Przejdź do głównej zawartości

Imieniny Karoliny

Już za tydzień, 9 maja, imieniny Karoliny. Od zawsze miałem jakąś dziwną predylekcję do tego imienia, od dłuższego czasu przestałem nawet to ukrywać. Jakąś legendę po sobie trzeba zostawić.
Od kilku lat mam szczęście współpracować artystycznie z bardzo zdolnymi Karolinami. Przede wszystkim z Karoliną Skrzek, z którą zrobiliśmy wspólnie trzy monodramy: „Bal”, „Modlitwa Heloizy” i „Mężczyźni to wielcy dranie”, ale także z Karą Wojdat, którą czasem zapraszam na swoje wieczorki autorskie, żeby usłyszeć w jej wykonaniu takie utwory jak: „Samotna”, „Zimowa”, „Ptak” czy „Diabelskie koło” i ostatnimi czasy z Karoliną Tkaczyk – uczestniczką moich arkowych warsztatów literackich, która pomimo młodego wieku pisze bardzo dojrzałe wiersze i opowiadania.
Nazwisk można by przywołać wiele. Mamy bowiem w Radomiu mnóstwo uzdolnionych Karolin: śpiewających, tańczących, malujących. Być może stąd pomysł, jaki narodził nam się, z nomen omen Karoliną Adamczyk, z „American Corner”, żeby część z nich pokazać na łaźniowej scenie w dniu ich imienin 9 maja.


Bywają też Karoliny bohaterkami moich wierszy, bajek, piosenek. Imię to nosi bohaterka mojego monodramu „Bal”, bajki „Korale Karoliny”, wiersza „Gniazdo, papier, osy” czy piosenki, napisanej dla Rafała Błędowskiego i grupy „Kliper”, o pierwszej piratce Charlottcie de Berry. Nawet pierwszą piosenką Dominika Nowaka i zespołu „Szary project” był utwór z refrenem „o przebitym strzałą sercu dla K.”
W istocie tych Karolin w literaturze mieliśmy znacznie więcej. Słabość do tego imienia miał Adam Mickiewicz, aż pięć kochanek o imieniu Karolina (sic!), czemu dał wyraz w balladzie „Romantyczność”. Któż nie pamięta frazy: „Jasio być musi przy swej Karusi…” Gdyby nie romans Goethego z Charlottą Buff, nie czytalibyśmy „Cierpień młodego Wertera”, a młodzi Niemcy nie popełnialiby samobójstw po lekturze o niespełnionej miłości do Lotty. Prus dał to imię właścicielce pensji dla dziewcząt w „Emancypantkach”, no i Żeromski musiał lubić to imię. Przypomnę tylko Karolinę Judymową z „Ludzi bezdomnych” czy Karolinę Szarłatowiczównę z „Przedwiośnia”. Całość dopełnia Karolcia z dziecięcej powieści Marii Kruger.
Te i inne Karoliny wspominać będziemy 9 maja o 17.00 w „Łaźni”, przy ul. Żeromskiego 56. Będzie i szarlotka – to przecież eponim od Charlotty. Zapraszamy (nie) tylko Karoliny!

Popularne posty z tego bloga

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...

Tandem. Antologia

Niedługo pojawi się siedemnasta antologia z prowadzonych przeze mnie warsztatów literackich. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa "Lucky". Piękną okładkę zaprojektowała Paulina Krajewska.   Projekt okładki: Paulina Krajewska   Tandem. Bo dwie duże Grupy Poetyckie: "Tygiel" i "Erato". Bo każdy (prawie) po dwa wiersze. Bo autorów ułożyłem w pary. Bo jesteśmy grupą ludzi, współpracujących ze sobą. Bo wiersze, o tym tytule, otwierają i zamykają książkę. Siedemnastą już książkę z warsztatów literackich, które prowadzę w "Centrum Arka" w Radomiu i Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. Jak zawsze gościnnie zaprosiłem poetów z całej Polski, a nawet tych, mieszkających poza jej granicami. Współpracujące instytucje: uczelnia, szkoły, domy kultury. Laureatów, organizowanego przeze mnie Regionalnego Konkursu Literackiego. No, to chyba tyle. To jeszcze tylko przypomnijmy, że dotychczas ukazały się: Antologie Puzzle pamięci , Radom 2008. Now...