literacki blog Adriana Szarego

poniedziałek, 30 czerwca 2014

Bilans

     Sto pięćdziesiąty wpis na tym blogu będzie wpisem podsumowującym miniony rok szkolny. Artystycznie działo się w nim sporo. Powołaliśmy z Karoliną Skrzek zajęcia teatralne w „Arce” i reaktywowaliśmy dwa monodramy: „Bal” i „Modlitwa Heloizy”. Odbyła się również kolejna edycja warsztatów literackich, dwie kolejne edycje Regionalnego Konkursu Literackiego z udziałem radomskich twórców: Pawła Podlipniaka i Teresy Ewy Opoki.
     Na rynku wydawniczym ukazały się dwie kolejne książki: mój piąty tomik poezji „Heureza”, wydany przez „Zeszyty Poetyckie” w serii „Biblioteka Współczesnej Poezji Polskiej” oraz piąta antologia powarsztatowa „Panopticum”. Promocje obu książek odbyły się w radomskiej „Łaźni”. Ponadto w kawiarni „Arki” miały miejsce trzy indywidualne wieczory literackie: „Wieczna kobiecość” z udziałem Izabelli Galińskiej, „W sercu ciągle maj...” Grażyny Górnik i Janusza Kozłowskiego oraz Anety Kucharskiej i Pauli Florczyk, zatytułowany „Erato i Euterpe”. Spotkaniom literackim towarzyszyły etiudy teatralne, przygotowane przez grupę Karoliny Skrzek, wernisaże fotografii Natalii Chedy i Magdaleny Młynarczyk oraz koncerty grupy instrumentalno – wokalnej Roberta Murdzy i Karoliny Wojdat, a nawet spektakl Teatru „Proscenium”, zatytułowany „Igraszki z Szekspirem”.
     Bardzo aktywny kulturalnie był w tym roku także „Kochanowski”, który włączył się w takie miejskie imprezy, jak m.in.: „Narodowe Czytanie Fredry”, „74. rocznica agresji wojsk radzieckich na Polskę”, „Szary project”, „Kopernik i Kochanowski, czyli o obrotach zdjęć i wierszy”, happening „Początek Księgi...”, w ramach Tygodnia Kultury Żydowskiej „Ślad” oraz „Imieniny Jana Kochanowskiego”. Powołany został Konkurs Wiedzy o Oskarze Kolbergu, „O laur Kochanowskiego” oraz „Radom w poezji”, przygotowany we współpracy z „Centrum Kultury Południe” w Radomiu. Z ważniejszych imprez wewnątrzszkolnych wymienić warto: Jasełka czy Szkolne Zaduszki. Działania te dokumentuje drugi już szkolny rocznik - „Nowy Filareta”.
   Dużą, wspólną imprezą „Kochanowskiego” i „Arki” było czytanie bajek radomskim przedszkolakom w „Łaźni” z okazji XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Skoro zaś mowa o „Arce” ostatnie, przed wakacjami, warsztaty literacko – teatralne uświetnił swoją obecnością aktor radomskiego teatru Kamil Woźniak. Relacja ze spotkania na portalu coolturalnyradom.pl tutaj. 
   Na kolejne imprezy kulturalne zapraszam we wrześniu, a póki co życzę udanych wakacji!