Przejdź do głównej zawartości

Rocznicowo

Ukazał się właśnie najnowszy, jubileuszowy numer „Rycerza Młodych”. Szefem pisma jest mój kolega ze studiów polonistycznych Karol Wojtyna. Zaprosił mnie do współpracy w zasadzie już od pierwszego numeru tej ogólnopolskiej gazety.

Zaczynałem od publikowania swoich wierszy, opowiadań i felietonów. Po kilku latach złożyły się one na moją książkę „Pierwodruki i przedruki”.


Wreszcie powołaliśmy z Karolem rubrykę, w której prezentuję sylwetki młodych autorów, piszących wiersze, z całej Polski. I tak trwa nasza współpraca. Już od dziesięciu lat.


„Rycerz Młodych” jest pismem, z którym związany jestem najdłużej. Wcześniej, przez pięć lat w trakcie studiów, pisywałem felietony do radomskiej „Gazety Akademickiej”. Robiłem to jednak dość nieśmiało i pod pseudonimem Antoni the Polak.To były moje pierwsze kroki stawiane w dziedzinie publicystyki.

Trzecim czasopismem, z którym współpracuję jest pismo naukowe, poświęcone literaturze dziecięcej, „Guliwer”. Publikuję w nim artykuły dotyczące Jana Brzechwy, Juliana Tuwima czy Leszka Kołakowskiego. Po drodze było jeszcze kilka epizodów z „Bluszczem” i „Angorą”, ale publicystą jestem raczej kiepskim.

Natomiast współpraca z „RM” daje mi naprawdę mnóstwo satysfakcji. Mogę w swojej stałej rubryce prezentować nowe tendencje w poezji i dawać szansę młodym, debiutującym autorom. Niechaj więc pismo się rozwija. Tego życzę, na jubileusz dziesięciolecia, redaktorowi naczelnemu i redakcji gazety!


Popularne posty z tego bloga

Konkurs literacki i recytatorski

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursach, organizowanych przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu, przy współpracy z ZSO nr 6 im. Jana Kochanowskiego oraz ZSP im. Józefa Brandta. Mowa o jubileuszowym XX Regionalnym Konkursie Literackim i IV Konkursie Arkowym Recytatorsko – Aktorskim „KARA”. Do udziału w pierwszym konkursie, XX RKL, zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Radomia. Przedmiotem konkursu będzie przygotowanie własnego wpisu blogowego o tematyce kulturalnej. Może to być opis jakiegoś wydarzenia kulturalnego lub podzielenie się własną twórczością czy pasją.

Zgłoszenia prac, podpisane imieniem i nazwiskiem autora, wraz z jego wiekiem, nazwą szkoły i nazwiskiem opiekuna, przyjmować będziemy do 18 maja 2018 roku, pod adresem e-mail: adrianszary[at]wp.pl. Finał konkursu zaplanowany jest na 23 maja 2018 roku o godzinie 17.30 w „Arce”, przy ul. Chrobrego 7/9. Gościem specjalnym będzie radomska blogerka Honorata Dyjasek. Do…

Męczennicy

Piją dwa litry tygodniowo. Milczą, by nie marnować słowa. Palą, tak średnio, trzy paczki dziennie. Nie płaczą. Nawet gdy nieprzyjemnie. Muszą być silni. I zawsze zdrowi. Do załatwiania spraw finansowych.


I kiedy trzeba - czasem dać w mordę. Ustąpić miejsca. Nieść ciężką torbę. Raczej się z uczuć innym nie zwierzać. Lepiej naprawić. Dojeść z talerza. Wreszcie po cichu odchodzą. Na serce. Bo wiedzą. Widzą. I kochają więcej. 

Jubileusz warsztatów literackich