Przejdź do głównej zawartości

Ślad po "Śladzie"

     Kończący się tydzień minął pod znakiem 6. Spotkań z Kulturą Żydowską „Ślad”, organizowanych przez „Resursę Obywatelską” w Radomiu. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 im. Jana Kochanowskiego, w którym pracuję miał swój udział w tym wydarzeniu, dzięki inicjatywie mojego kolegi Zbigniewa Wieczorka, który przygotował 11 kwietnia krótki happening z udziałem uczniów naszej placówki, zatytułowany - „Początek Księgi...” Relację zobaczyć można tutaj.
     Z tej okazji pragnę przypomnieć mój stary wiersz, który napisałem, jako licealista, na konkurs z inspiracji pozytywistycznymi hasłami i za który odebrałem nagrodę z rąk prawnuka Marii Konopnickiej - Jana Bieleckiego. Po latach tekst ten opublikowany został w moim debiutanckim tomiku.

O starozakonnym żebraku

Niczym zwierz spłoszony przystanął na śniegu
spadł jak ptak którego postrzelono w skrzydło
dookoła ludzie życie w ciągłym biegu
dla niego świat się zatrzymał życie mu obrzydło

Przed bramą kościoła o chleb prosi nachalnie
przechodnia który z jego nędzy szydzi
być może Bóg kiedyś go przygarnie
on teraz murów i wiernych się wstydzi

Jednak nie będzie mu już wstyd
gdy otulony wiatrem zaśnie przed bramą
rankiem przeliczy grosze powie git
i walkę z biedą zacznie tę samą

(Wianek z myśli)

Popularne posty z tego bloga

Konkurs literacki i recytatorski

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursach, organizowanych przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu, przy współpracy z ZSO nr 6 im. Jana Kochanowskiego oraz ZSP im. Józefa Brandta. Mowa o jubileuszowym XX Regionalnym Konkursie Literackim i IV Konkursie Arkowym Recytatorsko – Aktorskim „KARA”. Do udziału w pierwszym konkursie, XX RKL, zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Radomia. Przedmiotem konkursu będzie przygotowanie własnego wpisu blogowego o tematyce kulturalnej. Może to być opis jakiegoś wydarzenia kulturalnego lub podzielenie się własną twórczością czy pasją.

Zgłoszenia prac, podpisane imieniem i nazwiskiem autora, wraz z jego wiekiem, nazwą szkoły i nazwiskiem opiekuna, przyjmować będziemy do 18 maja 2018 roku, pod adresem e-mail: adrianszary[at]wp.pl. Finał konkursu zaplanowany jest na 23 maja 2018 roku o godzinie 17.30 w „Arce”, przy ul. Chrobrego 7/9. Gościem specjalnym będzie radomska blogerka Honorata Dyjasek. Do…

Męczennicy

Piją dwa litry tygodniowo. Milczą, by nie marnować słowa. Palą, tak średnio, trzy paczki dziennie. Nie płaczą. Nawet gdy nieprzyjemnie. Muszą być silni. I zawsze zdrowi. Do załatwiania spraw finansowych.


I kiedy trzeba - czasem dać w mordę. Ustąpić miejsca. Nieść ciężką torbę. Raczej się z uczuć innym nie zwierzać. Lepiej naprawić. Dojeść z talerza. Wreszcie po cichu odchodzą. Na serce. Bo wiedzą. Widzą. I kochają więcej. 

Jubileusz warsztatów literackich