Przejdź do głównej zawartości

Majka i pierwszy występ

* * *

         Dziś znów ze szkoły odebrała mnie ciocia Karolina (…) Czasami chodzę na jej występy. Jestem z niej wtedy bardzo dumna. Wszyscy na nią patrzą, podziwiają, a ja wiem, że to moja ukochana ciocia. Chciałabym kiedyś grać na scenie jak ona. Być wielką, znaną aktorką.
Pamiętam jak kiedyś, byłam wtedy młodsza, miałam pięć, może sześć lat, ciocia zaproponowała mi wspólny występ na scenie. Byłam bardzo szczęśliwa.
- Za dwa tygodnie wystąpisz razem ze mną, Maja – powiedziała poważnie.
- A dwa tygodnie, dużo to jest? – spytałam trochę przestraszona, bo jeszcze wtedy nie umiałam odliczać czasu i nie znałam się na zegarku.
Dziś już wiem, że dwa tygodnie to wcale nie tak dużo, zwłaszcza kiedy trzeba nauczyć się fragmentu tekstu na pamięć, a w dodatku tekst wcale się nie rymuje.
- To jest impreza, zatytułowana „Imieniny Karoliny”. Jestem na nią zaproszona, jako jedna z nosicielek tego imienia i zaproponowałam organizatorom, że wezmę też ciebie. Przeczytasz fragment powieści Marii Kruger – „Karolcia”.
- Imieniny? A co to są imieniny? – zapytałam zdziwiona, bo wtedy nie wiedziałam. O urodzinach słyszałam, ale o imieninach nie.
- To takie święto twojego imienia. Wszyscy składają ci życzenia, są dla ciebie mili i wręczają ci dużo prezentów – wytłumaczyła ciocia Karolcia.
         - O, to dlaczego ja nie mam imienin? – spytałam zdziwiona.
        - Bo… bo jesteś jeszcze za mała. Tylko dorośli obchodzą imieniny. Gdy będziesz dorosła, będziesz miała swoje imieniny – tłumaczyła ciocia.


Rys. Olga Stodulska


           I potem rzeczywiście recytowałam na scenie fragmenty powieści „Karolcia”. Te o głównej bohaterce, małej dziewczynce. Takiej małej jak ja, która miała na imię nie Maja, a właśnie Karolcia. I miała taki mały, niebieski koralik, który spełniał jej wszystkie życzenia. Super byłoby mieć taki koralik – myślałam wtedy w duchu.
        Wszyscy byli ze mnie bardzo dumni. I mama, i tata, i babcia Ala, i dziadek Stasio, i babcia Wanda, i dziadek Sławek. I ciocia Karolcia, oczywiście.
Po występie przytuliła mnie do siebie bardzo mocno. Byłam zestresowana, ale wzruszona i szczęśliwa. Myślę, że nawet Nadii się podobało, choć niewiele z tego rozumiała, ale biła brawo i co chwila wołała „Ma-ja, Ma-ja”, co wywoływało burze śmiechu na sali. Dostałam potem w szkole od swojej pani dyplom „dla klasowej aktorki” (...)

(Fragment książki Majka, Franek ekolog i Krzyś podróżnik, Radom 2017)

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...