Przejdź do głównej zawartości

The Valentine's Rhyme, czyli jak tłumaczyć miłość

Dotychczas moje wiersze tłumaczone były na język niemiecki i rosyjski. Pierwszych przekładów dokonał mój kolega germanista Adam Michalczyk. Zaowocowały one publikacją, we wspólnie wydanym przez nas, almanachu poezji polsko – niemieckiej, w której znalazła się również twórczość poetycka moich arkowych warsztatowiczów.
Na niemiecki tłumaczył również moje świąteczne wiersze kolega z Wydziału Filologiczno – Pedagogicznego UTH – dr Jacek Kowalski, a pan Jacek Telus nagrał nawet piosenkę, śpiewając po niemiecku mój wiersz „Szarość”. Tak powstał utwór „Grau”, dostępny tutaj.
W języku rosyjskim moje teksty ukazywały się w moskiewskich antologiach i czasopismach, dzięki współpracy z rosyjską poetką Lubą Salomon, jej siostrą Olgą Lewicką z KUL-u oraz mężem Olgi – prof. Romanem Lewickim z UMCS-u.

W tym roku przyszedł czas na tłumaczenia angielskie. Zaczęło się od moich okolicznościowych wierszy, tłumaczonych przez studentów anglistyki UTH, pod kierunkiem Dziekana WFP pana prof. Przemysława Łozowskiego.
Wczoraj natomiast odbył się w VI LO ciekawy koncert walentynkowy, zorganizowany przez Samorząd Uczniowski i moje koleżanki anglistki: Agnieszkę Złotkowską i Dorotę Dobrzańską, z którego dochód przeznaczony został na dzieci, cierpiące na epilepsję. Św. Walenty jest bowiem nie tylko patronem zakochanych, ale również chorych na padaczkę.
Podczas spotkania został rozstrzygnięty konkurs dla uczniów na wiersz, o tematyce miłosnej, w języku angielskim "The Valentine's Rhyme". Fotorelacja ze spotkania tutaj. Oboje z Agnieszką Złotkowską czytaliśmy swoje wiersze w języku polskim i angielskim. Ona z antologii „Maski”, ja z tomiku „Dekontaminacja”, w jej tłumaczeniu, zamieszczony powyżej. W polskiej wersji językowej dostępny również na tym blogu, tutaj.

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...