Przejdź do głównej zawartości

M like men and martyrs


Dziś Dzień Mężczyzn. W kościele katolickim w tym dniu obchodzone jest wspomnienie 40 Świętych Męczenników. Łącząc te dwie uroczystości napisałem wiersz. Przypominam go dzisiaj, dorzucając do niego angielską wersję.

Męczennicy
  
Piją dwa litry tygodniowo.
Milczą, by nie marnować słowa.
Palą, tak średnio, trzy paczki dziennie.
Nie płaczą. Nawet gdy nieprzyjemnie.
Muszą być silni. I zawsze zdrowi.
Do załatwiania spraw finansowych.

I kiedy trzeba - czasem dać w mordę.
Ustąpić miejsca. Nieść ciężką torbę.
Raczej się z uczuć innym nie zwierzać.
Lepiej naprawić. Dojeść z talerza.
Wreszcie po cichu odchodzą. Na serce.
Bo wiedzą. Widzą. I kochają więcej. 


fot. J. Przybylska

 
Martyrs

They drink four bottles a week.
Stay silent not to waste a word.
And they smoke daily sixty cigarettes.
On no occasion do they shed tears.
They must be strong. And always fit.
To deal with financial matters.

When there’s a need- they give a slap.
Spare you a seat. Carry heavy shopping.
Never and ever do they open up.
They adore fixing. Eating leftovers.
In their due time they silently depart. Of heart.
Since they know. They perceive. And feel stronger love.

(tłumaczenie: Agnieszka Złotkowska)

Wiersz ukazał się w mojej najnowszej książce poetyckiej – “Kontenans”. Pierwsza promocja tomu w Światowy Dzień Poezji, w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży – “Arka”, w Radomiu. Tego dnia promować będziemy również jedenastą antologię powarsztatową “Tygiel”. Więcej szczegółów już wkrótce.

Popularne posty z tego bloga

22. Regionalny Konkurs Literacki

Stowarzyszenie Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu, przy współpracy z Zespołem Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta oraz Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 6 im. Jana Kochanowskiego, w tym samym mieście, organizuje 22. Regionalny Konkurs Literacki, w którym mogą wziąć udział uczniowie szkół gimnazjalnychponadgimnazjalnych, a także studenci oraz osoby dorosłe, zrzeszone i niezrzeszone w grupach poetyckich, z terenu Radomia i okolic.

Tym razem przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wierszlub krótka proza (do 5 stron formatu A4) o Arce (jako instytucji, jak również w wymiarze symbolicznym: biblijna Arka). Prace wraz z imieniem i nazwiskiem autora, wiekiem i ewentualną nazwą instytucji (szkoły, uczelni, grupy literackiej) nadsyłać należy na adres: adrianszary[at]wp.pl do 12 maja 2019 roku. Finał konkursu zaplanowany jest na 22 maja 2019 roku, na godzinę 17.00 w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu, przy ul. Chrobrego 7/9.




Nadsyłane prace mogą być już wcześniej publi…

23. Regionalny Konkurs Literacki

Stowarzyszenie Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu, przy współpracy z Liceum Plastycznym im. Józefa Brandta oraz VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego, w tym samym mieście, organizuje 23. Regionalny Konkurs Literacki, w którym mogą wziąć udział osoby w wieku od 10 do 18 lat i powyżej 18 roku życia, zrzeszone i niezrzeszone w grupach poetyckich, z terenu Radomia i okolic.
Tym razem przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wierszlub krótka proza (do 5 stron formatu A4) i/lub praca plastyczna (rysunek, malarstwo, rzeźba, fotografia - technika dowolna), inspirowanażyciem i twórczością Jacka Malczewskiego, w dziewięćdziesiątą rocznicę śmierci malarza, związanego z Radomiem. Prace wraz z imieniem i nazwiskiem autora, wiekiem i ewentualną nazwą instytucji (szkoły, uczelni, grupy literackiej) nadsyłać należy na adres: adrianszary[at]wp.pl do 17 listopada 2019 roku. W przypadku prac plastycznych można nadsyłać zdjęcia lub skany.Finał konkursu zaplanow…