Przejdź do głównej zawartości

Tożsamość

Dnia 7 marca mija rocznica urodzin młodej, radomskiej autorki Joanny Agaty Jaśkiewicz. Asię poznałem we wrześniu 2010 roku. Zaczynałem wówczas pracę w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu i cykliczne warsztaty literackie dla uczniów tej szkoły, w ramach zajęć dodatkowych. Miejscem naszych spotkań była szkolna biblioteka. Na te zajęcia przyszła Asia. Była wówczas uczennicą pierwszej klasy liceum. Asia czytała nam swoje opowiadania z gatunku fantasy, bardzo ciekawe, sprawne warsztatowo. Niestety nigdy nie zostawiła mi żadnego swojego tekstu. Muszę przyznać, że jakoś specjalnie nigdy jej w tym względzie nie naciskałem…
W październiku 2011 roku Asia pojawiła się nagle na mojej lekcji języka polskiego, przyprowadzona przez koleżanki. Uczennice oświadczyły mi, że mają nową koleżankę, ale cała sytuacja wyglądała tak groteskowo, że wziąłem ją za żart. Potem okazało się, że rzeczywiście Asia zmieniła profil i tak zostałem jej polonistą. W sierpniu 2012 roku dowiedziałem się o jej nagłym odejściu… Powarsztatową antologię „Panopticum”, wydaną na przełomie 2013/2014, postanowiłem zadedykować Joasi. Znalazł się tam mój wiersz dla niej i piękny tekst jej wychowawczyni Agnieszki Złotkowskiej, z którą od 2013 roku, we współpracy z Rafałem Błędowskim, organizujemy „Zaduszki Kochanowskie”, podczas których wspominamy zmarłych uczniów, nauczycieli, pracowników i absolwentów naszej szkoły, również Asię.

rys. Olga Stodulska


Dzięki pomocy rodziców Joasi udało się odnaleźć kilka jej wierszy z 2005 roku, które opublikowałem w antologii „Onoma”, z 2015 roku. Dwa z nich w 2016 roku, przetłumaczone na język rosyjski przez zaprzyjaźnioną ze mną Olgę Lewicką, ukazały się w Moskwie. Wielokrotnie też prezentowaliśmy twórczość Asi w „Łaźni”. Jej utwory czytała wówczas Karolina Skrzek. Myślę, że Asia miałaby szansę być wspaniałą poetką, gdyby nie fakt, że cytując jeden z jej wierszy „czas się pospieszył”. Podobnie stało się z inną młodą autorką Ewą Anną Adamską, której wiersze ukazały się w pierwszej antologii z warsztatów, zatytułowanej „Puzzle pamięci”, wydanej w 2008 roku. Niedawno ukazał się tom wierszy Ewy – „Wiersze, wersy, wersety”. Książkę serdecznie polecam. Jak na młody wiek autorki, są w niej naprawdę bardzo dojrzałe i profetyczne wiersze. Szczegóły tutaj.
Joanna Agata Jaśkiewicz, gdyby żyła, skończyłaby dziś dwadzieścia trzy lata… Z tej okazji postanowiłem opublikować na moim blogu jeden z wierszy, który po sobie zostawiła, napisany przez nią dwanaście lat temu. Pozwoliłem sobie dokonać drobnej jego korekty i redakcji:

                                    Joanna Agata Jaśkiewicz
Tożsamość

Co to znaczy
być Polakiem

czy to
imię
nazwisko
miejsce urodzenia

a może stempel
w paszporcie

i to przekonanie
że gdzie indziej
jest wszystko
ładniejsze i lepsze

niż tutaj

Terpentula 2005r.


Wspomnienie o Asi jest skróconą wersją tekstu, przygotowanego przeze mnie do rocznika Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, zatytułowanego „Nowy Filareta”, z 2016 roku. 

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...

122. Szara strefa poezji

W ostatniej, przed wakacjami, 122. "Szarej strefie poezji" wiersze zauważone przeze mnie w konkursach. Bohaterami będą: Maja Szczepanik i Julia Burek z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wł. St. Reymonta w Radomiu, Franciszek Potrzebowski z VI Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu oraz Patryk Iwańczyk z Lublina.    W studiu "Radia Plus Radom". Zdjęcie własne Do usłyszenia zatem 17 czerwca o godzinie 19.30 w "Radiu Plus Radom" (90.7 FM). Prowadzenie: Adrian Szary. Gość specjalny: pani Kinga Zakrzewska. Realizacja audycji: Robert Kłos.