Przejdź do głównej zawartości

Moi Mistrzowie


Zbliża się Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji, chciałbym choć krótko wspomnieć na tym blogu moich największych Mistrzów…

Pierwszym z nich był niewątpliwie mój licealny polonista Profesor Wiesław Cieślik. To jemu zawdzięczam to kim dzisiaj jestem. Po nim odziedziczyłem pasję do zawodu nauczyciela i poczucie humoru. Poświęciłem mu jeden ze swoich wierszy „Weltschmerz”, opublikowany w tomie „CV”, opowiadanie „Pan Jakub” z książki „Pierwodruki i przedruki” oraz wspomnieniowy artykuł w „Gazecie Wyborczej”, który można przeczytać tutaj.

To w zasadzie chyba nasze jedyne wspólne zdjęcie, jakie mi pozostało. Jesteśmy na nim z prawnukiem Marii Konopnickiej – Janem Bieleckim (w środku).



Przyjacielem mojego nieżyjącego już polonisty był Profesor Ryszard Tokarski, z którym zetknąłem się na lubelskiej polonistyce. Miałem przyjemność pisać pod jego opieką pracę magisterską, a później doktorską. Pan Profesor jest również autorem wstępu do mojego pierwszego tomiku „Wianek z myśli”, a poświęcony mu wiersz „Semantyka” ukazał się w mojej książce poetyckiej „Sylwa”. Udało mi się nawet zaprosić Pana Profesora na wykład do mojej pierwszej pracy – Zespołu Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu. To wtedy powstało to zdjęcie, przedrukowane później w Miesięczniku Kulturalnym „Resursa”, przy okazji wywiadu, który przeprowadzałem z Panem Profesorem.




Profesor Tokarski niewątpliwie zaraził mnie pasją do semantyki, jako jednego z najciekawszych działów językoznawstwa. Niektórzy nawet twierdzą, że to po nim mam zamiłowanie do szarych garniturów i specyficznego rodzaju brody. Coś w tym jest! Coś przecież z Mistrza przechodzi na ucznia.

Warto przy tej okazji wspomnieć jeszcze kilka nazwisk moich charyzmatycznych pedagogów. Mojego wychowawcę ze szkoły podstawowej Pana Pawła Janowicza, ze szkoły średniej – Pana Profesora Dariusza Żytnickiego, moją polonistkę klas cztery – osiem: Panią Monikę Grzyb czy katechetkę Renatę Strzelec, która jako pierwsza zabrała mnie do radia, gdzie mogłem czytać swoje wiersze. Wiele serca okazała mi również Pani Profesor Wiesława Karbarz, choć chemia w liceum nie była moją specjalnością.

Nie zapomnę też nigdy wielu Profesorów ze studiów: Pana Jerzego Bartmińskiego, Pana Jerzego Święcha, Pana Marka Kwapiszewskiego, Pani Marii Wojtak, Pana Adama Siwca i Pani Anny Kalinowskiej, a także Pana Arkadiusza Bagłajewskiego, od którego uczyłem się sztuki prowadzenia warsztatów literackich, czy Pana Andrzeja Niewiadomskiego, który pokazał mi jak pisać dobre wiersze. Szczególny sentyment mam również do lubelskich metodyków: Pani Profesor Małgorzaty Karwatowskiej, Pana Profesora Leszka Tymiakina i oczywiście językoznawców: Pana Profesora Józefa Kościa, Pana Profesora Piotra Krzyżanowskiego i Pani Profesor Doroty Filar, która poddała analizie kilka moich wierszy w swojej pracy habilitacyjnej.

Oczywiście nie jestem w stanie wymienić tu nazwisk wszystkich nauczycieli szkolnych i akademickich, którzy wywarli na mnie ogromny wpływ.

Na koniec wspomnę jeszcze Profesora Dariusza Trześniowskiego, którego zawsze ceniłem za wielką erudycję, a z którym mam dziś przyjemność pracować na radomskiej polonistyce, a także Profesora Krzysztofa Ćwiklińskiego – wspaniałego poetę i dramaturga, z którym również współpracujemy, a z którym pierwszy raz spotkaliśmy się prawie dwadzieścia lat temu na konkursie poetyckim. To zdjęcie dokumentujące nasze spotkanie. Po lewej poeta o. Wacław Oszajca.




I jeszcze jedno zdjęcie sprzed dwudziestu lat, ze szkolnej wycieczki do Francji. Jestem na nim z moim obecnym kolegą z pracy, świetnym pedagogiem, historykiem doktorem Adamem Duszykiem.



Kto by pomyślał, że będziemy kiedyś razem pracować. A zresztą czy ktoś dwadzieścia lat temu pomyślał, że także zostanę nauczycielem? Życie pisze niesamowite scenariusze.

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...