Przejdź do głównej zawartości

Majka i Walentynki


***

          Minęły ferie. Spędziłam je z rodzicami i siostrą w Kościelisku, w górach. Jeździliśmy na sankach i nartach. Lepiliśmy bałwany. Rzucałyśmy się z Nadią śnieżkami. Było super! Tylko szkoda, że tak szybko trzeba było wracać do domu i co gorsza do szkoły.

          Ależ ten czas pędzi. Dopiero były święta i początek nowego roku, a już minął styczeń i zaczął się luty. Dzień robi się coraz dłuższy. Na jednej z lekcji wychowawczych nasza pani Kasia opowiedziała nam o pewnym ciekawym święcie, które przypada 14 lutego. To Walentynki.

- Legenda głosi – mówiła pani Kasia – że święty Walenty był z wykształcenia lekarzem, a z powołania duchownym. Żył około III wieku w Cesarstwie Rzymskim. Cesarz zabronił młodym żołnierzom zawierać związki małżeńskie. Biskup Walenty złamał ten zakaz, błogosławiąc śluby młodych legionistów. Za karę został uwięziony, a potem stracony. Przed śmiercią jednak napisał list do córki strażnika, w której się zakochał, podpisując go zwrotem „Od Twojego Walentego”. Było to właśnie 14 lutego. Od tej pory do św. Walentego można modlić się, by nie ulec chorobom nerwowym i umysłowym, a w Anglii i w Polsce uchodzi on za patrona osób zakochanych. Dlatego w naszej szkole samorząd zorganizuje pocztę walentynkową, przez którą będziecie mogli wysłać list osobie, która wam się podoba – skończyła pani.

Rys. Olga Stodulska


          Wysłałam jedną walentynkę, takiemu koledze, który mi się podoba. Kilka otrzymałam… Ale o tym nie chciałabym mówić, bo trochę się wstydzę. Pomyślałam jednak, że przygotuję taką walentynkę dla wujka Boczka, żeby wiedział, że bardzo go lubię.

          Po powrocie do domu długo siedziałam w swoim pokoju, przy biurku, wycinałam, kleiłam, malowałam. W końcu mama zawołała mnie na obiad. Kiedy jadłyśmy drugie danie nagle przybiegła Lili. Nie znacie Lili? Nie wiem jak to się stało, że jeszcze wam o niej nie opowiadałam. Lili to moja ukochana sunia. Śliczna jest. Biała, malutka, mięciutka, pachnąca. I taka słodziutka.

          W pewnym momencie mama zauważyła, że Lilka mamle coś w zębach. Szybko wyjęła jej z pyszczka czerwoną, zmiętą kartkę, rozprostowała ją, tak, że na nowo przybrała ona kształt serduszka i przeczytała głośno, najpierw z lekkim uśmiechem, a potem lekko wzruszona: „Dla wujka Boczka Lovka. Maja”.    

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...