Przejdź do głównej zawartości

Reloveution

         Już wkrótce, w radomskim wydawnictwie „Lucky”, ukaże się drugi tom poezji uczestnika moich warsztatów literackich Macieja Bujanowicza, zatytułowany "Reloveution".
          Miałem przyjemność czuwać nad redakcją i korektą tomu, a także poprzedzić go krótkim wstępem, który jako zapowiedź książki zamieszczam poniżej.

Rys. Olga Stodulska

Trudno jest dziś uwierzyć w wielką miłość

          O miłości napisano i powiedziano już wszystko. W zasadzie chyba każdy obraz, film, książka, czy piosenka są o miłości. O tej nieszczęśliwej, rzecz jasna, bo szczęśliwa nie ma historii w kulturze.
          Tematyce miłosnej, poświęcony jest również tomik Macieja Bujanowicza. To ryzykowne w czasach, w których - jak pisze sam autor - „trudno jest uwierzyć w  wielką miłość”. Niełatwo jest pisać o czymś tak ogranym bez uciekania się do ogranych konwencji, symboli i metafor. Mam jednak wrażenie, że Maćkowi się to udało. I to jest właśnie siłą tego tomiku.
          W książce spotykamy wiele interesujących parafraz, jak chociażby ta: „będziemy sobie wierni od grobowej deski”. Bardzo młody autor patrzy na miłość z dużym dystansem i ironią: „dwoje samotnych ludzi, to jeszcze nie miłość” albo „w rodzinie nie musi być miło, ważne, żeby mieć z kim zjeść niedzielny obiad”.
          Uczucie podmiotu lirycznego przechodzi w tym tomiku kilka faz od zauroczenia, przez zakochanie, miłość, aż po stan, w którym „teraz jedyne, co nas łączy to milczenie”, ale przecież „można powiedzieć kocham milcząc”.
          Dla Macieja Bujanowicza największym zagrożeniem XXI wieku nie jest dziura ozonowa, wojna czy koniec świata, lecz wizja życia bez ukochanej osoby. Sięgnijmy zatem po tomik z jego poezją i zastanówmy się, choć przez chwilę, nad uczuciem miłości w naszej codziennej prozie życia.
    

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...