Przejdź do głównej zawartości

O szczurku Krokodylku


Ukazała się właśnie, wydana przez Annę Rudnicką – Litwinek w wydawnictwie „Marruda”, książka Marii Gorzechowskiej, działaczki, pisarki, nauczycielki, żyjącej w latach 1883-1961, zatytułowana „O szczurku Krokodylku”. To publikacja niezwykle ważna i potrzebna na polskim rynku literatury dziecięcej. Miałem przyjemność recenzować tę książkę.

Anna Rudnicka – Litwinek wykonała ogromną pracę, by pozyskać teksty Marii Gorzechowskiej, odtworzyć jej biogram i zilustrować zachowane ponad pół wieku bajki. Rysunki, w tej książce, autorstwa Litwinek, też zasługują na oddzielny komentarz. Łączą w sobie koncepcję tradycyjnego malarstwa plenerowego z monochromatycznymi, realistycznymi szkicami, co dodatkowo pozytywnie wpływa na recepcję bajek Gorzechowskiej.


Polecam tę książkę! Niech po raz kolejny odżyje horacjańskie „non omnis moriar”, a publikacja ta służy kolejnym pokoleniom polskich dzieci i ich rodziców, dołączając do kanonu polskiej literatury dziecięcej.

Promocja publikacji już dzisiaj o godzinie 17.00 w siedzibie głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu. Więcej o wydawnictwie już wkrótce na tym blogu. Publikację dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Popularne posty z tego bloga

Konkurs literacki i recytatorski

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursach, organizowanych przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu, przy współpracy z ZSO nr 6 im. Jana Kochanowskiego oraz ZSP im. Józefa Brandta. Mowa o jubileuszowym XX Regionalnym Konkursie Literackim i IV Konkursie Arkowym Recytatorsko – Aktorskim „KARA”. Do udziału w pierwszym konkursie, XX RKL, zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Radomia. Przedmiotem konkursu będzie przygotowanie własnego wpisu blogowego o tematyce kulturalnej. Może to być opis jakiegoś wydarzenia kulturalnego lub podzielenie się własną twórczością czy pasją.

Zgłoszenia prac, podpisane imieniem i nazwiskiem autora, wraz z jego wiekiem, nazwą szkoły i nazwiskiem opiekuna, przyjmować będziemy do 18 maja 2018 roku, pod adresem e-mail: adrianszary[at]wp.pl. Finał konkursu zaplanowany jest na 23 maja 2018 roku o godzinie 17.30 w „Arce”, przy ul. Chrobrego 7/9. Gościem specjalnym będzie radomska blogerka Honorata Dyjasek. Do…

Jubileusz warsztatów literackich

Wieczór literacki Katarzyny Kowalik