Przejdź do głównej zawartości

Art Caffe

          Dawno już nie miałem autorskiego wieczoru literackiego. Okazja nadarzyła się w zimowy wieczór dzień po Walentynkach. W „Art Caffe” zaprezentowaliśmy z Wojtkiem Matyją fragmenty swojej twórczości literackiej i muzycznej.

          Dwadzieścia lat temu wydałem drukiem swój pierwszy wiersz, a jedenaście lat temu swój pierwszy tomik. Od tamtej pory ukazało się jeszcze sześć. Podczas wieczoru czytałem wybór wierszy ze wszystkich siedmiu tomów.

          Zacząłem od „Wianka z myśli”. Wybrałem z niego wiersze o tematyce miłosnej, trochę już dziś zapomniane: „Jesteś”, „Emblemat współczesny” i „Jednej osobie”. To teksty jeszcze z okresu liceum i studiów. Potem osobiste utwory z tomu „CV”: „Magdalena”, „Marta”, „Zuzanna”, „Czerwone tulipany” i żartobliwą odę „Do brody”.




         
Wreszcie przyszedł czas na „Sylwę” i wiersze „Ona jest silna”, „Lilith”, „Ulica” i książkę „Abecedarium” z tekstami: „Inne pokolenie”, „Facebook. Rok 2012”, „Oni”, „Janek” i „Źrenice” oraz zbiór „Heureza”, z którego odczytałem: „Gender”, „Gniazdo, papier, osy” i „Instagram”. Pomiędzy wierszami zabrzmiały bluesowe standardy w wykonaniu Wojtka Matyi i jego wiersze z tomu: „Krajobrazy”.

         Na koniec odczytałem kilka tekstów z dwóch ostatnich tomów: „Horoskopy”, stąd „Anilorak”, oraz „Dekontaminacja”: „Kochana”, „Koral”, „Lena” i „Wszystko”. Nie zabrakło też wierszy premierowych z dopiero co wydanej antologii „Oko”. Z tego almanachu zabrzmiały teksty: „Na literę h”, „Na literę k” i „Zielone Wzgórze”.

      To było bardzo miłe spotkanie. W gronie znajomych, warsztatowiczów i zainteresowanych poezją radomian. Dziękuję Wojtkowi za akompaniament, Michałowi Budziszowi, któremu tego wieczoru zadedykowałem wiersz „Trzy po trzy”, i Piotrowi Dąbrówce za zaproszenie, pani Madzi za dobrą Earl Grey (nomen omen), a Dorotce Wólczyńskiej za uwiecznienie tego wieczoru na zdjęciach.  

Popularne posty z tego bloga

29. RKL - znamy werdykt

Miło nam poinformować, że znamy już werdykt 29. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Na zdjęciu z Izabelą M. Krasińską. Fot. Adam Dziedzic   Oto laureaci w kategorii szkół podstawowych:   1 miejsce Natalia Kowalczyk , PSP nr 28 w Radomiu – “Być może”. 2 miejsce Martyna Napiórkowska , PSP nr 25 w Radomiu – “Pierścień obietnic”. 3 miejsce Klaudia Wesołowska , PSP nr 26 w Radomiu – “Uschnięte jezioro”. Wyróżnienie: Martyna Fituch , PSP nr 25 w Radomiu, “O psie, który wrócił do domu”.   Oto laureaci w kategorii szkoły ponadpodstawowe:   1 miejsce Anna Janusz , Plastyk, “Bezpański”. 2 miejsce Wiktoria Bujanowicz , Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta, “Bez tytułu”. 3 miejsce Zofia Spyra , Plastyk, “Berlin”. Wyróżnienie: Maksymilian Papiewski , KLO,   “Róż Elafonisii”.   Na konkurs wpłynęło 14 prac prozatorskich. Oceniała je pisarka Izabela M. Krasińska. Wręczenie nagród odbędzie się 29 listopada o godzinie 17.30

30. RKL rozstrzygnięty

  Z radością podajemy nazwiska laureatów 30. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Kategoria dorośli: I Nagroda Halina Markowska Budniak II Nagr oda Stanisław Wicher III Nagroda Jelena Jasek Wyróżnienia: Magdalena Krzesicka Janina Malicka Eliza Mikulska Kategoria dzieci i młodzież:   I Nagroda Antoinette Malczewski Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu II Nagroda Wiktor Skrzypczak VI LO w Radomiu III Nagroda Magdalena Ośka PSP 26 w Radomiu Wyróżnienie: Franciszek Karkosa PSP 34 w Radomiu Adam Matysiak VI LO w Radomiu Liliana Suwała Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu   Prace oceniało Jury w składzie:   Iwona Bitner - poetka Grupy Poetyckiej "Erato" z Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka; Ewelina Duchnik - poetka Grupy Literackiej "Tygiel" z "Centrum Arka" w Radomiu; Adrian Szary - poeta, opiekun Grup: "Tygiel" i "Erato", sekretarz.   Gratulujemy laureatom i opiekunom. Dziękujemy wszystkim uc

30. Regionalny Konkurs Literacki

Zapraszamy do udziału w 30. Regionalnym Konkursie Literackim , organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu , przy współpracy z VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu , Zespołem Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu, XII Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Sportowymi w Radomiu oraz Wydziałem Filologiczno - Pedagogicznym Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.   Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do osób z Radomia i okolic. Prace nadsyłać należy do koordynatora konkursu na adres: aszary@kochanowski.radom.pl do dnia 4.06.23r. W zgłoszeniu powinno się pojawić imię i nazwisko autora wiersza oraz kategoria wiekowa i w wypadku uczniów nazwa szkoły. Rozwiązanie konkursu przewidziane jest na 14.06 . 23r. w Centrum "Arka", przy ul. Kelles – Krauza 19, w rama