbiorowymi oraz indywidualnymi wieczorami literackimi w radomskich ośrodkach kultury. Najczęściej pojawialiśmy się w „Łaźni”, skąd zresztą pochodzi poniższe zdjęcie. To rok 2012. Promowaliśmy wówczas almanach „Asocjacje”.


fot. Szymon Wykrota
źródło: co za dzień. pl


Od 2008 roku prowadzę też w ogólnopolskim, katolickim czasopiśmie dla młodzieży – „Rycerz Młodych” stałą rubrykę literacką, zatytułowaną „Ry(cerskie)my”, w której prezentuję sylwetki młodych osób, piszących wiersze. Odbywa się to cyklicznie, co dwa miesiące. Do współpracy z pismem zaprosił mnie ówczesny redaktor naczelny Karol Wojtyna, kolega z lubelskiej polonistyki.

Teraz, z moim drugim kolegą ze studenckich czasów – Jakubem Hapką – redaktorem naczelnym portalu „Kozirynek”, powołujemy od maja nową rubrykę „Szare eminencje”. Będziemy, co wtorek, prezentować sylwetki autorów piszących, zwłaszcza poezję, ale też pewnie i prozę. Tych, którzy w jakiś sposób zachwycili nas swoją twórczością, pasją i determinacją. Tych, o których może jeszcze mało kto słyszał, a którzy tworzą przecież współczesną literaturę, choćby lokalnie - i tych, którzy zaistnieli już w szerszym obiegu literackim. Zamieścimy na portalu ich zdjęcia, biogramy i wybór tekstów. Mamy świadomość, że na początku pewnie narazimy się na subiektywność naszych wyborów, ale z czasem może zaczną się zgłaszać do naszej rubryki osoby z całej Polski, a może nie tylko, przed i po debiutach książkowych.

Tym samym zamykamy, prowadzony od stycznia cykl „Szarzyzna, czyli Szary i polszczyzna”. Nadal natomiast, co niedziela, będą się pojawiać na „Kozimrynku” moje wiersze, a od czerwca również i bajki, w cyklu, który póki co roboczo nazwałem „Szarynki, czyli bajkowe wieczorynki”. Śledźcie więc portal „Kozirynek”. Polecam gorąco!

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...