Przejdź do głównej zawartości

Guzowianki

          Święto Pracy uczciłem pracą twórczą i napisałem obiecaną legendę o Guzowie i „Guzowiankach”, do której zainspirowało mnie spotkanie z autorem baśni i legend ziemi radomskiej, panem Zenonem Gierałą i Młodzieżowym Zespołem Ludowym, spod Orońska.
               

Było to dawno, dawno temu. Tak dawno, że nawet najstarsi ludzie nie pamiętają. W wielkim lesie, w wielkim domu, mieszkała rodzina, która miała trzy córki: najstarszą Agnieszkę, średnią Aleksandrę i najmłodszą Annę. Dziewczyny były wyjątkowej urody, muzykalne, gospodarne, ułożone. Szybko wyszły za mąż i wydały na świat dzieci.
 Niestety spokojne życie rodzinne przerwała wojna i najeźdźcy, którzy opanowali te ziemie. Mężowie sióstr musieli stanąć do walki w obronie kraju. Najcięższą bitwę stoczyli właśnie w wielkim lesie nieopodal domu. Potem wojna pognała ich dalej. Ich żony i dziatki pozostały same.
 Kobiety musiały radzić sobie z wychowaniem dzieci, pracą w polu. Najciężej pracowała najmłodsza z sióstr Ania. Każdej niedzieli, po modlitwie, siostry spotykały się, by wspólnie wić wianki, szydełkować, a przede wszystkim śpiewać tęskne pieśni o swych lubych i kołysanki dla synów i córek.
Wreszcie skończyła się wojna. Mężowie wrócili do sióstr. Za swoją waleczność zostali nagrodzeni przez króla. Mąż Ani dostał w posiadanie ziemię, która ciężko uprawiana była, pod jego nieobecność, przez żonę i od ciężkiej orki nazwana została Orońskiem. Luby Aleksandry, co w bitwach się wsławił, dostał największą część ziemi na własność, ale pisarz gminny, źle jej nazwę w dokumentach zapisał, przekręcając litery i stąd zamiast Własnów nazwana została Wałsnów, a tereny do niej przyległe, od szydełkowania, w którym najlepsza była Ola, nazwano Szydłowcem. Tu Olka najpierw lecznicę, a potem dom dla małych dziatek otworzyła. 
Agnieszka z mężem i dziećmi zamieszkała, i w posiadanie wzięła ziemię, na której najcięższa bitwa się stoczyła i najwięcej guzów nieprzyjaciołom nabito, określaną odtąd Guzowem. Postawiła w niej szkołę i muzyki uczyć poczęła, a połączywszy nazwę Guzów i wianki, które w młodości najpiękniej z siostrami na lubego czekając plotła, założyła ludowy zespół, złożony z najmłodszych mieszkańców wioski, o nazwie „Guzowianki”, który po dziś dzień istnieje.
Tak głosi legenda, przekazywana z pokolenia na pokolenie, którą tu spisałem. A ile w niej prawdy? Nie wiadomo.
Teraz już jednak wiecie jak Szydłowiec, Wałsnów, Orońsko i Guzów powstały, i skąd wziął nazwę zespół „Guzowianki”.

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...

122. Szara strefa poezji

W ostatniej, przed wakacjami, 122. "Szarej strefie poezji" wiersze zauważone przeze mnie w konkursach. Bohaterami będą: Maja Szczepanik i Julia Burek z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wł. St. Reymonta w Radomiu, Franciszek Potrzebowski z VI Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu oraz Patryk Iwańczyk z Lublina.    W studiu "Radia Plus Radom". Zdjęcie własne Do usłyszenia zatem 17 czerwca o godzinie 19.30 w "Radiu Plus Radom" (90.7 FM). Prowadzenie: Adrian Szary. Gość specjalny: pani Kinga Zakrzewska. Realizacja audycji: Robert Kłos.