Przejdź do głównej zawartości

Bilans

     Sto pięćdziesiąty wpis na tym blogu będzie wpisem podsumowującym miniony rok szkolny. Artystycznie działo się w nim sporo. Powołaliśmy z Karoliną Skrzek zajęcia teatralne w „Arce” i reaktywowaliśmy dwa monodramy: „Bal” i „Modlitwa Heloizy”. Odbyła się również kolejna edycja warsztatów literackich, dwie kolejne edycje Regionalnego Konkursu Literackiego z udziałem radomskich twórców: Pawła Podlipniaka i Teresy Ewy Opoki.
     Na rynku wydawniczym ukazały się dwie kolejne książki: mój piąty tomik poezji „Heureza”, wydany przez „Zeszyty Poetyckie” w serii „Biblioteka Współczesnej Poezji Polskiej” oraz piąta antologia powarsztatowa „Panopticum”. Promocje obu książek odbyły się w radomskiej „Łaźni”. Ponadto w kawiarni „Arki” miały miejsce trzy indywidualne wieczory literackie: „Wieczna kobiecość” z udziałem Izabelli Galińskiej, „W sercu ciągle maj...” Grażyny Górnik i Janusza Kozłowskiego oraz Anety Kucharskiej i Pauli Florczyk, zatytułowany „Erato i Euterpe”. Spotkaniom literackim towarzyszyły etiudy teatralne, przygotowane przez grupę Karoliny Skrzek, wernisaże fotografii Natalii Chedy i Magdaleny Młynarczyk oraz koncerty grupy instrumentalno – wokalnej Roberta Murdzy i Karoliny Wojdat, a nawet spektakl Teatru „Proscenium”, zatytułowany „Igraszki z Szekspirem”.
     Bardzo aktywny kulturalnie był w tym roku także „Kochanowski”, który włączył się w takie miejskie imprezy, jak m.in.: „Narodowe Czytanie Fredry”, „74. rocznica agresji wojsk radzieckich na Polskę”, „Szary project”, „Kopernik i Kochanowski, czyli o obrotach zdjęć i wierszy”, happening „Początek Księgi...”, w ramach Tygodnia Kultury Żydowskiej „Ślad” oraz „Imieniny Jana Kochanowskiego”. Powołany został Konkurs Wiedzy o Oskarze Kolbergu, „O laur Kochanowskiego” oraz „Radom w poezji”, przygotowany we współpracy z „Centrum Kultury Południe” w Radomiu. Z ważniejszych imprez wewnątrzszkolnych wymienić warto: Jasełka czy Szkolne Zaduszki. Działania te dokumentuje drugi już szkolny rocznik - „Nowy Filareta”.
   Dużą, wspólną imprezą „Kochanowskiego” i „Arki” było czytanie bajek radomskim przedszkolakom w „Łaźni” z okazji XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Skoro zaś mowa o „Arce” ostatnie, przed wakacjami, warsztaty literacko – teatralne uświetnił swoją obecnością aktor radomskiego teatru Kamil Woźniak. Relacja ze spotkania na portalu coolturalnyradom.pl tutaj. 
   Na kolejne imprezy kulturalne zapraszam we wrześniu, a póki co życzę udanych wakacji!  

Popularne posty z tego bloga

Konkurs literacki i recytatorski

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursach, organizowanych przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu, przy współpracy z ZSO nr 6 im. Jana Kochanowskiego oraz ZSP im. Józefa Brandta. Mowa o jubileuszowym XX Regionalnym Konkursie Literackim i IV Konkursie Arkowym Recytatorsko – Aktorskim „KARA”. Do udziału w pierwszym konkursie, XX RKL, zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Radomia. Przedmiotem konkursu będzie przygotowanie własnego wpisu blogowego o tematyce kulturalnej. Może to być opis jakiegoś wydarzenia kulturalnego lub podzielenie się własną twórczością czy pasją.

Zgłoszenia prac, podpisane imieniem i nazwiskiem autora, wraz z jego wiekiem, nazwą szkoły i nazwiskiem opiekuna, przyjmować będziemy do 18 maja 2018 roku, pod adresem e-mail: adrianszary[at]wp.pl. Finał konkursu zaplanowany jest na 23 maja 2018 roku o godzinie 17.30 w „Arce”, przy ul. Chrobrego 7/9. Gościem specjalnym będzie radomska blogerka Honorata Dyjasek. Do…

Męczennicy

Piją dwa litry tygodniowo. Milczą, by nie marnować słowa. Palą, tak średnio, trzy paczki dziennie. Nie płaczą. Nawet gdy nieprzyjemnie. Muszą być silni. I zawsze zdrowi. Do załatwiania spraw finansowych.


I kiedy trzeba - czasem dać w mordę. Ustąpić miejsca. Nieść ciężką torbę. Raczej się z uczuć innym nie zwierzać. Lepiej naprawić. Dojeść z talerza. Wreszcie po cichu odchodzą. Na serce. Bo wiedzą. Widzą. I kochają więcej. 

Jubileusz warsztatów literackich