Przejdź do głównej zawartości

Grudniowe spotkania


Rozpoczął się grudzień. Ostatni miesiąc roku. Przed nami jeszcze kilka literackich spotkań. Pierwsze już jutro – 8 grudnia. O godzinie 15.00 spotkanie Grupy Poetyckiej „Erato”, a potem „Witryna” z udziałem Izabelli Mosańskiej w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka.

W środę natomiast 11 grudnia o godzinie 16.00 ostatnie w tym roku warsztaty literackie dla członków Grupy Literackiej „Tygiel” w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu.

A w piątek 13 grudnia o godzinie 11.00 w VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu finał VI Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego „Od Jana Kochanowskiego do poety Kresowego”.

Zbliżający się koniec roku to zawsze czas podsumowań. W 2019 ukazał się mój ósmy tomik poezji „Kontenans”, jedenasta antologia powarsztatowa „Tygiel” oraz kolejny, czwarty już audiobook „Erato” z twórczością poetów z Radomia i Kozienic.


Z cyklicznych imprez odbyły się w tym roku m.in. kolejne Narodowe Czytanie, VII Zaduszki Kochanowskie, XI Radomskie Zaduszki Bluesowe, 22 i 23. Regionalny Konkurs Literacki oraz 39. Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Żeglarską „Rafa”.

Odbyłem też kilka ciekawych spotkań literackich m.in. z czytelnikami w Filiach MBP nr 1, 2 i 6, ze studentami na WF-P UTH w Radomiu, z uczniami w radomskim „Plastyku”, a także w RKŚTiG- „Łaźnia”, Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu i w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. 


Rys. Olga Stodulska



Wyjątkowo miło wspominam wieczór literacki w Pałacu Potockich, w Radzyniu Podlaskim na zaproszenie mojego serdecznego kolegi ze studiów Jakuba Hapki – redaktora naczelnego portalu „Kozirynek”.

Nie zabrakło też spotkań z ciekawymi ludźmi. W Kozienicach odbyłem warsztaty literackie z Leszkiem Żulińskim, a do Radomia ściągnąłem poetę Rafała Kasprzyka. Przeprowadziliśmy wspólnie Turniej Jednego Wiersza.  

Ponadto opublikowałem kilka swoich wierszy w antologiach: „Strefa ciszy”, „Metafora współczesności” i „Poezja na każdy dzień” cz. III, a kilka moich artykułów naukowych znalazło się w „Radomskich Studiach Filologicznych” i czasopiśmie „Guliwer”.

Stale współpracowałem też z czasopismem „Rycerz Młodych”, prowadząc tam własną rubrykę literacką, a także z portalami: „Poezja na każdy dzień” i „Kozirynek”. Przygotowałem również do druku kolejny numer rocznika „Nowy Filareta”, dokumentujący działalność naukową i kulturalną VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.

Przyjemnym faktem była dla mnie tegoroczna nominacja do Radomskiej Nagrody Kulturalnej za rok 2018, w którym obchodziliśmy jubileusz dziesięciolecia naszych warsztatów literackich w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu.

W planach na przyszły rok mamy wydanie kolejnej antologii literackiej „Fraktale”. Powoli ruszają prace. Książka będzie podsumowaniem dwunastego już roku naszych spotkań. 

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...