Przejdź do głównej zawartości

Tożsamość

Dnia 7 marca mija rocznica urodzin młodej, radomskiej autorki Joanny Agaty Jaśkiewicz. Asię poznałem we wrześniu 2010 roku. Zaczynałem wówczas pracę w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu i cykliczne warsztaty literackie dla uczniów tej szkoły, w ramach zajęć dodatkowych. Miejscem naszych spotkań była szkolna biblioteka. Na te zajęcia przyszła Asia. Była wówczas uczennicą pierwszej klasy liceum. Asia czytała nam swoje opowiadania z gatunku fantasy, bardzo ciekawe, sprawne warsztatowo. Niestety nigdy nie zostawiła mi żadnego swojego tekstu. Muszę przyznać, że jakoś specjalnie nigdy jej w tym względzie nie naciskałem…
W październiku 2011 roku Asia pojawiła się nagle na mojej lekcji języka polskiego, przyprowadzona przez koleżanki. Uczennice oświadczyły mi, że mają nową koleżankę, ale cała sytuacja wyglądała tak groteskowo, że wziąłem ją za żart. Potem okazało się, że rzeczywiście Asia zmieniła profil i tak zostałem jej polonistą. W sierpniu 2012 roku dowiedziałem się o jej nagłym odejściu… Powarsztatową antologię „Panopticum”, wydaną na przełomie 2013/2014, postanowiłem zadedykować Joasi. Znalazł się tam mój wiersz dla niej i piękny tekst jej wychowawczyni Agnieszki Złotkowskiej, z którą od 2013 roku, we współpracy z Rafałem Błędowskim, organizujemy „Zaduszki Kochanowskie”, podczas których wspominamy zmarłych uczniów, nauczycieli, pracowników i absolwentów naszej szkoły, również Asię.

rys. Olga Stodulska


Dzięki pomocy rodziców Joasi udało się odnaleźć kilka jej wierszy z 2005 roku, które opublikowałem w antologii „Onoma”, z 2015 roku. Dwa z nich w 2016 roku, przetłumaczone na język rosyjski przez zaprzyjaźnioną ze mną Olgę Lewicką, ukazały się w Moskwie. Wielokrotnie też prezentowaliśmy twórczość Asi w „Łaźni”. Jej utwory czytała wówczas Karolina Skrzek. Myślę, że Asia miałaby szansę być wspaniałą poetką, gdyby nie fakt, że cytując jeden z jej wierszy „czas się pospieszył”. Podobnie stało się z inną młodą autorką Ewą Anną Adamską, której wiersze ukazały się w pierwszej antologii z warsztatów, zatytułowanej „Puzzle pamięci”, wydanej w 2008 roku. Niedawno ukazał się tom wierszy Ewy – „Wiersze, wersy, wersety”. Książkę serdecznie polecam. Jak na młody wiek autorki, są w niej naprawdę bardzo dojrzałe i profetyczne wiersze. Szczegóły tutaj.
Joanna Agata Jaśkiewicz, gdyby żyła, skończyłaby dziś dwadzieścia trzy lata… Z tej okazji postanowiłem opublikować na moim blogu jeden z wierszy, który po sobie zostawiła, napisany przez nią dwanaście lat temu. Pozwoliłem sobie dokonać drobnej jego korekty i redakcji:

                                    Joanna Agata Jaśkiewicz
Tożsamość

Co to znaczy
być Polakiem

czy to
imię
nazwisko
miejsce urodzenia

a może stempel
w paszporcie

i to przekonanie
że gdzie indziej
jest wszystko
ładniejsze i lepsze

niż tutaj

Terpentula 2005r.


Wspomnienie o Asi jest skróconą wersją tekstu, przygotowanego przeze mnie do rocznika Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, zatytułowanego „Nowy Filareta”, z 2016 roku. 

Popularne posty z tego bloga

Konkurs literacki i recytatorski

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursach, organizowanych przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu, przy współpracy z ZSO nr 6 im. Jana Kochanowskiego oraz ZSP im. Józefa Brandta. Mowa o jubileuszowym XX Regionalnym Konkursie Literackim i IV Konkursie Arkowym Recytatorsko – Aktorskim „KARA”. Do udziału w pierwszym konkursie, XX RKL, zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Radomia. Przedmiotem konkursu będzie przygotowanie własnego wpisu blogowego o tematyce kulturalnej. Może to być opis jakiegoś wydarzenia kulturalnego lub podzielenie się własną twórczością czy pasją.

Zgłoszenia prac, podpisane imieniem i nazwiskiem autora, wraz z jego wiekiem, nazwą szkoły i nazwiskiem opiekuna, przyjmować będziemy do 18 maja 2018 roku, pod adresem e-mail: adrianszary[at]wp.pl. Finał konkursu zaplanowany jest na 23 maja 2018 roku o godzinie 17.30 w „Arce”, przy ul. Chrobrego 7/9. Gościem specjalnym będzie radomska blogerka Honorata Dyjasek. Do…

Męczennicy

Piją dwa litry tygodniowo. Milczą, by nie marnować słowa. Palą, tak średnio, trzy paczki dziennie. Nie płaczą. Nawet gdy nieprzyjemnie. Muszą być silni. I zawsze zdrowi. Do załatwiania spraw finansowych.


I kiedy trzeba - czasem dać w mordę. Ustąpić miejsca. Nieść ciężką torbę. Raczej się z uczuć innym nie zwierzać. Lepiej naprawić. Dojeść z talerza. Wreszcie po cichu odchodzą. Na serce. Bo wiedzą. Widzą. I kochają więcej. 

Jubileusz warsztatów literackich