Przejdź do głównej zawartości

O szczurku Krokodylku


Ukazała się właśnie, wydana przez Annę Rudnicką – Litwinek w wydawnictwie „Marruda”, książka Marii Gorzechowskiej, działaczki, pisarki, nauczycielki, żyjącej w latach 1883-1961, zatytułowana „O szczurku Krokodylku”. To publikacja niezwykle ważna i potrzebna na polskim rynku literatury dziecięcej. Miałem przyjemność recenzować tę książkę.

Anna Rudnicka – Litwinek wykonała ogromną pracę, by pozyskać teksty Marii Gorzechowskiej, odtworzyć jej biogram i zilustrować zachowane ponad pół wieku bajki. Rysunki, w tej książce, autorstwa Litwinek, też zasługują na oddzielny komentarz. Łączą w sobie koncepcję tradycyjnego malarstwa plenerowego z monochromatycznymi, realistycznymi szkicami, co dodatkowo pozytywnie wpływa na recepcję bajek Gorzechowskiej.


Polecam tę książkę! Niech po raz kolejny odżyje horacjańskie „non omnis moriar”, a publikacja ta służy kolejnym pokoleniom polskich dzieci i ich rodziców, dołączając do kanonu polskiej literatury dziecięcej.

Promocja publikacji już dzisiaj o godzinie 17.00 w siedzibie głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu. Więcej o wydawnictwie już wkrótce na tym blogu. Publikację dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Popularne posty z tego bloga

Konkurs literacki i recytatorski

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursach, organizowanych przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu, przy współpracy z ZSO nr 6 im. Jana Kochanowskiego oraz ZSP im. Józefa Brandta. Mowa o jubileuszowym XX Regionalnym Konkursie Literackim i IV Konkursie Arkowym Recytatorsko – Aktorskim „KARA”. Do udziału w pierwszym konkursie, XX RKL, zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Radomia. Przedmiotem konkursu będzie przygotowanie własnego wpisu blogowego o tematyce kulturalnej. Może to być opis jakiegoś wydarzenia kulturalnego lub podzielenie się własną twórczością czy pasją.

Zgłoszenia prac, podpisane imieniem i nazwiskiem autora, wraz z jego wiekiem, nazwą szkoły i nazwiskiem opiekuna, przyjmować będziemy do 18 maja 2018 roku, pod adresem e-mail: adrianszary[at]wp.pl. Finał konkursu zaplanowany jest na 23 maja 2018 roku o godzinie 17.30 w „Arce”, przy ul. Chrobrego 7/9. Gościem specjalnym będzie radomska blogerka Honorata Dyjasek. Do…

Męczennicy

Piją dwa litry tygodniowo. Milczą, by nie marnować słowa. Palą, tak średnio, trzy paczki dziennie. Nie płaczą. Nawet gdy nieprzyjemnie. Muszą być silni. I zawsze zdrowi. Do załatwiania spraw finansowych.


I kiedy trzeba - czasem dać w mordę. Ustąpić miejsca. Nieść ciężką torbę. Raczej się z uczuć innym nie zwierzać. Lepiej naprawić. Dojeść z talerza. Wreszcie po cichu odchodzą. Na serce. Bo wiedzą. Widzą. I kochają więcej. 

Jubileusz warsztatów literackich