Przejdź do głównej zawartości

XIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

     W czwartek 5 czerwca o godzinie 10.00 w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii - „Łaźnia” odbyło się spotkanie z radomskimi przedszkolakami, w ramach XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Czytanie – mądra rzecz!” Na łaźniowej scenie wystąpili uczniowie PG nr 23 z ZSO nr 6 im. Jana Kochanowskiego w Radomiu oraz wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii „Pałacyk”, którzy pod kierunkiem debiutującej aktorki Karoliny Skrzek przygotowali inscenizacje znanych bajek Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Relacja z wydarzenia tutaj.
     W programie nie zabrakło też moich autorskich bajek ze zbioru: „Szarówki, czyli bajki do czytania o zmierzchu” oraz z książki „Sylwa”. Pierwszy zbiór - „Szarówki” promowany był, pięć lat temu, we wszystkich regionalnych ośrodkach kultury m.in. w Miejskiej Bibliotece Publicznej, „Resursie Obywatelskiej”, RKŚTiG - „Łaźnia”, Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, a także w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Więcej o zbiorze tutaj. Na temat promocji zobacz tutaj. 
      Odwiedziłem z nim także wiele szkół, przedszkoli i Domów Kultury, w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Relacje z tych spotkań przedstawiam w jednym z numerów czasopisma „Guliwer”, poświęconego literaturze dziecięcej.
      Po promocji „Szarówek” w kawiarni „Arka” narodził się pomysł nagrania ich w wersji śpiewanej, w dziecięcych wykonaniach. I tak powstała płyta „Arkowo- bajkowo”, promowana m.in. w „Resursie Obywatelskiej”. Na temat płyty zobacz tutaj.
   W książce - „Sylwa” obok poezji, prozy i monodramu znalazło się kilka dawnych, niepublikowanych bajek oraz kilka nowych, bajkowych utworów. Rysunki do nich, podobnie jak w zbiorze „Szarówki”, wykonał znany, radomski rysownik Sylwester Zakrzewski. Wydanie "Sylwy" poprzedziła wystawa w „Resursie”, zatytułowana „Szare i Sylwestrowe”. Relacja z wystawy tutaj. Największa promocja "Sylwy" odbyła się w "Łaźni". Relacja tutaj.
    Do pisania bajkowych utworów wracam bardzo chętnie, na marginesie twórczości dla dorosłych. Ostatnio powstały takie teksty jak: „Wiewiórka”, „Świat to bajka” czy „Dorośli i dzieci”, publikowane również na tym blogu. Kto wie, może dadzą one początek nowemu zbiorkowi bajek, a może bajkowej reedycji. Czas pokaże. Póki co gorąco zachęcam do czytania bajek dzieciom, bo „Czytanie - mądra rzecz!”.
 

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...